Jak vybírat sekačku

Nabídka na trhu zahradních sekaček je tak pestrá, že často není lehké se v ní zorientovat. Výběru sekačky se ale vyplatí věnovat patřičnou pozornost. Přinášíme proto několik rad a doporučení Radovana Bureše ze společnosti Briggs & Stratton.

 

Kritériem volby je i snadná obsluha

 

Benzín nebo elektrika?
„Zákazníci se o typ motoru v sekačce většinou nezajímají. Přitom čím větší je záběr sekání (velikost nože) a frekvence používání, tím důležitější je mít silný a kvalitní motor. Můžete vybírat mezi elektrickými a benzínovými sekačkami, přičemž každá má své výhody. Elektrické sekačky bývají tišší, neuvolňují do ovzduší žádné plyny, ovšem jsou limitovány závislostí na přítomnosti elektřiny. Navíc nemají příliš vysoký výkon ani záběr a vždy je tu riziko přeseknutí kabelu,“ jmenuje výhody a nevýhody Radovan Bureš.’
„Naproti tomu benzínové sekačky jsou schopny dosáhnout mnohem většího výkonu, mívají delší životnost a emise jsou u moderních a kvalitních strojů velmi přísně limitovány. Pokud tedy budete sekat pravidelně a plochy několik set metrů čtverečních, jednoznačně bych volil benzín.“

 

Jaký záběr zvolit?

Elektrická sekačka

Na tuto důležitou otázku nám odpoví jednoduchý vztah velikosti sekané plochy a záběru sekačky: záběr 32 cm je vhodnýdo 200 m2 plochy, záběr 40 cm do 350 m2 plochy, záběr 40-45 cm do 500 m2 plochy, se záběrem 45-53 cm zvládneme dobře pozemek do 1000 m2a se sekačkou, která má záběr 53 cm a více, plochu nad 1000 m2 .
Pokud budete párkrát za rok sekat zahrádku o několika desítkách metrů čtverečních, není tedy třeba kupovat ten nejvýkonnější a funkcemi „nadupaný“ stroj. Na druhou stranu se nesnažte ani za každou cenu ušetřit, protože kvalitní sekačka se vám při správné péči odmění dlouhými lety bezproblémového provozu.

 

Kdo bude sekačku obsluhovat?
Důležitou otázku je také to, kdo bude sekačku používat. „Pokud ji nebude obsluhovat fyzicky zdatný jedinec, vyplatí se vybrat model s pojezdem a s funkcí snadného startování. Pojezd zjednodušuje manipulaci se strojem a funkce „snadný start“ jej uvede do chodu pouhým stisknutím tlačítka. To ocení každý, kdo má zkušenosti s pracným startováním sekačky,“ doporučuje Radovan Bureš.
Máte již představu, pro jakou sekačku se rozhodnete? V tom případě ještě ověřte, jak kvalitní a širokou servisní sítí disponuje její výrobce, zajímejte se o záruční a pozáruční servis a dostupnost originálních náhradních dílů. Zkontrolujte si také úplnost dokumentace, kterou k sekačce obdržíte – návody, záruční list apod.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

Jak vybírat sekačku