Vonící sáčky

Vyšitá levandule nenechá nikoho na pochybách o obsahu

Různě zdobené textilní sáčky, naplněné sušenými voňavými bylinkami nebo kořením, provoní prádelník i kuchyni.

Již dříve vkládaly hospodyně mezi prádlo nebo zavěšovaly na trám ve světnici svazečky sušených bylinek, aby provoněly prádlo i místnost. Protože se sušené bylinky snadno polámou, začaly se vkládat do různě zdobených textilních sáčků.

Levandule nebo esence

Do vonných sáčků se nejčastěji dává sušená levandule, která má příjemnou vůni a dlouho si ji udrží. Záleží samozřejmě na kvalitě byliny – ta z francouzské Provence voní řadu let, stačí sáček občas promnout mezi prsty. Levandule také odpuzuje moly.
Někdy se do obalů vkládá vata, napuštěná vonnou esencí. Vůně ale brzy vyprchá a je třeba ji čas od času pár kapkami esence obnovit. Vonný sáček si můžeme koupit, ale také sami vyrobit.

Sáčky, srdíčka, taštičky

Obal na vonné bylinky může mít libovolný tvar, nejčastěji to bývá sáček, převázaný stuhou či s tunýlkem na šňůrku, nebo čtvercový polštářek. Hezký je i tvar taštičky či srdíčka. Sušené bylinky budou dobře vidět v obalu z průhledné látky, ale použít lze jakoukoli slabší tkaninu, jednobarevnou i potištěnou, bavlnu, kanafas, len, satén, hedvábí. Zdobit je můžeme mnoha způsoby: výšivkou, háčkováním, našitím aplikací, drobných textilních kytiček, kraječek, ozdobných stužek, korálků, ale také tiskem nebo malbou barvami na textil a podobně. Takový sáček je i hezkým dárkem.

Kam s nimi

Voňavé sáčky provoní prádlo v prádelníku, položit je lze i do skříně. V kuchyni pro změnu pověsíme sáček, naplněný kuchyňským kořením, jako je hřebíček, badyán, skořice, bobkový list. Bude to tam vonět, jako kdybychom stále pekli nějaké dobroty.

www.vope.cz, www.levandulova.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ, FOTO: JAKUB VOTAVA, MICHAL TVRZ, SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

Vonící sáčky