Přestavba sklepa na vinotéku

Sklep často slouží pro uskladnění uhlí, brambor, kompotů… Ale dá se přebudovat i na něco zajímavějšího – třeba na vinný sklípek.

Náš sklep bývala uhelna o velikosti asi devět metrů čtverečních. Stěny byly křivé, protože sklepní prostor je ve skále. Jak se povedlo kámen ulomit a zarovnat, tak se nerovné zdi jen natáhly omítkou. Strop byl z litého betonu, občas jím prosakovala voda.
Rozhodli jsme se sklep upravit, aby sloužil pro ukládání zavařenin, nápojů, úrody z ovocných stromů… až vznikl nápad – z jedné části sklípku uděláme vinný kout! Jsme milovníci vína, z dovolených v zahraničí si vozíme vždy několik lahví vinného moku. Samozřejmě máme i vína z Moravy a vína stáčená přímo od vinařů, která doma lahvujeme a špuntujeme.

Stavební úpravy

Celý sklep bylo nutné vyklidit, pak jsme se teprve mohli pustit do úprav. Vše jsme dělali svépomocí. Obdélníková místnost je částečně rozdělena zídkou, která odděluje vinný kout od části s lihovinami a nealkoholickými nápoji. Díky této zídce se zvětšila plocha pro umístění polic na víno.
Sklípek byl velmi nízký, proto jsme se rozhodli snížit podlahu o čtyřicet centimetrů. Jak jsme předpokládali, narazili jsme na tvrdou žulu. Sbíječku bylo slyšet hodně dlouho a její hroty se musely nechat znovu nabrousit. Na řadu přišly i kamenické klíny, které se umístily do drážky vyřezané kotoučovou bruskou, a pětikilová palice. Celkem jsme vyvezli tři kontejnery kamení!

Stavba zídek

V zadní části sklípku se v rohu objevila skála, kterou jsme se rozhodli ponechat jako zajímavý prvek a dominantu místnosti. Podpěrné zídky, které bylo třeba postavit kolem stěn, jsme zaměřili pomocí zednického provázku, kolem vyčnívajícího kamene pak podle vodováhy.
Na podkladový beton a navařenou hydroizolaci jsme postavili zídky ze starých cihel. Hydroizolace je kvůli vlhku i na stěnách. Cihly se značkami cihelen jsme posháněli částečně po známých, částečně koupili na inzerát. Ve sklepě bylo použito kolem pěti set cihel a z nich je tři sta označkováno. Složitá a zdlouhavá práce byla v místech, kde se nově vystavěná zídka stýkala se skálou. Protože kámen nemá rovné plochy, cihly se musely různě řezat.

Dlažba s textem

Dlažba ve sklepě se pokládala na čistý beton. Líbily se nám dlaždice obdélníkového tvaru s názvy vín, jde o sérii Chateau české značky RAKO. Skládali jsme je tak, aby dva stejné nápisy nebyly blízko sebe a aby byly čitelné od vstupu do sklípku. Spáry jsme zvolili tmavě hnědé.

Dřevěný obklad

Nerovné stěny jsme schovali za obklad z modřínového dřeva, které má pěknou kresbu. Na stěnách jsou upevněny vodorovné lišty, na ně se připevnily 19 mm silné modřínové palubky. Jsou silnější než klasické, aby se vlhkem, které tu je přece jen větší než v bytě, nekroutily. Palubky se nasadily k sobě, gumovou paličkou se sťukly a v drážce se vrutem přichytily k lištám na stěně. Strop byl vylitý jen hrubým betonem, proto jsme ho také obložili palubkami. Přechod mezi stěnou a stropem a také hrany stěny kryjí smrkové lišty.
Nová elektroinstalace je napojena na stávající a je rozvedena lištami. Protože strop je ve výšce 2,10 metru, zvolili jsme plochá stropní světla. Nad sklípkem, kde byl původně jen trávník, jsme vybudovali zimní zahradu, ve které přebývají papoušci. Proto izolace stropu nebyla nutná.

Vybavení sklípku

Na cihlové zídky v jedné části sklepa jsme postavili police na víno. Vyrobili jsme je z modřínových hoblovaných prken o tloušťce 3,5 cm. Do každého boxu se vejde devět lahví vína. Boxy jsou označeny zemí, z níž víno pochází. Sklep čítá zhruba šest set lahví vína.
Ve druhé části sklípku stojí vysoké police na lihoviny, za závěsem jsou uloženy lahve limonád, krabice s mlékem, džusy, kompoty. Na zvolené látce jsou – jak jinak – motivy vína. Vybavení sklípku doplňují demižony, koštýř, zdobné bedýnky od vína, obrázky vína na stěnách a samozřejmě vývrtky.

Text a foto: Veronika Pilařová

Přestavba sklepa na vinotéku