Kdo si brousí zuby na vaši chatu nebo chalupu?

Vloupání do domácností i rekreačních objektů přibývá, rostou i škody na majetku. Víte, kdo si brousí zuby na váš majetek a jaké metody používá?

 

 

Neotesaný profesionál recidivista
Velká část nezabezpečených nemovitostí je vykrádána opakovaně, drtivou většinu vloupaček mají na svědomí recidivisté. První vloupání  je často jen  průzkumem terénu, během několika týdnů či měsíců následuje další. Zvláště nebezpečné jsou organizované gangy, které mají nejen potřebné lupičské know-how, ale i technické vybavení. Násilné překonání dveří nebo okna je pro ně otázkou několika minut.

 

Specialista na jemnou práci
Aby nás zloděj mohl vykrást, vůbec nemusí použít páčidlo, vrtačku nebo jiné obvyklé postupy násilného vniknutí. Pokud nenarazí na bezpečnostní dveře, může použít jemnou, tichou a sofistikovanou SG metodu neboli bumping. „K vniknutí používá speciálně upravený univerzální klíč. S lupem pachatel odejde dveřmi a dost možná za sebou i zamkne. Zámek přitom zůstane neporušený, což následně znamená zásadní přitěžující okolnost při vyřizování pojistné události,“ upozorňuje Ivan Pavlíček ze společnosti Next, odborník na zabezpečení.

 

Facebookový slídil
Sociální sítě slouží řadě zlodějů a jejich spolupachatelům jako inspirace a vodítko. Snadno získají přehled o nejrůznějších cennostech v domácnosti, nebo si udělají názor na majetkové poměry majitele chaty nebo chalupy, který dává na svou krásně upravenou zahradu, pergolu nebo bazén. Zločinci si pak zmapují terén a jdou najisto.  Na objednávku zloději nezřídka kradou cenné obrazy nebo jiné předměty s uměleckou hodnotou, které poté skončí v některé soukromé sbírce. Umělecká díla bez patřičných dokumentů o jejich původu se v aukčních síních těžko prodávají. Je proto zapotřebí nastavit si Facebooku a ostatních sociálních sítích nejvyšší možnou ochranu soukromí.

 

Příležitostný nenechavec
Jde o méně zkušeného zloděje, který spíše čeká na vhodnou příležitost. Pokud mu připravíme příhodné podmínky, například nezamykáme, necháváme otevřená okna, umí této situace bleskurychle využít. Naopak zámky, petlice, kamery a další bezpečnostní prvky jej dokážou spolehlivě odradit. Zcela zásadní překážku představují pro každého zloděje certifikované bezpečnostní dveře, které odpovídají třetí nebo čtvrté bezpečnostní třídě.
Na chalupách a chatách, kam jezdíme jen na víkend,  si vyměníme zámky za ty odolnější a pokud nemáme mříže, nebo některé z elektronických zabezpečení, poprosíme sousedy, aby se občas prošli po zahradě, zalili květiny, pohnuli se židlemi u stolu, převezli kolečko po trávníku, zkrátka a dobře – aby vytvořili dojem, že se v chalupě žije.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIRMY

 

Kdo si brousí zuby na vaši chatu nebo chalupu?