Trpíte nespavostí?

Rubrika: Zdraví

Až patnáct procent populace trpí nespavostí. Ta má za následek vyčerpanost, podráždění, neschopnost se soustředit, ale i stavy úzkosti, deprese a závislosti na některých látkách. Snažte se proto problémy se spánkem řešit.

Pokud se vám špatně usíná, často se probouzíte a spánek vás neosvěží, zkuste se řídit jednoduchými pravidly spánkové hygieny, jejímž základem je úprava režimu během dne i usínání.

Uložit do postele bychom se měli okolo deváté až desáté hodiny večerní, kdy bývá spánek nejzdravější. Před tím zařadíme koupel, během níž nejen očistíme tělo, ale přidáním koupelového oleje do vody dosáhneme kýženého uvolnění. K relaxaci a navození spánku pomůžou i bylinky. Tradiční a spolehlivá je například levandule nebo mateřídouška – ve formě pytlíčků si je položíme na polštář. Osvědčené je také pití bylinných čajů, třeba meduňky či třezalky.

Místnost, ve které spíme, by měla být vyvětraná, čistá a chladnější než ostatní místnosti, mělo by tu být okolo 18 stupňů. Spánek negativně ovlivňuje i suchý vzduch, takže v létě můžeme zkusit rozvěsit v ložnici mokrá prostěradla, případně investovat do zvlhčovače vzduchu.

Vyberte si dobrou matraci

Jedním z nejdůležitějších kroků ke zdravému spaní je výběr matrace. Zdravotní matrace se postarají o správnou polohu těla, prodyšnost a ideální termoregulaci. Koupě matrace představuje zcela individuální záležitost, a proto odborníci doporučují vybírat vždy osobně a nejlépe v kamenném obchodě, kde si můžete matraci sami vyzkoušet a navíc vám mohou poradit prodejci.

Na co si dát při výběru pozor? Tvrdost matrace musí odpovídat našim zvyklostem. Je tedy nejlepší zkusit si vystavené matrace fyzicky přímo v obchodě, abychom zjistili, na které se nám leží nejpohodlněji. Dáváme pozor i na její velikost – za minimální se považuje 20 cm nad rámec výšky ležící postavy, standardní šířkou pak bývá 90 cm.

Jaká je prodyšnost a termoregulační vlastnosti matrace, zřejmě sami nepoznáme, poradit by nám tedy měli odborní prodejci přímo v obchodě. Oboustranná matrace se schopností absorpce vlhkosti nebo naopak udržení tepla v závislosti na ročním období je dnes již samozřejmostí. Její vlastnosti nám umožní pohodlněji se vyspat bez zbytečného pocitu horka a pocení v létě nebo naopak příliš chladné podložky v zimním období.

Důležitá je i náročnost údržby samotného povrchu, popřípadě i jiné vlastnosti. Pro alergiky je nutným aspektem potvrzení, že materiál neobsahuje žádné alergeny. I zde je lepší obrátit se se žádostí o radu na odborný personál prodejny.

Je obecně známé, že rošt lze variabilně nastavit podle hmotnosti uživatele daného lůžka. Málokdo však tuší, že hmotnost hraje důležitou roli i při výběru matrace samé. Nejlepší je tedy nechat si doporučit ideální kombinaci roštu a matrace vzhledem ke svým tělesným proporcím.

Věnujte pozornost i polštáři!

Odborníci na zdravý spánek dobře vědí, že za bolesti hlavy a nespavost často může i taková maličkost, jako je špatný polštář. Opotřebovaná náplň nutí náš krk, aby byl v nepřirozené poloze. Kromě toho stará a nehygienická náplň způsobuje alergie a vytváří nezdravé prostředí ke spaní. Polštář bychom tedy měli měnit každé tři roky. Při nákupu polštáře věnujte pozornost materiálu. Polštáře z antialergenních materiálů, jako jsou paměťová pěna, tencel, hedvábí nebo bambus, zpomalují množení prachových roztočů a brání tím vzniku alergických reakcí.

Abyste se po ránu nebudili jako zbití, měli byste zvolit takový tvar polštáře, který vám při spaní poskytne pohodlí a správnou oporu. Nejlepší je vybrat si polštář podle polohy, ve které spíte. Pokud nejraději spíte na břiše, potřebujete nízký měkký polštář, aby obratle mohly zůstat v přirozené poloze. Z tohoto důvodu byste si měli zvolit nízký a rovný polštář naplněný hedvábím nebo mikrovlákny, které se přizpůsobí vaší váze. Ti, kteří spí na zádech, potřebují vyšší a středně měkký anatomický polštář. Když spíte, musí polštář zajistit, že vaše páteř zůstane v přirozené zakřivené poloze a že vašim ramenům a šíji bude poskytnuta správná opora. Pokud nejraději spíte na boku, potřebujete vyšší a pevný anatomický polštář, který udrží vaše tělo v rovné poloze.

Vyberte si příjemné ložní prádlo

Neméně zásadní je i výběr povlečení a osobního prádla, ve kterém spíme. Materiál by měl být prodyšný a pohodlný. Nejčastěji používaným přírodním materiálem pro zdravý a spokojený spánek je 100% bavlna. Povlečení z bavlny je příjemné na dotek, výborně prodyšné a velmi dobře absorbuje vlhkost.

Novinkou je ložní prádlo v kombinaci mačkaného hedvábí s bambusovým vláknem, které vyniká výjimečnou měkkostí a jemností na dotek. Jeho antibakteriální a antimykotické vlastnosti je předurčují pro použití v nemocnicích, ale ocení ho také lidé s citlivou pokožkou či různými kožními alergiemi. Bambusová vlákna mají navíc výborné termoregulační vlastnosti, jsou zcela prodyšná a skvěle odvádějí vlhkost.

Samostatnou kategorií je výběr prostěradla; i v tomto případě bychom měli klást důraz na použitý materiál. Nejprodávanější jsou froté prostěradla; ta jsou vyrobena ze směsi bavlny a polyesteru se smyčkou na povrchu ze stoprocentní bavlny. Vyrábějí se v různých barvách – od jednobarevných po melírované – a nemusejí se žehlit. Gramáž kvalitních prostěradel se pohybuje okolo 180–210 g/m2. Ale zatímco froté prostěradla jsou vhodná spíše na zimu, v letních měsících je lepší sáhnout po hladké bavlně tkané do jemného jersey.

text: Sabriela Zelinková
foto: Shutterstock a archiv firem

Trpíte nespavostí?

Trpíte nespavostí?