Přípravky proti ektoparazitům

Zatímco se jaro vkrádá do života většiny domácích zvířat, jejich majitelé se začínají pomalu rozhlížet, jak účinně bojovat proti hojné skupině blech, klíšťat, všenek a jiných nezvaných hostů. Tito mnohdy mikroskopičtí ektoparazité dokážou znepříjemnit život jak zvířatům i jeho majitelům.  Právě teď nastává čas, kdy majitelé mohou prostřednictvím důsledné prevence zatočit s nezvanými hosty. Aplikace antiparazitických přípravků dokáže ochránit zvíře před uhnízděním nechtěného příživníka v jeho kožichu i několik týdnů či měsíců a zamezí tak nekonečnému svědění, drbání a dalším nepříjemnostem. Prevencí ochrání majitelé nejen své mazlíčky, ale i sami sebe před onemocněním způsobené nákazou od parazitů.

Široký výběr přípravků Effiepro

Na trhu se objevuje celá řada prostředků od šamponů, obojků, sprejů, až po spot on pipety. Jak ale zvolit ten správný? Jedním kritériem je samozřejmě hmotnost zvířete, ale důležité je i prostředí, ve kterém se pes či kočka nejčastěji pohybují. „Polštářový miláček vyžaduje jiné schéma ošetření než pes, který se často pohybuje v lese, miluje vodu, nebo který žije ve smečce s ostatními psy a kočkami,“ říká Gabriela Zelinková, odborná konzultantka z farmaceutické společnosti VIRBAC, a dodává: „Společnost VIRBAC sestavila několik vzorových příkladů pro usnadnění volby ideálního antiparazitika, které pokryjí pestré způsoby života domácích mazlíčků.“

Pes městský

Psům žijícím ve městech, nebo převážně v domácnosti doporučují odborníci z VIRBAC antiparazitické produkty Duowin Contact a EFFIPRO ve formě spreje nebo spot on. Aplikaci těchto přípravků je nezbytné provádět pravidelně 1x měsíčně v měsících únoru až listopadu. „U městských psů by jejich majitelé neměli opomenout především důslednou prevenci i v místech, kde se pes často nachází. Parazité se rádi množí na teplých místech, jako je například psí pelíšek. Proto je nezbytné i tato místa ošetřit vhodným insekticidem a pravidelně prát pokrývky a polštářky,“ upozorňuje MVDr. Zelinková.

Pes zahradní neboli vesnický

Oba výše zmíněné přípravky lze využívat i v případě, že pes pobývá často na zahradě rodinného domku, nebo chodí ven na vycházky. Pro tento typ psů je velmi vhodný i velikostně univerzální antiparazitický obojek PREVENTIC. MVDr. Gabriela Zelinková vysvětluje: „Obojky jsou pohodlným řešením pro všechny psy, kteří mohou pobývat venku. Nejsou však příliš vhodné pro zvířata, která žijí v domácnosti a jsou v úzkém kontaktu s dětmi. V takovém případě raději doporučuji volit formu ošetření moderní pipetou, tzv. spot on.“ Obojek je vhodné začít používat již v březnu, důležité je jeho nasazení zopakovat po čtyřech měsících – tedy v červenci a listopadu.

Pes dobrodruh, pes lovec, pes ve smečce

Obojek Preventic

Pokud zvíře pobývá celoročně venku nebo s ním majitelé chodí často do volné přírody a hrozí mu nákaza od divokých zvířat, pak je pro něj nejvhodnější produkt Duowin Contact, který je třeba aplikovat pravidelně 1 x měsíčně od února až do listopadu. Účelný je také již zmíněný obojek PREVENTIC. Pro psy žijící ve smečce s kočkami VIRBAC doporučuje přípravek EFFIPRO Dog, dostupný ve formě roztoku aplikovatelného na hřbet psa (spot-on) či spreje. Tento přípravek kočky lépe snáší. „Pokud váš pes miluje vodu – obecně platí, že je lepší aplikovat spot on přípravky, ideálně ne před koupelí ale až 48 hodin po ní. V případě, že má pejsek obojek PREVENTIC doporučuji jej před koupáním sundat a po oschnutí zase nasadit,“ dodává odborná konzultantka MVDr. Zelinková.

Přípravky pro kočku

Virbac nezapomíná ani na kočičí populaci. Pro péči o kočičí mazlíčky je vhodný produkt Effipro Cat, který je k dostání v podobě spreje i spot-on varianty. Forma a četnost podání jsou závislé na prostředí, ve kterém se kočka pohybuje. Každý majitel kočky musí správně uvážit, do jaké kategorie ta jeho patří – domácí, venkovní, žijící ve skupinách – a zvolí tak patřičné dávkování produktu. MVDr. Gabriela Zelinková k přípravkům pro kočky dodává: „Venkovní kočky je potřeba chránit po celý rok, zatímco kočky žijící převážně v domácnosti je potřeba chránit především v jarních a letních měsících,“ a zároveň důrazně varuje: „V případě koček doporučuji, abyste svou volbu pečlivě uvážili a zkonzultovali se zvěrolékařem. Ne všechny přípravky jsou pro kočky vhodné. Některé pro ně mohou být silně toxické, je zbytečné abyste nesprávnou volbou riskovali zdraví svého miláčka.“

Přípravky proti ektoparazitům