Dvířka pro psy a kočky

Speciální dvířka umožní vašemu psu nebo kočce užít si podle libosti výběhu kolem chalupy. Na výběr jsou různé typy včetně bezpečnostních, které se otevřou pouze očipovanému zvířeti.

Pro správný výběr dvířek jsou důležité především míry zvířete. Změřte tedy psa či kočku v kohoutku (nejvyšší bod hřbetní linie) a vyberte taková dvířka, jejichž pohyblivá část se nejvíce přibližuje naměřené hodnotě. A nezapomeňte na případnou rezervu, pokud zvíře ještě roste. Můžete se řídit i pravidlem, podle něhož by měl být vstupní otvor o něco větší, než je rozměr hrudníku zvířete. Sázkou na jistotu je vytvoření jednoduché šablony z kusu kartonu s otvorem, jehož rozměry odpovídají vybranému typu dvířek. Šablonou pak zkuste psa nebo kočku „protáhnout“ a ověřte, zda jim to půjde bez potíží. Někteří výrobci rozdělují pro snadnější orientaci dvířka do kategorií podle hmotnosti zvířete, ale „průchozí“ rozměr je vždy důležitý.

Dvířka vybírejte i s ohledem na materiál, z něhož jsou vyrobeny dveře. Některé typy jsou přímo určeny pro zabudování do dřevěných či plastových dveří, existují i speciální typy vhodné do skleněných tabulí. Ty využijete například u francouzských oken do zahrad. Sehnat lze i dvířka pro zabudování do zdi.

Systémy zamykání

Dvířka pro psy a kočky můžete vybírat také podle systému zamykání. Nejjednodušší typy nabízejí polohu „zavřeno“ nebo „otevřeno“, případně polohu „jen ven“ nebo „jen dovnitř“.

Dvířka bývají vybavena také systémem magnetické aretace výkyvné klapky. V tomto případě je vespodu výkyvné části kousek kovu a v rámu magnet. Poté, co pes projde, je výkyvná část přitažena do svislé polohy. Dvířka s tímto systémem otvírání kladou jen minimální odpor, takže si je pes tlakem čenichu nebo tlapy bez potíží otevře. Magnet ale zabrání tomu, aby zůstaly dveře pootevřeny v průvanu, takže skrze ně dovnitř nenaprší a neproniknou tudy ani myši.

O několik stokorun víc stojí chytrá bezpečnostní dvířka se čtečkou na čip. Po naprogramování přečtou identifikační čip, jímž je označen váš pes nebo kočka, a nemůže se tedy stát, že by do domu vešel například sousedův pes nebo „značkující“ kocour, případně divoké zvíře. Elektronická dvířka obvykle lze naprogramovat na více čipů a existují i varianty se čtečkou pro čip umístěný v obojku. Systém je vybaven baterií a nabíječkou, která po zapnutí zajišťuje provoz, takže dvířka budou fungovat i při výpadku proudu.

Materiály a instalace

Dvířka se nejčastěji vyrábějí z plastu, který může být i v imitaci dřeva. Existují i dvířka s hliníkovým rámem. Do dřevěných i plastových výplní dveří je poměrně snadno zabudujete svépomocí, ale můžete rovněž využít nabídky řady firem, které dvířka instalují.

Složitější je zabudování dvířek do izolačních skel prosklených dveří. Pak se dvířka vkládají do plastové desky, která umožní uchovat izolační vlastnosti skla a brání jeho vibracím, jež při průchodu zvířete někdy vznikají. Desky jsou k dostání v bílé variantě a imitaci dřeva.

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem, Shutterstock

Dvířka pro psy a kočky

Dvířka pro psy a kočky