Ovce, nebo sekačku?

Rubrika: Zahrada

Mnozí majitelé velkých pozemků si pohrávají s myšlenkou pořídit si párek ovcí, aby nemuseli několikrát ročně do terénu vyjíždět se sekačkou nebo s traktůrkem. Předpokládají, že ovečky se o trávu postarají.

Tento předpoklad je v zásadě v pořádku. Ovečky skutečně dokážou spást velké množství porostu, přičemž slovo „porost“ je zcela na místě. Nechutná jim totiž jen tráva, ale i keře, okrasné a užitkové rostliny a také jablka, mrkev, řepa, sušený chleba. Samozřejmě i speciální granule pro ovce.

Zatímco trávu a keře zpravidla najdou na pastvinách (okrasné a užitkové rostliny se snažíme před nimi uchránit), jablka a chléb jim musíme přinést. Stejně tak se jim musíme postarat o liz, který zvířatům dodá sůl a minerální látky, a samozřejmě také o vodu.  Díky ovečkám sice ubude práce se sekáním trávy, přibude však starost o ně. Že nic nepotřebují? Není to až tak jednoduché. Přinejmenším je musíme aspoň dvakrát za den zkontrolovat, zda jsou v pořádku. Ovečka je živý tvor a takový se občas chová nevyzpytatelně. Někdy se zamotá do provazu, jindy někde uvázne, podaří se jí překonat plot a zaběhne se.

Než napadne sníh

A co teprve na konci sezóny, než napadne sníh? Budete mít odvahu pozvat si řezníka, nechat zvíře porazit a sníst je, když jste je před tím mnoho měsíců s láskou opečovávali? Je tu i další možnost – nechat je přezimovat v chlívku. Suchém, vzdušném, kde bude vyklízena podestýlka a budou v něm zásoby kvalitního sena (případně siláže, obilí a okopanin) na celou zimu.

K dalším povinnostem patří také odčervení a očkování ovcí a zastřihávání paznehtů. Samozřejmostí je registrace chovu u Českomoravského svazu chovatelů, bez ní by vám hrozila pokuta v řádech až několika tisíců korun.
Ovečky se také musejí stříhat. Celkovou střiž bychom správně měli zajistit dvakrát ročně, praxe je ovšem často taková, že se vlna stříhá jednou za rok, a to na jaře, když se oteplí. Před připouštěním, porodem a veterinárními zákroky by chovatel měl ovečky ostříhat alespoň částečně. Výkupní cena ovčí vlny je dnes však velmi nízká, dá se říct, že zanedbatelná, takže počítat s nějakým přivýdělkem rozhodně nelze.

Aspoň malé stádečko

Uvažujete, kolik ovcí si vlastně pořídit? Jednu, dvě? Osamocená ovce je smutná a často bečí. Je to stádové zvíře, takže minimální počet jsou dva kusy, lepší je ale mít stádečko o třech a více kusech. Pokud chcete nechat spásat trávu na pozemku o rozloze zhruba 1500 metrů čtverečních, měli byste si pořídit asi šestihlavé stádo.

Zamyslete se také nad volbou plemene. V České republice jsou k dostání plemena masná (zpravidla jde o velká zvířata), plodná, dojná, s kombinovanou užitkovostí a tak zvaná zájmová plemena (ničím nevynikají, jsou ale oblíbená pro nějakou svou vlastnost). V malochovech jsou ve velké míře na trhu zastoupeni i kříženci.

Nakonec je nutné připomenout, že ovce se rozhodně nepostarají o nějaký vzorový anglický trávník. Pažit bude okousaný nestejnoměrně a ještě navíc hojně přihnojovaný… Co však ovečkám rozhodně nelze upřít – oproti sekačce jsou tiché a vždy ekologické.

Text mlž, foto Shutterstock

Ovce, nebo sekačku?