Pozor na letní mykózy!

V letním období může ženy postihnout nepříjemné onemocnění – vaginální mykóza. A to zvláště při delším cestování na dovolenou. Vaginální mykóza je běžné kvasinkové onemocnění, se kterým se alespoň jednou za život potýká 75 % žen a každá druhá opakovaně.

 

 

Nerovnováhu vaginální mikroflóry způsobuje řada faktorů – stres, přemíra jednoduchých cukrů v potravě, hormonální výkyvy i sexuální aktivita. V létě je tu další rizikový faktor – mykózám se totiž daří v teplém a vlhkém prostředí. Takže upnuté kalhoty, prádlo ze syntetických materiálů a mnohahodinové sezení v autě cestou na dovolenou kvasinkám výrazně nahrávají. Výsledkem je nepříjemné svědění a pálení v intimních partiích a další obtíže.

 

 

Osvědčené a léty prověřené tipy přináší lékař z Oddělení klinické mikrobiologie Pardubické nemocnice MUDr. Karel Mencl, Csc.

 

Hygiena – všeho s mírou
Na intimní partie nepoužívejte obyčejné mýdlo. Je příliš agresivní a mohlo by snížit žádoucí kyselé pH v pochvě a okolí. Speciální přípravky na intimní hygienu používejte maximálně 3x týdně, aby nedošlo k narušení přirozené samočisticí schopnosti ženského těla. Zapomeňte na aplikaci deodorantů do intimních partií nebo používání přehnaně parfémovaného toaletního papíru.

 

 

Vzdušné oděvy
Upnutý oděv ze syntetických materiálů vytváří ideální prostředí pro přemnožení kvasinek, pokožka nemůže dýchat a zapařuje se. Také „zaříznutá“ tanga mohou přispět k přenosu kvasinek z oblasti konečníku. Vsaďte na kvalitní bavlnu nebo ještě lépe funkční prádlo, v létě dávejte přednost vzdušným šatům před těsnými kalhotami. Po plavání či sportovním výkonu se co nejdříve osprchujte a převlečte do suchého.

 

Racionální strava
Sladkosti, bílá mouka, všechny průmyslové „výrobky“ tělu neprospívají, zato svědčí kvasinkám! Vyhnout se sladkostem s rafinovaným cukrem výrazně snižuje riziko kvasinkového onemocnění genitálu, což opět platí zvláště u osob, které tímto onemocněním trpí častěji.

 

 

Sex – ano! Ale…
Nárazový a divoký „víkendový“ sex může být také rizikovým faktorem. Mikrooděrkám, které mohou na vaginální sliznici vznikat, nejlépe předejdete dostatečným zvlhčením, které podpoří např. antibakteriální lubrikační gel.
Vznik mykózy v souvislosti s pohlavním stykem může být zaviněn i tím, že muž je přenašečem kvasinek. Problém je třeba řešit společně s partnerem.

 

Opakované problémy
Trpíte vaginálními mykózami pravidelně? Podle celostní medicíny to může to být signál těla, že máte zpomalit a posílit imunitu: zaměřte se na harmonizaci trávení, podpořte detoxikaci jater a pravidelně relaxujte.

 

 

TIPY – prevence především

Pokud počínající mykózu podchytíte včas, ušetříte si spoustu obtíží a návštěvu lékaře. Vhodné je již při prvních známkách svědění provést sedavou koupel obsahující Pythium oligandrum (neboli chytrou houbu). Chytrá houba je mikroorganismus, který napadá kvasinky a aktivně je vysává až do úplného zničení. Koupel opakujte podle potřeby, nejlépe tři dny po sobě. Biologická přísada do koupele Feel Fresh BARD se dá koupit v lékárnách za 360 Kč.
Z přípravků intimní hygieny je vhodný například gel Everyday Care, který neobsahuje mýdlo a má nízké pH, čímž vytváří přirozenou rovnováhu pokožky. Navíc jsou v něm léčivé výtažky z Aloe vera. FemFresh v balení 250 ml koupíte za 99,90 Kč.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

Pozor na letní mykózy!