Srubový nábytek

Zapomeňte na klasický nábytek – do srubu, chalupy, chaty i zimní zahrady se hodí originální masivní nábytek z ručně opracované kulatiny.

Uprostřed světnice vynikne jídelní stůl a židle z kulatiny (Sawlog)

Takzvaný srubový nábytek se vyrábí převážně z odkorněných větví a kulatin, které si často ponechávají přírodně mírně nerovný tvar. Surovost takto opracovaného dřeva vyvolává atmosféru blízkého soužití s přírodou. Žádné dva kousky nábytku nebudou stejné, protože každý kmen a větev stromu jsou jiné.

I u šatní skříně lze v decentní míře uplatnit přirozeně rostlé dřevo (Nábytek do srubu)

Tento styl pochází z USA a Kanady, kde má dlouholetou tradici. Zálesáci tímto ručně vyráběným nábytkem vybavovali své sruby v divočině. Proto název srubový. Někdy se přidává ještě slovíčko westernový.

Kam s ním

Tento robustní nábytek se ale hodí nejen do srubů. Dobře bude vypadat především v jednoduchém až strohém interiéru – v místnostech se stěnami z dřevěných kuláčů, trámů i fošen, z kamene, neomítnutých i hrubě omítnutých cihel, s trámovým stropem. Vyžaduje dost prostoru, vynikne proto ve velkých chalupářských světnicích, v rozlehlých podkrovních místnostech, ve větších chatách, v mlýnech a podobně.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Vybíráme nábytek na chalupu:

Nábytek na chalupu

Skříňky na cokoliv

Nábytek nejen ze dřeva

Knihovny do chalupy

Nábytek, který chalupě sluší

________________________________________________________________________

Od křesla po postel

U kuchyňských skříněk upoutají úchytky ze zakřivených větví (Sawlog)

Výrobci srubového nábytku nabízejí širokou škálu produktů, jimiž bez problémů vybavíte celý dům i zahradu – od kuchyně přes jídelnu, pokoj, předsíň až po ložnice, pracovnu či zahradní altán. Vybrat si můžete jednotlivé postele, dvoupostele, noční stolky, komody, skříně, skříňky, dále židle, barové sedačky, křesla, pohovky, lavice a k nim vhodné stoly a stolky, kredence, příborníky, nábytek vhodný do hal, zimních zahrad i ven na zahradu.

I kuchyňskou kredenc můžete mít ve srubovém stylu (Lukáš Bubela)

Protože se tento nábytek vyrábí především na zakázku, může výrobce jeho rozměry přizpůsobit podle vašeho přání. Jde o ruční výrobu, dostanete kusy, které jsou stoprocentním originálem a vydrží vám celé generace.

Materiál a povrchová úprava

Na výrobu tohoto robustního nábytku se používá dřevo jak z jehličnatých stromů, a to především z borovice, modřínu a smrku, tak z listnatých – většinou to je jasan, javor, olše, ořech a dub. Dřevo těchto stromů je totiž velmi pevné a trvanlivé.

Někteří výrobci srubového nábytku používají kromě kuláčů i štípaný materiál. Z většího kmene se postupně štípou kusy, které se pak vyhladí pořízem. Materiál vyniká vysokou pevností, protože nejsou porušena dřevní vlákna, nábytek má také nádherný vzhled vnitřního jádrového dřeva, které má výraznější kresbu.

Dominantou podkrovní ložnice může být robustní dvoulůžko, na němž vyniknou nerovnosti a barevnost přirozeně rostlého dřeva (Sawlog)

Těžba dřeva se provádí v zimním období, protože v zimě má dřevo menší obsah škrobů a cukrů a tím je odolnější proti dřevokazným škůdcům. Kulatiny se následně ručně odkorní, čímž dřevo získá přirozený vzhled. Před samotnou výrobou se ovšem dřevo suší, ideálně přirozenou cestou až pět let. To zaručí jeho maximální pevnost a kvalitu. Při sušení se ve dřevě vytvářejí prasklinky, které jsou ale přirozenou součástí srubového nábytku a dodávají mu na originalitě. Po sušení může následovat speciální chemická impregnace proti dřevokazným plísním a houbám.

Robustní zahradní nábytek odolá nepřízni počasí i případným nenechavcům

Nábytek bývá ošetřen voskem a přírodními oleji. Povrch dřeva si tak uchová přírodní charakter, ale odpuzuje vodu a nečistoty. Na kuchyňské sestavy se používají laky s potravinářským atestem.

text: Iva Tvrzová
foto: Richard Guryča a archiv firem

Srubový nábytek

Uložit

Srubový nábytek