O hlase a chrapotu

Rubrika: Zdraví

Mírně chraplavý hlas je velmi interesantní. Své o tom vědí soulové zpěvačky, jejichž chraplák je výborným nosičem melodií s emocionálním nábojem. V běžném životě však chrapot znamená pohromu: chřipku a pár dní strávených v posteli.

O hlase a chrapotu

Kdo by nechtěl mít medový, temný, znělý a rezonující hlas, který navíc působí i velice sexy! Může být i nepatrně nachraptělý, ale nikdy nesmí být nemocný. Takže pokud nás přepadne klasická zimní laryngitida, čili nachlazení horních dýchacích cest, je třeba kurýrovat nejen rýmu a kašel, ale pokud je infekční onemocnění závažnější a zánět sestoupí k hrtanu, i hlasivky. Ještě pozornější budeme, pokud chrapot sám neodejde, nebo se objevuje bez příčiny.

„Trvá-li chrapot déle než tři týdny, doporučuji vyšetření u kvalitně vybaveného laryngologa, aby vyloučil závažné onemocnění hrtanu či hlasivek,“ říká MUDr. Jitka Vydrová, primářka Hlasového centra Praha. „Obvykle objevíme jen drobné či poměrně snadno léčitelné onemocnění hlasivek či hrtanu, ale občas i počínající rakovinu. Pokud pacient přijde včas, stačí odstranit napadenou sliznici nebo odstřihnout kousek hlasivky a problém je zažehnaný.“

Pravidla péče o hlas

„Užívání hlasu má svoje pravidla. Aby vydržel až do pozdního věku, měli bychom o hlas pečovat, zejména se naučit správně dýchat,“ říká MUDr. Vydrová. „A vůbec nemusíte směřovat k hlasově náročnějšímu povolání právníka, lékaře, učitele či herce.“

Existují tři pilíře správného tvoření hlasu. „Prvním z nich je umění správného nádechu. V zásadě jde o to, umět se volným způsobem za pomoci bránice nadechnout, aniž by se vám zdvihla ramena. Dýchá tak a křičí s neskutečnou výdrží každé novorozeně. Během života však tuhle schopnost ztrácíme.“Zkuste si tedy správné dýchání nacvičit. Dr. Vydrová radí napodobit situaci, jako když se chystáte zhluboka natáhnout vůni květiny.

Chybují hlavně učitelky, které jsou její nejpočetnější skupinou pacientek. „Aby měly hlas průraznější, často s ním jdou hodně vysoko. Když tak vysokým hlasem mluví na žáky šest hodin denně, uženou si poruchu hlasivek. Těm ale nesvědčí, jsou-li dlouhodobě protažené. Přehnaný fonační tlak (výdech) na hlasivky způsobuje mikrotraumata – drobná poškození, které se hojí jizvou. Na hlasivkách se vytvářejí různé ztluštěniny, polypy a uzlíky, ale i změny, vedoucí k vážnějšímu onemocnění.“

Nejste učitelem a přesto si občas rádi zakřičíte? Pak pro zesílení hlasu využívejte rezonační prostory lidského těla, jimiž jsou hrtan, hltan, dutina ústní, nosní a vedlejší nosní dutiny. Hlas zásadně nezesilujte natlačením silného proudu vydechovaného vzduchu proti hlasivkám.

Nepodceňujte chrapot

Pokud chrapot trvá jen pár dní, může jít o následek nachlazení, chřipky či virózy. „Platí pravidlo, že vždy, když se objeví chrapot a kašel, je infekce závažnější. Jednoduché infekce zůstávají na úrovni nosohltanu, závažnější se přenášejí na dolní etáže,“ říká lékařka.

