Renovace nábytku zase trochu jinak


Překvapivou možností při renovaci starých kusů nábytku je použití záclony jako šablony, přes kterou na základní nátěr nastříkáme barevný sprej.

Renovace nábytku

V našich garážích, sklepích či na půdách se často nacházejí odložené staré kusy nábytku. S trochou fantazie je můžeme upravit na zajímavé kousky, které pak znovu najdou své uplatnění.

Při renovaci se nemusíme omezovat jen na obnovu nátěru, můžeme zkusit některou z méně obvyklých výtvarných technik. Jednou z nich je využití rychleschnoucího barevného spreje. Sprejem v kombinaci s originální šablonou – kusem staré záclony – lze vytvořit pěkný vzor, který původně starý kus nábytku promění v nepřehlédnutelný artefakt.

Práce se sprejem a záclonou

Renovace nábytku

Nejprve je nutné z celého povrchu renovovaného kusu odstranit zbytky starého nátěru, a to buď chemicky odstraňovačem starých nátěrů, nebo mechanicky pomocí brusky, případně ručně brusným papírem. Nezapomeňte, že dobře očištěný povrch je základem kvalitního výsledku. Na očištěné suché dřevo pak štětcem naneseme první vrstvu barvy. Necháme úplně zaschnout. Podle potřeby nátěr ještě jednou zopakujeme.

Renovace nábytku

Na dokonale suchý povrch pak můžeme aplikovat vzor rychleschnoucím barevným sprejem. Spreje jsou vhodné k použití do exteriéru i interiéru, lze je nanášet na dřevo, kov, papír i sklo. Výrobci zaručují jejich dlouhodobou barevnost i lesk a také odolnost vůči vlivům počasí, poškrábání i nárazu. Barvu ve spreji je možné aplikovat na rovné i zakřivené povrchy, což oceníme zejména při úpravě ploch, které jsou pro štětec těžko přístupné. Práci se sprejem doporučujeme dělat venku, nejlépe při bezvětří.

Místo papírové šablony můžeme sprej nastříkat přes starou vzorovanou záclonu. Tu je potřeba přichytit pevně a co nejblíže k dekorovanému povrchu, aby se barva při nástřiku nedostala pod ni. Na výraznější efekt použijeme sprej kontrastní barvy. Pokud chceme mít nábytek zdobený decentně, zvolíme dva odstíny téže barvy.

Renovace nábytku-postup

Text, foto a realizace Elena Bobeková


Komentáře

Napsat komentář


Budeme potřebovat

starý kus nábytku, záclony se vzorem, štětce, kolíčky na prádlo, nátěrovou hmotu, rychleschnoucí barevný sprej (např. Dupli-Color, Aerosol Art)