Polévka je grunt

Rubrika: Recepty

Polévka může být součástí oběda či samostatným jídlem – vydatnou večeří nebo lehkou přesnídávkou.

Dříve se říkalo, že „polévka je grunt a maso je špunt“. Polévka nesměla chybět při žádném, ani sebeprostším obědě. Dnes, kdy si stravování v pracovní dny většinou zjednodušujeme, se na polévky často zapomíná. Ale aspoň někdy bychom si je měli dopřát. Masové a zeleninové vývary mají stejný účinek jako aperitiv – vyvolávají tvorbu žaludečních šťáv a tím usnadňují trávení. Dodají také tělu tekutiny a oběd obohacují o další chutě. Husté polévky zas mohou nahradit hlavní jídlo, například večeři. V chladných dnech teplá polévka i příjemně zahřeje.

Jako součást oběda či slavnostnější večeře se hodí lehké, čiré polévky – vývary s masem, zeleninou, knedlíčky a dalšími zavářkami. Jako vydatné samostatné jídlo jsou výborné zahuštěné polévky, jimž dodává hustší konzistenci jíška, vejce, smetana, vločky, rozmixovaná zelenina či brambory, a najdeme v nich samozřejmě i hodně zeleniny, masa, hub a nejrůznějších zavářek. Několik méně obvyklých polévek vám nabízíme.

Irská polévka

60 g másla, 3 cibule, 2 pórky, 750 g brambor (nejlépe moučnatých), 1/3 hrnku ovesných vloček, 2 stroužky česneku, 2 hrnky kuřecího vývaru, 2 hrnky mléka, mletý pepř a muškátový oříšek, pažitka

Cibuli nakrájíme na kostičky, pórek na plátky a v hrnci opečeme na másle. Přidáme na kostičky nakrájené brambory a opékáme dozlatova. Přimícháme vločky a opékáme asi minutu, přidáme prolisovaný česnek a opékáme další minutu. Snížíme teplotu, zalijeme vývarem a mlékem. Na mírném ohni vaříme asi 30 minut, dokud zelenina nezměkne a polévka nezhoustne. Okořeníme pepřem amuškátovým oříškem. Podáváme ozdobené nakrájenou pažitkou.

Ragú z ryb a brambor

1 lžíce olivového oleje, 2 plátky slaniny, 1 cibule, 400 g brambor, 1a 1/2hrnku kuřecího vývaru, 1bobkový list, 1/2 lžičky sušeného estragonu, Ľlžičky tymiánu, mletý pepř, 300 g rybího filé, 1a 1/2hrnku mléka

Na rozehřátém oleji opečeme dozlatova pokrájenou slaninu a cibuli. Přidáme plátky brambor, vývar, koření a podle chuti opepříme. Přivedeme k varu, snížíme teplotu a zakryté pomalu vaříme 5 minut. Přidáme na kostky nakrájené rybí filé a zakryté vaříme 10 minut. Přilijeme mléko a prohřejeme. Podáváme ozdobené petrželkou.

Kuřecí polévka s banány

1 kuře (asi 1 kg), 1 a 1/2 lžičky soli, 8 zrnek nového koření, 4 hřebíčky, svazek polévkové zeleniny, 100 g dlouhé rýže, 2 měkké banány, 1lžíce kari koření, 2 špetky sušeného zázvoru, 3 lžíce másla, 4 lžíce mouky, na ozdobu: 4 lžíce šlehačky, 2 lžíce mandlí, 1 banán

Kuře dáme do 1,5 l vody se lžičkou soli, novým kořením a hřebíčky a 30 minut zvolna vaříme, přitom odstraňujeme pěnu. Přidáme polévkovou zeleninu nakrájenou na větší kousky a pod pokličkou vaříme ještě 45 minut. V 1 l osolené vody uvaříme rýži. Uvařené kuře necháme vychladnout, odstraníme kůži a kosti a maso nakrájíme na menší kousky. Měkké banány rozmačkáme a smícháme s kari kořením a se zázvorem.

Rozpustíme máslo, opražíme na něm do zlatožluta mouku, smícháme s rozmačkanými banány a zalijeme přecezeným vývarem. Vaříme 10 minut. Maso a rýži dáme prohřát do polévky. Na talíři ozdobíme kopečkem tuhé šlehačky, posypeme plátky na sucho opražených mandlí a na slabší kolečka nakrájeným banánem.

Fazolová polévka

400 g fazolí, 1l zeleninového vývaru, 100 g pórku, 50 g červené papriky, 50 g jader vlašských ořechů, petrželka, 60 g mouky, 80 g másla, sůl

Fazole přes noc namočíme do hrnku vody. Druhý den vodu slijeme, fazole vsypeme do zeleninového vývaru a uvaříme do měkka. Dvě třetiny fazolí rozmixujeme s částí vývaru, zahustíme jíškou z másla a mouky, přisypeme nasekané ořechy, sůl, drobně nakrájenou papriku, na tenká kolečka nakrájený pórek a zbylé fazole, zalijeme zbytkem vývaru a krátce povaříme. Na talíři zdobíme petrželkou.

Mrkvový krém

800 g mrkve, 1 pórek, lžíce másla, 1 l kuřecího vývaru, kousek (asi 2 cm) zázvoru

Mrkev a pór pokrájíme na půlcentimetrová kolečka. V hrnci na rozehřátém másle dusíme nakrájenou zeleninu, až změkne. Zalijeme vývarem a přivedeme k varu. Není-li slaný, osolíme. Vaříme přikryté na mírném ohni 15 minut, aby mrkev změkla. Pak obsah hrnce rozmixujeme (ponorným mixérem). Do hotové polévky vmícháme na jemno nastrouhaný zázvor.

Avokádová polévka

2 zralá avokáda, 1kostka slepičího bujónu, 100 g smetany, 2 vaječné žloutky, šťáva z 1/2 citronu, 3 lžíce sekaného kerblíku, sůl, pepř

Ve 3/4l vařící vody rozpustíme kostku bujónu. Přikryjeme a udržujeme teplé. Avokáda rozpůlíme a lžící vydlabeme dužninu. Tu se smetanou, žloutky a citronovou šťávou umixujeme na jemnou kaši. Lehce osolíme a opepříme. Nalijeme do vývaru a důkladně promícháme, aby vznikla hustá krémovitá polévka. Už nevaříme, jinak by se žloutek srazil. Na talíři sypeme kerblíkem.

Švédská polévka

750 g čerstvé zeleniny (mrkev, hrášek, květák, mangold, brambory, nebo zelené fazolky, kedlubna, cuketa, chřest, listy špenátu, na podzim třeba: bílé zelí, mrkev, tuřín, brokolice), 0,5 l zeleninového vývaru, 0,5 l plnotučného mléka, špetka strouhaného muškátového oříšku, 1/2svazku kopru, kerblíku a petrželky

Zeleninu nakrájíme na kostky a 10 až 15 minut ji povaříme pod pokličkou v zeleninovém vývaru a mléce. Ochutíme solí a muškátovým oříškem, sypeme sekanými natěmi.

Turecká rýžová polévka

1 l hovězího vývaru, 50 g dlouhé rýže, 1/8 l mléka, 150 g plnotučného bílého jogurtu, 2 žloutky, sůl, bílý pepř, 1 lžíce sekané máty

Vývar přivedeme k varu. Rýži propláchneme a 20 minut ji zvolna vaříme ve vývaru. Mléko rozkvedláme s jogurtem a žloutky. Směs za stálého míchání metlou na šlehání pomalu přidáváme do polévky. Ochutíme solí a pepřem a sypeme mátou.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Polévka je grunt