Nebezpečná klíšťata

Rubrika: Mazlíčci

S jarem vzrůstá pro psy, kočky i další domácí zvířata riziko chorob, přenášených klíšťaty. Ta mohou způsobit různé problémy, ale své zvířecí přátele před nimi můžete účinně chránit.

Městským psům při cestách na chalupu hrozí nákaza infikovaným klíštětem

Klíšťata patří k roztočům a vyskytují se ve všech zemích světa. V Evropě hrozí psům napadení od více než deseti druhů. Žijí převážně v lesích, na loukách a v mokřadech a v lužních lesích. Tam čekají na teplokrevné hostitele, kterým sají krev. Psy napadají nejčastěji zástupci rodu Ixodes (klíště obecné), Ripicephalus (klíště psí) a Dermacentor (piják lužní).

Vzhledem k tomu, že klíšťata v jednotlivých vývojových stádiích parazitují na různých hostitelích (např. na hlodavcích), vytváří propojení, kterým se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy z dospělého parazita na psa nebo člověka.

Co hrozí od klíšťat

Klíšťata mohou způsobit například klíšťovou encefalitidu. Toto virové onemocnění neohrožuje jen lidi, ale i psy, a to zejména v případě, kdy je v okamžiku infekce oslaben imunitní systém zvířete. Virus přenáší klíště obecné (Ixodes ricinus), vyskytující se na našem celém území.

Boreliózu přenáší až 20 % klíšťat

Dalším rizikem je lymská borelióza – bakteriální onemocnění psů i lidí, které se projevuje především poruchou koordinace pohybu v důsledku onemocnění kloubů. Při léčbě této infekce je nutné použít antibiotika. Borelióza se rovněž přenáší sáním krve klíštětem obecným. Původcem onemocnění je bakterie Borelia burgdorferi, kterou je infikováno až 20 procent klíšťat v Evropě.

Psí babezióza, jinak též „psí malárie“, způsobená prvokem Babesia canis, je pravděpodobně nejznámější onemocnění přenosné z klíšťat na psa v jižních krajích. Tato choroba se vyskytuje ve středomořských zemích, což souvisí s výskytem klíštěte psího a pijáka lužního. Infikovaná klíšťata se mohou se svým hostitelem dostat i k nám, nálezy již byly potvrzeny na Slovensku, v Německu a Polsku.

Účinná prevence

Včasné rozpoznání nakažení některou z přenositelných chorob u psů je pro majitele často náročné a ani diagnóza a následná léčba nemusí být spolehlivá. „Následky pak mohou být fatální, neboť tyto choroby způsobují trvalé poškození vnitřních orgánů a leckdy i smrt,“ říká veterinář Stanislav Cienciala.

Chovatelé psů a koček mají pro účinnou prevenci na výběr mnoho kvalitních antiparazitik. Nejoblíbenější jsou antiparazitární obojky (vydrží zpravidla celou sezónu) a tzv. spot-ony, které se kapou zvířeti na kůži za krk. Důležitou vlastností kvalitní prevence je repelentní účinek preparátu, který většinu klíšťat odpudí ještě před napadením nebo při kontaktu s ošetřenou srstí, a také odolnost proti vodě.

Například v nedávné době byl vyvinut spot-on přípravek Activyl Tick Plus, který na revolučním principu bioaktivace likviduje blechy na psu i v domácnosti a zároveň spolehlivě chrání proti přisátí klíšťat.

Pro kočky i psy

Kočky, které se volně pohybují v přírodě, je také důležité chránit. Pohyb kočky je totiž těžko kontrolovatelný, přitom ze svých toulek mohou přinést i nezvané hosty v podobě blech nebo klíšťat. Ale pozor, ne všechny „psí“ preparáty lze použít na kočku!

Fypryst je jednou z možností ochrany koček a psů

Jedním z přípravků, který lze použít u koček i u psů, je Fypryst. Aplikuje se pipetou do srsti v oblasti mezi lopatkami. Tam přiložíte hrot pipety na kůži a stisknete tak, aby se její obsah vyprázdnil na kůži zvířete.

Fypryst ochrání kočku přibližně 5 týdnů před blechami a 2 týdny před klíšťaty, psa pak přibližně 8 týdnů před blechami a 4 týdny před klíšťaty. Přípravek je 5 volně prodejný.

Nejjednodušší prevencí je ovšem antiparazitární obojek (například Scalibor Protectorband). Chrání zvířata po celou sezónu nejen proti klíšťatům a blechám, ale také proti komárům a pakomárům. Navíc nevydává žádný nepříjemný zápach a je i pro lidi zcela bezpečný.

U Scaliboru se účinná látka deltamethrin rozšiřuje po celém těle psa díky tukové (lipidové) vrstvě kůže. Proto je vhodné nasadit obojek alespoň jeden týden před očekávaným obdobím účinku, aby se ochrana rozšířila na všechna místa.

www.lekarna-do-domu.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: THINKSTOCK A ARCHIV FIREM

Nebezpečná klíšťata