Pokosová pila


Při řezání různých stavebních materiálů potřebujeme často zhotovit i šikmé (úhlové) řezy. K tomu je dobrým pomocníkem pokosová pila. Truhláři ji používají velmi často, ale vhod přijde i kutilům.

Bosch PCM 8S s laserem, který promítá linii řezu na obrobek

Pokosová pila je ruční nebo elektrická. Jejím předchůdcem je tzv. truhlářský pokosník, který se používá dodnes. V současnosti však jak pokosník, tak i ruční pokosové pily, které stojí okolo 600 Kč, nahrazují moderní elektrické pily v cenové relaci od 1500 do 25 000 Kč a na trhu se objevují i akumulátorové.

Mnohostranné využití

Nejčastěji potřebujeme pokosovou pilu při práci se dřevem pro zkracování a řezání pod úhlem. Využijeme ji například na přířezy prken, trámů, fošen i na dokončovací práce při pokládce dřevěných podlah nebo k výrobě obložení a na zhotovování rámů na obrazy apod. Řezat s ní však můžeme i plasty případně kovy. Třeba instalatéři ji používají při práci na konstrukcích rozvodů z plastových i kovových trubek.

Ruční pokosová pila Asist 550 mm

Typická pokosová pila je konstruovaná jako jednoduchý rám pojíždějící nad základnou z lehké slitiny. Na základně jsou vyznačeny použitelné úhly. Nastavení úhlu řezu příčně i na pokos se většinou provádí ručně. Moderní elektrické nebo akumulátorové pokosové pily mohou mít nastavování také pouhým stisknutím tlačítka a ty nejnovější jsou vybaveny laserovým paprskem k vyznačení přesného řezu. Většina z těchto pil má také přípojku k odsávání pilin se sáčkem na piliny.

Ruční elektrická pila

Zajímavou pokosovou pilou pro profesionály i kutily je ruční elektrická pila GFS 350 E – set, kterou přinesl roku 2002 na trh Bosch. Její velmi nízká hmotnost (jenom 1,6 kg) umožňuje vykonávat i práce prováděné dosud pokosníkem nebo klasickou ruční pilou. Řidící elektronika a předvolba počtu zdvihů pro správné nastavení rychlosti dovoluje řezat různé materiály. Vytvoříte s ní úhlově přesné přířezy lišt, profilů, kabelových kanálů i trubek. Stolek má odpružené zavěšení pilky pro rychlou práci ve správné pozici. Pila je vybavena přípojkou sací hadice pro bezprašnou práci. Koupíte ji v praktickém příručním kufříku a na internetu se její cena pohybuje okolo 7000 Kč.

Pily s laserem

Dražší elektrické pokosové pily, vybavené laserem, nabízejí například firmy Makita, Worx, Dewalt, Metabo aj. Pro domácí použití vyvinula v nižších cenových relacích (8 000 – 10 000 Kč) firma Bosch pily PCM 10 a PCM 8S. Obě pily mají jednoduchou a přehlednou obsluhu a lze s nimi řezat velmi přesně. Úchyty pil jsou z měkčeného protiskluzového materiálu, vyznačené červenou barvou, takže jsou dobře viditelné a umožňují pohodlnou manipulaci. Vestavěný nastavitelný laser promítá linii řezu pily na obráběný díl a zaručuje přesný řez.

Pila Bosch PMC 10 s laserem

Dodávané kombinované upínací zařízení umožňuje bezpečné upevnění obrobku k pracovní desce ve vertikálním nebo horizontálním směru. Tak zůstanou obě ruce 3 volné pro obsluhu pily. Oboustranné stabilní nástavce pracovní desky s opěrkami pro obráběný materiál usnadňují řezání dlouhých prken nebo latí. Pomocí velkého otočného talíře je možné pily posunout pro skosené řezy o maximálně 47 stupňů doleva nebo doprava. Integrovaná přípojka odsávání je použitelná se všemi běžnými vysavači. K oběma přístrojům jsou dodávány prachové sáčky. Aretace vřetene a ochranný kryt nového typu umožňují jednoduchou výměnu pilového listu.

Akumulátorová pila

Akumulátorová Ryobi CMS 1801 – 2P

Cenově přijatelnou (8792 Kč) pokosovou pilou s akumulátorovým článkem je na našem trhu CMS 1801 – 2P Ryobi s listem z tvrdého kovu o průměru 210 mm a 40 zuby. Šířka řezu je 2,0 mm, počet otáček při volnoběhu má 2000 za minutu. Hlava pily je otočná až o 45°. Klouby a podstavec jsou vyrobeny z hliníkové slitiny a hmotnost pily (včetně baterie) je 9,5 kg.

Přístroj umožňuje plynulé nastavení úhlu a pohodlnou i bezpečnou práci zajišťuje protiskluzná rukojeť s pogumovanou plochou Soft grip a pojistkou při manipulaci. Dodává se s příslušenstvím obsahujícím 2x akučlánek, rychlonabíječku s dobou nabíjení 1 hodinu a se sáčkem na zachytávání prachu.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: ARCHIV

Pokosová pila


Komentáře

3 reakce na Pokosová pila

  1. HonzaBrlik napsal:

    Je dobrá i pokosová pila Einhell? Píšete o Boschi a dražším značkám, a co tahle? Nebo Güde? Děkuji

    • richard.guryca napsal:

      Dobrý den, obě zmíněné značky opravdu patří do kategorie levnějších, netestovali jsme je, ohlasy na různých fórech uživatelů nářadí od techto značek jsou různé, ale nevypadá to, že by převažovaly negativní zkušenosti. U levnějšího nářadí obecně záleží na tom, jak často a v jak náročném nasazení je využíváno. Při nákupu se vyplatí ověřit si podmínky záruky, případně možnost výměny porouchaného kusu za jiný. V hobbymarketech s tím obvykle problém není, u internetových prodejců je to nutné ověřit podle toho, kde nakupujete.

Napsat komentář