Veselé květináče


Rostliny v hezkých keramických květináčích či obalech potěší dvojnásob.

Romanticky působí veliká závěsná mušle na květiny (Věra Jenšovská)

Kdo se nespokojí s obyčejnými květináči a obaly na květiny, může si vybrat ze zajímavých a originálních kousků našich hrnčířů a keramiků. Objevíte je především na hrnčířských a keramických trzích, které se konají na různých místech v Čechách a na Moravě.

Kočka s netypicky hranatým tělem – truhlíkem na květináče – má stále přívětivý úsměv (Klára Jánská)

Oblíbené jsou květníky ve tvaru zvířat, například kočky, psa, ovečky, slona, různých ptáků i dalších tvorů. Kamarádsky se tváří květináče v podobě lidské hlavy, zelené rostliny zas vypadají atraktivně v obalech jako domeček či hrad. A nejen do kuchyně se hodí květníky ve tvaru hrnků na kávu či čaj – jen trochu větší.

Některé květníky jsou určeny spíše do interiéru, jiné do zahrady. Má-li zůstat květináč venku i přes zimu, musí být z mrazuvzdorné keramiky, například ze šamotové hlíny. A měl by mít nahoru se rozšiřující tvar, aby mrznoucí voda, která nabývá na objemu, měla kam ustupovat a květináč neroztrhla.

www.hrncirsketrhy.cz, www.aspectartstudio.cz, www.klarajanska.wz.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: MICHAL TVRZ


Komentáře

2 reakce na Veselé květináče

 1. pastel.ka napsal:

  To je hezké…ale každý může mít svůj orginál. Vezmu štětec, natřu květináč, použiji šablonu a když ji nemám, tak na základní barvu vymaluji to, co se mi líbí….nejlepší je použít barvu ředitelnou vodou, neoloupe se.

  • iva.tvrzova napsal:

   Samozřejmě je možné pomalovat si obyčejný květináč podle svého. Ale ne každý to umí, ne každý se s tím chce dělat nebo na to má čas. Květináče představené v článku ale byly trochu něco jiného – byly to originálně a profesionálně ztvárněné nádoby, a takové si jen tak doma neuděláte. Smyslem článku bylo ukázat, že květiny nemusí být jen v klasických květináčích (třeba pomalovaných), ale i v nejrůzněji tvarovaných nádobách.
   Iva Tvrzová

Napsat komentář