Jak vyzrát na slimáky

Každoročně se potýkáme s invazí slimáků, kteří ničí naše květiny a rostliny. Každý zahradník má svůj zaručený způsob, jak se zbavit slimáků. Nikomu se to však stoprocentně nepodařilo. Existují ale způsoby, které fungují více než ostatní.

 

 

Slimák (Limax) je rod suchozemských nahých plžů z čeledi slimákovití. Slimákům se nejlépe daří ve vlhku a dešti. Mají rádi temné stinné prostředí a teploty kolem 13 až 18 °C. Přes den se skrývají a aktivní začínají být se soumrakem a poklesem teplot. V několika posledních letech se u nás rozšířil rezavý plzák španělský (Arion lusitanicus). Poznáte ho podle hnědo-oranžového zbarvení. Nejúčinnější jsou zásahy proti slimákům brzy z jara, kdy jsou mladí a ještě nekladou vajíčka. Zajímavostí a motivací situaci řešit je, že dospělý jedinec zkonzumuje za sezónu až 1 kilogram rostlinné hmoty. Co dělat, když vyrostou a rozlezou se po zahradě?

 

Slimax Agrobio

Sbírejte a tvořte bariéry
Nejlépe se slimáků zbavíte sbíráním. Ideální doba ke sběru je po ránu nebo za soumraku, kdy je vidět a slimáky ještě vysoké teploty nezahnaly do podzemních úkrytů. Způsob sběru i likvidace si musí každý přizpůsobit své povaze a možnostem. „Kolem záhonů je třeba vytvořit ochrannou bariéru nebo záhon vyvýšit. Plži nepřelezou přes vyšší hradbu s hrubým povrchem,“ říká Radovan Bureš, Briggs&Stratton.
Vytvořte pasti – položte na záhon prkno nebo obrácený květináč. Většina slimáků se pod nimi skryje a vy je ráno nebo při večerním stmívání seberete. K „babským radám“ patří tvorba bariér, které budou jenom těžko překonávat. Jde o pásy z popele, skořápek vajec i ořechů nebo písku, rozsypaného kolem rostlin. Záhonky lze také chránit pruhem z pilin, ze slámy polité kávovou sedlinou. Aroma kávy slimáky odpuzuje.

 

Sázejte, co slimákům nechutná
„Dobrou strategií se jeví, když na zahradě vysadíte některé z rostlin, které slimáci nemají rádi. Tyto rostliny mohou být například na okrajích záhonů,“ doplňuje Radovan Bureš. Slimákům nechutná levandule, kopr, šalvěj, česnek, bodláky, měsíček, kostival, chrpa, hortenzie, pivoňka, pelyněk, petržel, tymián, kosatec a některé okrasné traviny. Z tohoto výčtu by si měl být schopen vybrat každý a možná že přidáte některý svůj zaručený odpuzovač.

 

Ferramol

Nezapomeňte na hlístice
Použijte predátory, parazitické hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita, jejich larvy doprovázejí symbiotické bakterie. Když larvy slimáky napadnou, ty přestanou přijímat potravu a po pěti až dvaceti dnech pod zemí uhynou. Přípravek se nazývá Nemaslug a ideálně se aplikuje zálivkou nebo postřikem do provlhčené půdy, při teplotách od 12 do 25 °C. Ideální je, když je tři dny po aplikaci vlhko. Záhony zalijete vodou s násadou mikroskopických hlístic, kterou připravíte podle návodu a necháte parazity pracovat. Dávejte pozor při nákupu, přípravek se musí uchovávat v chladničce a ve tmě.
Larvy hlístic vyhledávají slimáky, dýchacími otvory jim pronikají do těla. Napadený slimák pak po třech a pěti dnech přestane přijímat potravu a larvy jej během několika dnů až týdnů usmrtí. Po dokončení vývoje se dále se rozmnožují a znovu napadají další slimáky – účinkují na všechny druhy plzáků. Nesmíte ovšem použít zároveň insekticidy, fumiganty a nematocidy, kterými byste hlístice zničili.

 

 

Sáhněte po chemii
Pokud se nedaří, sáhněte po chemii. Granule proti slimákům jsou účinné, slimáky přitahují a velmi brzy najdete důkaz o jejich účinku v podobě uhynulých slimáků (ale také šneků) na záhonu. Máte-li domácí mazlíčky, použijte třeba přípravek Zdravá zahrada. Jde granulovanou návnadu proti všem druhům slimáků a plzáků v zahradách. Účinná látka je sloučenina železa a fosforu. Granule jsou mimořádně odolné proti děšti. Přípravek neškodí při náhodném požití domácím ani jiných zvířatům.

TEXT: REDAKCE
FOTO: BRIGGS&STRATTON, NEUDORF, AGRO, NOHEL GARDEN, ZDRAVÁ ZAHRADA

Jak vyzrát na slimáky