Do boje s plísní


Předejít riziku plísní je možné i použitím nátěrů do koupelen či kuchyní

Zvláště v nedostatečně izolovaných a zateplených chalupách bývá plíseň nepříjemným problémem. Se skvrnami na stěnách se však dá bojovat mnoha způsoby. Zpravidla není až tak složité odhalit příčinu nepříjemných „kvetoucích“ skvrn na stěnách, ale ne vždy lze tyto příčiny snadno odstranit. Proti plísním je často nutné vést boj na několika frontách.

Proč je vlastně plíseň takový problém?
Zdi, prorostlé nitkami plísní samozřejmě nevypadají dobře a navíc mohou působit zdravotní potíže, a to zejména alergikům. Pokud je stěna plísní napadena, rozrůstají se její nitky po povrchu a pronikají do omítky. Rozmnožují se pomocí spór, které se velmi rychle šíří vzduchem, tvoří nové kolonie a zasahují další místa v domě. Nestačí přitom natřít zasažená místa barvou, protože plíseň pak prostupuje ještě hlouběji do omítky a na povrch a v konečné fázi způsobí poškození vrchní vrstvy nátěru. Ten praská, plíseň znovu prorůstá na povrch a vznikají viditelné skvrny černé nebo hnědé barvy.

Větrat, větrat, větrat

Příčinou vzniku plísní bývá zpravidla zvýšená vlhkost stěn. Tato vlhkost uvnitř stěn nebo na jejich povrchu kondenzuje za určitých podmínek, obvykle zapříčiněných tím, že neodchází přirozeným způsobem – větráním a prostupováním skrze stěny. Kondenzace vlhka ve stěnách zhorší tepelně izolační vlastnosti stěn a sníží jejich teploty. A v tom okamžiku se zrodí ideální prostředí pro vznik plísní.

Seškrabávat plíseň před aplikací chemie se nedoporučuje

Bujení plísní tedy obvykle způsobuje zvýšená vlhkost vzduchu, špatná izolace včetně nevhodně rozložených nepropustných vrstev, tepelné mosty, špatné větrání, případně zatékání dešťové vody. Zvýšenou vlhkost lze odhalit i podle orosených skel oken.

Paradoxně se někdy objevuje po výměně oken, od nichž se obvykle očekává zlepšení tepelně izolačních vlastností domu. Prvním krokem k odstranění plísní je tedy pravidelné větrání i několikrát denně, v intervalech tak krátkých, aby neprochladly stěny, ale aby se stačil vyměnit vzduch. A v boji je třeba vytrvat, efekt se projeví nejdříve za čtrnáct dnů či za měsíc.

Staré dobré Savo

Poté je třeba přikročit k ochraně povrchů stěn před opakovanou nákazou. Můžeme aplikovat například Savo proti plísním. Na postižená místa se stříká neředěné ze vzdálenosti 5 až 10 centimetrů a po dvaceti minutách se ošetřené místo buď omyje vodou, nebo nechá zaschnout. Výrobce doporučuje plíseň před aplikací Sava neodstraňovat a upozorňuje, že prostředek má bělicí účinky.

Stopy vlhkosti na fasádě jsou prvním signálem toho, že problém s plísní může hrozit

Pod značkou Spektra vyvinula firma na nátěrové hmoty Helios prostředek Sanitol. Tím natřeme nakažená místa a v případě silné nákazy použijeme neředěný prostředek. Je-li pak nákaza mírná, lze jej ředit podle návodu na obalu. Natírá se i okolí nakaženého místa. Pro lepší účinek můžete postup víckrát zopakovat. Až stěna vyschne, plíseň mechanicky odstraníme. I v tomto případě je nutné neodstraňovat plísně před použitím chemie, aby se spóry nešířily a nenapadaly další místa.

Plísní napadená místa je možné „léčit“ rovněž přípravky Fungispray nebo Fungispray Super. Při silném napadení plísní je nutné postup opakovat. Pro preventivní ochranu proti plísním při stavbách a rekonstrukcích v extrémně vlhkém prostředí se doporučuje přidávat přípravek Fungisan Super přímo do zdicích malt, omítek a spárovacích hmot.

www.savo.eu, www.slunecni-barvy.cz, www.primalex.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: PETR ZHOŘ, PROFIMEDIA.CZ, SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM


Komentáře

Napsat komentář


DOBRÉ RADY

  • Plísně před aplikací chemických prostředků nikdy mechanicky neodstraňujte. Spóry by se rozptýlily a rozšířily na další stěny v domě.
  • Prevencí proti plísním i prvním krokem k jejich odstranění je pravidelná výměna vzduchu v místnosti a větrání. Vlhké stěny se však nesmí příliš ochladit.
  • Po chemickém odstranění plísně se doporučuje použít nátěrové hmoty, určené pro kuchyně a koupelny, ty obsahují prostředky, které zamezují růstu plísní.
  • Účinnou prevencí jsou rovněž speciální antimikrobiální nátěry. Bývají určeny zvláště do potravinářských provozů, ale lze je použít i v místnostech určených pro bydlení.