Měkké a hřejivé

Rubrika: Interiér

Plánujete si pořídit nový koberec? Podívejte se, jaké typy se dnes v obchodech nabízejí.

Černobílý koberec Eivor Cirkel vhodně doplní barevnější interiér (IKEA)

Koberce dodávají interiéru na útulnosti, jako ostatně všechny textilní doplňky, to platí i o chatě a chalupě. Vhodné jsou zvláště na chladné podlahy a tam, kde občas projdeme bosou nohou. Navíc ty hezky barevné a se zajímavým vzorem mohou jinak decentně zařízenou místnost optimisticky prozářit.

Raději praktické

Při výběru koberců ale zohledníme i praktické hledisko. Nebudeme je asi pokládat tam, kde by příliš utrpěly naším častým pohybem mezi zahradou či dvorem a interiérem, tedy do vstupních prostor – do chodby.
Pro frekventované obytné místnosti, jako je světnice, případně kuchyně, zvolíme buď hladce tkaný koberec, nebo jen s nízkým vlasem. Jiné to je v ložnici, tam můžeme bosé nohy zabořit i do koberce s vyšším vlasem.

Menší koberce a předložky vyhrávají

Dětské koberce nabízejí dekory zvířátek a postaviček (Caroli)

Před celoplošnými koberci rozhodně dáme přednost menším kusovým či úzkým běhounům. Lépe se udržují, protože se s nimi při úklidu snáze manipuluje. Občas jim můžeme dát na zahradě plácačkou co proto a nahromaděný prach z nich důkladně vyklepat. Využijeme pro to nejen bidlo (pokud se na chalupě zachovalo), ale i trávník a v zimě sníh, který také barvy koberce oživí.

Také případného čištění mokrou cestou se lépe zhostíme venku na zahradě než přímo v místnosti. Takový úklid by byl s celoplošným kobercem velmi obtížný. Navíc zcela zakrýt pěknou dřevěnou nebo keramickou podlahu by bylo škoda.

Jaký dekor a barvu zvolit?

Koberec vyrobený technikou patchworku je sešitý z různých dílů (Caroli)

I u koberců se mění módní trendy, ale záleží především na tom, co se nám líbí a co se do našeho interiéru hodí. Pokud vybíráme koberec do už zařízené místnosti, ladíme ho k ostatním barvám a vzorům. Jiné to je, když zařizujeme pokoj „od podlahy“. V tom případě si můžeme zvolit koberec v barvě a vzoru, který nás oslovil, a ostatní vybavení tomu podřídit.

Prodávané koberce jsou v poslední době výraznější a barevnější, nechybí jasné pastelové nebo syté tóny. Ve vzorech se vedle klasického proužku objevují i další geometrické vzory – puntíky, kruhy, spirály, kostky. Pro milovníky dekorativnějších vzorů tu jsou florální dekory – květy, listy, stočené výhonky.

Koberce jako patchwork

Vlněný koberec Kodari Patchwork je laděný do příjemných teplých barev (Brink & Campman, prodává Alax)

Zajímavým trendem je styl patchworku, tedy vzor komponovaný z odlišně barevných i dekorovaných částí. Někdy jsou koberce i skutečně sešívané z více dílů. Efektní je to především u drobnějších kašmírských vzorů.

Do dětského pokoje můžeme vybírat z mnoha „obrázkových“ koberců – ať už to jsou květiny, zvířátka, piráti či autíčka. Koberce nemusí být jen čtvercové, obdélníkové či kulaté, ale mohou mít i tvar těchto obrázků.

Cena kontra kvalita

Ceny běžně dostupných kusových koberců, předložek a běhounů se mohou pohybovat od několika set do několika desítek tisíc korun. Záleží na materiálu a kvalitě zpracování. Déle nám vydrží koberce ručně vázané nebo strojově všívané či tkané než levnější lepené. Hedvábí a vlna snesou mnohaleté používání bez velké úhony, bavlna a především syntetické vlákno samozřejmě takovou výdrž nemají.

www.alax.cz, www.ikea.cz, www.koberce-bakero.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Měkké a hřejivé