Obrázky s mušlemi

Rubrika: Dílna, Interiér

Pěkné celé mušle můžeme využít k  výrobě obrázku na zeď. Někdy je umístíme do středu rámečku, jindy jimi ozdobíme jeho okraj.

Barvené šnečí ulity v rámečku zdobeném akrylovým tmelem

Když při jarní procházce objevíte prázdné hlemýždí ulity, sesbírejte je a doneste domů. Po vyčištění je můžete využít k výrobě hezké dekorace – obrázku na zeď. Stejným způsobem se dá pracovat i s mušličkami, které si dovezete z dovolené u moře.

Jak je čistit?

Mušličky, které chceme umístit do rámeč-ku, nebo je použít na jinou dekoraci, chceme mít čisté a krásně barevné a lesklé. Jak na to?

Šnečí ulity nejprve namočíme na několik hodin do teplé vody, do které můžeme přidat Savo. Větší nánosy hlíny vyplavíme proudem vody. Potom všechny ulity důkladně očistíme kartáčkem. Pokud plánujeme bělavé domečky hlemýždě zahradního barvit, dál je neošetřujeme.

Budeme-li je nechávat v přírodní podobě, aby vynikly zajímavé proužky na schránce drobného „šnečka“ páskovky keřové nebo páskovky hajní, pak ulitu potřeme parafínovým olejem. Ulita se bude pěkně lesknout a zároveň ji tím nakonzervujeme.

Skořápky hvězdic na dřevěném podkladu

Prázdné schránky mořských živočichů nejprve asi na hodinu vložíme do naředěného Sava v poměru 1 : 1. Kromě toho, že se krásně vybělí, by měla zmizet nevzhledná rohovitá vrstvička, kterou se některé druhy mlžů maskují. Případné zbytky tohoto vápenitého nánosu opatrně odstraníme pomocí zubního nebo ocelového kartáčku. Vyčištěné mušličky potom opláchneme vodou, necháme oschnout a dokonale suché nakonzervujeme parafínovým olejem.

Pokud u moře najdeme mušli s odumřelým živočichem, který ještě nezapáchá, vložíme ji do studené vody, pomalu uvedeme do varu, chvíli povaříme a necháme přirozeně vychladnout. Poté maso pomocí drátu vytáčením pomalu vytáhneme. Mušli, která zapáchá, je potřeba propláchnout, někdy i opakovaně, peroxidem vodíku, který koupíme v lékárně. Nezapomeneme si vzít gumové rukavice! Vyčištěnou schránku opláchneme čistou vodou a potřeme parafínovým olejem.

Na lastury Savo přijít nesmí! Jejich lesklý povrch by mohl zmatnit, proto je pouze čistíme jemným kartáčkem ve vlažné vodě.

Barvíme a lepíme

Čisté mušle použijeme k výrobě obrázku. Nejprve si připravíme podklad a rámeček. Podklad pro mušle může být z papíru, juty, dřeva, textilu… A můžeme ho ještě opatřit barevným nátěrem.

Mořské mušle jsou s podkladem i rámečkem sladěny do jednoho tónu

Nabarvit můžeme i rámeček – tak, aby se hodil do interiéru, a také mušle, ulity a las-
tury. Efektní je například nátěr akrylovou barvou v teplých odstínech – zlatém, bronzovém a cihlovém.

Když barvy úplně uschnou, začneme s lepením. Na všechny lepicí práce použijeme elektrickou tavnou pistoli. Vkládáme do ní tyčinky s transparentním (průhledným) lepidlem, které není po zaschnutí vidět. Příjemnou vlastností lepidla do pistole je, že pokud ukápne do míst, kde je nechceme, dá se po krátké chvíli beze stopy seškrábnout.

K připevnění mušlí na podložku či rámeček nejlépe poslouží lepicí pistole s tavným transparentním lepidlem

Nasbíraly vaše děti u moře tolik mušliček, že nevíte, co s nimi? Použijte je k výrobě obrázku na zeď. Zůstane tak hezkou vzpomínkou na slunné léto

Připravila: Martina Lžičařová
Foto: Veronika Pilařová, Shutterstock a archiv

Obrázky s mušlemi