Do boje se sněhem

Odklízet sníh s pomocí sněhové frézy je samozřejmě snazší, než používat k prohazování příjezdové cesty lopatu. Sněhových fréz je však na trhu celá řada a je třeba si správně vybrat.

Sněhové frézy bývají vybaveny motory na benzínový i elektrický pohon, stejně jako například sekačky na trávu. A podobně jako při výběru travní sekačky se i v případě sněhové frézy vyplatí zvážit, v jakém terénu a na jak velké ploše se bude tento účinný pomocník používat.

Pokud má fréza sloužit pouze k rychlému odklizení čerstvé, ne příliš vysoké vrstvy sněhu v těsném sousedství chaty či chalupy, postačí fréza s elektromotorem. Omezení v podobě elektrického kabelu v tomto případě bohatě vyváží snadná manipulace s lehkým přístrojem a také cena, která je výrazně nižší než v případě fréz s benzínovými motory. Nevýhody spočívají vedle zmíněné nutnosti tahat za sebou kabel také v nižším výkonu: fréza s motorem je prostě do lehkého terénu a prorážet s ní cestu metrovou vrstvou zmrzlého sněhu do prudšího kopce příliš efektivní není.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Příprava na zimu:

Výbava na zpracování palivového dřeva

Pomocníci pro přípravu dřeva

Meteostanice do každé domácnosti

Jak na sníh?

Příprava paliva

Příprava palivového dříví

________________________________________________________________________

Na čerstvý i zmrzlý sníh

Frézy s benzínovým motorem se podle způsobu zpracovávání sněhu dělí na jednostupňové a dvoustupňové. Ty první jsou vybaveny gumovým šnekem, který šetrně odklízí čerstvý sníh například z chodníků, dlažby či příjezdových cest, ale nedokáže odkrojit vrstvu uježděného či zledovatělého sněhu. Tento handicap opět vyvažuje nižší hmotnost a snadná ovladatelnost přístroje.

Ocelový šnek, doplněný zuby, dělá z dvoustupňové frézy velmi účinnou zbraň i proti extrémním nástrahám, které může sněhová nadílka na chatě či chalupě přinést. Odstraňuje sníh na zpevněném povrchu i na trávě, zpracuje i sníh mokrý, zmrzlý nebo ušlapaný, rozmělní ho a poté vyžene komínem ven, mimo odklízenou plochu. Přístroje tohoto typu jsou vybaveny pojezdem a možností zařadit několik rychlostí včetně zpátečky. Jsou robustní, těžké a dražší, ale v náročném terénu a v drsnějších podmínkách horské zimy jsou nenahraditelné.

U obou typů je argumentem pro volbu benzínového pohonu i schopnost motoru udržet i v zimních podmínkách vysoké otáčky a tomu odpovídající výkon. Samostatnou kapitolu v nabídce sněhových fréz pak tvoří nástavce, které se připojují na zahradní traktory.

Co startuje lépe

Pokud je terén na zimní údržbu méně náročný a ne příliš rozsáhlý, bývá argumentem pro volbu elektrického pohonu frézy i snazší snadné spuštění přístroje v mrazu. Výrobci fréz na benzínový pohon však vybavují přístroje například magnetronovým elektronickým zapalováním a startovací šňůrou pro spolehlivé starty v mrazu či speciálními kryty pro práci v chladném prostředí.

Z čeho vybírat

Ceny sněhových fréz s benzínovými motory začínají zhruba na deseti tisících a mohou se vyšplhat až na šedesát či sedmdesát tisíc korun. Například přístroj Stiga Snow Rex, vybavený motorem Briggs&Stratton, gumovým šnekem a s pracovním záběrem o šíři 53 centimetrů se dá pořídit za necelých dvanáct tisíc korun. Dvoustupňová fréza Snapper 1924EX, vybavená stejnou značkou motoru, šesti rychlostními stupni vpřed, dvěma vzad, elektrickým startérem a schopností odhazovat sníh do vzdálenosti 11,6 metrů stojí necelých 33 tisíc korun.

Dvoustupňová Husqvarna 5524ST za 30 990 korun vyhazuje sníh pomocí rychloběžného kola s lopatkami, snadno se ovládá páčkami na řídicím panelu a v šeru si na cestu dokonce dokáže posvítit vlastním halogenovým reflektorem.

Za necelé čtyři tisíce korun nabízí Mountfield pouhých šest kilogramů vážící ruční frézu Toro na elektrický pohon. Přístroj, jehož konstrukce se tak trochu podobá křovinořezu, lze snadno přestavět i na zametací kartáč. Nabídka standardních sněhových fréz na elektrický pohon začíná zhruba na třech tisících. U sněhové frézy Hecht 9160 za 2900 korun prodejce například udává, že přístroj zvládne uklidit 200 metrů za hodinu. Mountfield nabízí za necelých sedm tisíc korun elektrickou frézu Toro Power Curve, která váží jedenáct kilogramů, je snadná na ovládání a odhazuje sníh až do vzdálenosti devíti metrů.

www.mountfield.cz, www.kobras.cz, www.garden-shop.cz, www.garland.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: MOUNTFIELD, SHUTTERSTOCK, HUSQVARNA

Do boje se sněhem