O hlase a chrapotu

V případě zánětu stačí, aby lékař předepsal příslušné pilulky. Příčina však může být i jiná, odhalit se ale dá jen při důkladném vyšetření. „Může jít o poruchu způsobenou refluxní chorobou jícnu, kdy kyselý obsah žaludku snadno proniká nahoru až do jícnu a dýchacích cest,“ upřesňuje MUDr. Vydrová. „A protože dýchací cesty nejsou stavěny na kyselé pH, stane se, že jsou poleptány a časem se zajizví. K tomuto vyšetření však nejsou mnohá laryngologická pracoviště vybavena.“

Základním příznakem poškození sliznice hrtanu při refluxu je neustálé pokašlávání a odchrchlávání. Lidé s touto chorobou jsou nápadní tím, že začnou-li mluvit, narušují svůj mluvní projev nepříjemným tlačeným zvukem, který je charakteristický pro odkašlání a posun hlenu (hm, hm). Dalším příznakem je občasný chrapot, aniž by se člověk cítil nějak nemocný. Chrapot obvykle spontánně mizí a zase se objevuje při zhoršení refluxu. Změny na sliznici hrtanu jsou často i příčinou kašle, který je vleklý a nelepší se po žádné léčbě. Není vzácností, že je takový kašel bývá zaměňován za astma.

Místo zrcátka kamera

Orientační obraz hrtanu a hlasivek lze získat vyšetřením pomocí laryngoskopického zrcátka. A protože lidské hlasivky mají velikost mezi 10 – 25 mm, je jasné, že bez zvětšení se nález hodnotí obtížně. Lépe se vyšetření hrtanu a hlasivek provádí za pomoci zvětšovací laryngostroboskopie. Laryngoskop je trubice, která obsahuje světlo a zvětšovací optiku. Zavede se pacientovi do dutiny ústní, odkud snímá obraz v hrtanu kolmo umístěnou optikou.

K objasnění pravidelnosti kmitání hlasivek je možné použít i přerušované stroboskopické světlo, které opticky zpomalí pohyb hlasivek tak, že jej lze dobře pozorovat. „Při vyšetření hodnotíme všechny struktury hrtanu, tvar a velikost hlasivek i barvu sliznice.“

Další možností je vyšetření speciální kamerou, která snímá pohyb vždy v jedné rovině a přesně ukáže, zda kmitání hlasivek je z obou stran stejné. Tímto způsobem lze odhalit i ty nejmenší nepřesnosti. Porucha totiž může být prvním příznakem chorobného procesu ve sliznici, například zánětu nebo i rakovinného bujení. Zároveň odhalí chyby při tvoření hlasu.

Jak se kurýrovat

Poruchy hlasu vznikají snáze a rychleji u lidí, kteří trpí opakovanými záněty nosohltanu, rýmou a kašlem, a také u těch, u nichž byly odstraněny krční mandle pro časté záněty, angíny. Způsobují je bakterie, viry nebo plísně. Na jejich léčení se používají tzv. symptomatické léky, které léčí jen jednotlivé příznaky zánětu, jako je teplota, sekrece z nosu či zahlenění, ale ne příčinu onemocnění. Na běžná virová onemocnění totiž léky nemáme.

Bakteriální zánět hrtanu provází větší zahlenění. Hlasivky jsou velmi prosáklé, zarudlé se zánětlivým otokem. Pak přicházejí na řadu antibiotika, léky proti otoku a léky na odkašlání.

Obecně hlasivkám svědčí teplo, stačí si suchým šátkem omotat krk a zahřát ho. Dobré je si současně uvolňovat nos dezinfekčními kapkami nebo v lékárně zhotovovenými kapkami s framykoinem. „Uvolní se nos a vypudí se infekce z dutin, odkud přímo přechází na hlasivky. Doporučuji krátkodobý dvou či třídenní hlasový klid. Cucavé pastilky všeho druhu sice pomáhají, ale nejsou samospasitelné, protože nosohltan pouze dezinfikují.“

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: PROFIMEDIA.CZ A ARCHIV MUDR. JITKY VYDROVÉ

O hlase a chrapotu