Oprava sádrokartonu


Sádrokarton je velmi používaný, zejména při rekonstrukci podkroví nebo stavbě dělicích příček. Jak však postupovat, když na opravu jeho poškození už nestačí pouhé přetmelení?

Drobné poškození sádrokartonu opravíme snadno přetmelením

Malé otvory v sádrokartonu, například po hřebíku, snadno zlikvidujeme zatmelením. Vhodný je univerzální pastový tmel ProMix Mega pro finální tmelení i k základnímu tmelení spár sádrokartonových desek s použitím výztužné pásky. I v případě, že se nám podaří do sádrokartonové desky udělat větší díru, však existuje způsob opravy, po které porušený materiál znovu nabyde dokonalého vzhledu.

Prevence poškození

Protože nejlepší ochranou před poškozením je prevence, není na škodu vědět, z čeho se stavební materiál, kterému říkáme sádrokarton, skládá. Sádrokartonové desky jsou vyrobeny ze sádry a speciálního vysokopevnostního kartonu. Vyrábí se v základní kvalitě a v úpravách do vlhka nebo za účelem dosažení vyšší požární odolnosti konstrukce. Jejich užití v interiéru urychluje výstavbu díky absenci vlhkých stavebních procesů.

Směs sádrového tmele a čisté vody důkladně ručně rozmícháme

Důležité je však pamatovat na to, že sádrokartonové desky nejsou určeny do nosných konstrukcí a nejsou vhodné k užití v exteriéru. Měli bychom je tedy montovat do staveb chráněných před přímým vlivem povětrnosti a až po ukončení vlhkých stavebních procesů, při minimální teplotě +5 °C. Desky skladujeme v suché místnosti a přenášíme je ve svislé poloze. Sádrokartonové desky Rigips se montují na podkonstrukci z tenkostěnných profilů, které jsou vyrobeny z ocelového pozinkovaného plechu tloušťky 0,6 mm.

V případě většího poškození povrchu sádrokartonové desky, kdy už si nevystačíme s pouhým přetmelením poškozeného místa, můžeme opravit opláštění vyříznutím a vložením nového kusu desky podle následujícího pracovního postupu.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: RIGIPS

Oprava sádrokartonu


Komentáře

Napsat komentář


JAK NA TO

  • Složitější řezání sádrokartonových desek, např. řezání desky pod úhlem nebo koutové výřezy, provádíme pilkou ocaskou.
  • Při stříhání ocelových tenkostěnných profilů nejprve nastříhneme lícový povrch desky. Poté profil ohneme a dostřihneme stojinu profilu. Použití rozbrušovačky je nevhodné s ohledem na možné poničení antikorozní povrchové úpravy!
  • Potřebné otvory v ploše sádrokartonu provedeme pomocí nebozezu pro sádrokartonové desky.
  • Při připevňování sádrokartonové desky do kovové podkonstrukce (např. CD nebo CW profilu) musí být hloubka zašroubování šroubu v kovovém profilu minimálně 10 mm.
  • Sádrový tmel sypeme postupně pomalu do čisté nádoby s čistou vodou dokud nevzniknou ostrůvky. Po nasypání směs necháme 3 minuty stát, poté ji ručně rozmícháme. V případě potřeby směs zředíme přidáním vody. Nikdy však nedosypáváme dodatečně prášek, směs není možné dodatečně zahušťovat!
  • Po zaschnutí tmelu přebrousíme tmelený povrch brusnou mřížkou upnutou do ručního držáku.