Speciál Zahrada pro děti: dejte prostor hrám

Dětské hřiště může udělat radost celé rodině. Děti touží po prostoru, kde se mohou vyřádit, rodiče chtějí, aby si jejich děti hrály v bezpečí a trošku pod dohledem. Dovedete si představit lepší prostor, než je dvůr?

Domeček se skluzavkou si oblíbí i malí caparti (13 000 Kč, Hračky-Radovánek)

Pozitivní vliv hraní se projevuje nejen na vývoji psychiky, ale také v rozvoji emocionální a sociální oblasti dětí. Dětské hřiště je navíc ideálním místem, kde si rodiče a děti mohou společně hrát tak, aby se bavili všichni.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Zahrada pro děti:

Romantická houpačka

Nadzemní bazény

Naučte děti zahradničit

Hřiště na zahradě

Domky pro děti ve větvích

________________________________________________________________________

Kolik chcete investovat?

Než začnete plánovat, jak hřiště vybavíte, zamyslete se nad částkou, kterou jste ochotni a schopni investovat. Zvažte, zda budou nutné úpravy terénu a také kolik a jakých atrakcí chcete dětem postavit. Nezapomínejte na to, že s věkem se bude měni jejich vkus i představy o zábavě.

Pískoviště, v němž si jistě hrálo už několik generací…

Při nákupu houpaček, prolézaček, domečků a dalších objektů se nevyplatí příliš šetřit. Nejlevnější výrobky asijského původu z laciných materiálů nevydrží tak dlouho, jako solidní konstrukce od ověřené firmy.

Pro venkovský dvůr je samozřejmě nejlepší dřevo. Pokud se vám zdaji stavbičky z tohoto krásného materiálu moc drahé, zkuste vytvořit domek nebo houpačku sami, zapojte šikovné členy rodiny, případně kutily ze sousedství.

Bezpečné konstrukce

Bezpečnost dětských hřišť, ať veřejných nebo soukromých, řeší evropské normy ČSN EN 1176 a ČSN EN 1177. Jsou v nich stanoveny technické bezpečnostní požadavky, které neškodí znát i při konstrukci stavbiček svépomocí.

Tenhle krásný domeček s doškovou střechou postavil na dvoře pro své děti pan Zika z Jedraže

Než pustíte děti do nového domečku nebo na nějakou atrakci, zkontrolujte, zda někde nečíhá nebezpečí v podobě třísky nebo vystouplého hřebíku. U vlastnoručně vyrobených stavbiček to jistě pohlídáte, ale některé levnější dřevěné konstrukce, neopatřené nátěrem, hladký povrch mít nemusí. Vyplatí se natřít je lazurou s atestem pro použití na dětských hračkách.

Mezi oblíbené součásti hřiště patři různé prolézačky a šplhací stěny. Celková výška atrakce pro předškoláky by neměla přesáhnout 120 centimetrů a rozestupy mezi schody žebříku nemají být vyšší než 30 centimetrů. Na druhou stranu by neměly být menší než 20 cm, jinak hrozí riziko, že dítěti uvízne v mezeře hlava. U starších dětí je nejvyšší vhodná výška do 220 centimetrů.

Pro každého něco

Při stavbě hřiště myslete na všechny potomky a taky jejich kamarády. Menší děti se vydovádějí na pískovišti, kde rozvíjejí svoji kreativitu nejdřív při tvorbě báboviček a později při budování hradů a tunelů. Ocení i malý domeček nebo bunkr. Předškolní děti mají rády prolézačky, visací houpačky a také kreslicí tabuli. A máte-li doma teenagera, potěšíte ho malou hrací plochou s basketbalovým košem, jednoduchou sestavou pro minigolf nebo pingpongovým stolem (nejlépe mobilním).

Další pěkná stavbička s houpačkou a skluzavkou (19 000 Kč, Wotan Forest)

Houpačky milují děti v každém věku. Nabízejí vzrušení z pohybu a zároveň na ně působí uklidňujícím způsobem. Vždyť houpání je jedním z prvních pohybů, s nímž se všichni setkáváme v matčině náruči.

Existuje jednoduché pravidlo: čím mladší dítě je, tím pevněji by mělo být v houpačce usazeno. Pro nejmenší je proto vhodná závěsná houpačka s opěrou těla ze všech čtyř stran, větší děti mohou mít přední stranu již otevřenou pro snazší nasedávání a školáci zvládnou i houpačky tvořené pouze částí pro sezení.

Další vhodnou atrakcí jsou skluzavky, které navíc skvěle oživí vzhled hřiště. Na zajímavosti jim přidá, končí-li v pískovišti, nebo v létě v mělkém bazénku. Podle věku dítěte se liší samozřejmě výškou, složitostí zákrut skluzavky, a také způsobem přístupu.

Hrou může být i práce

Odborníci doporučují, že by děti měly venku strávit v průměru tři až čtyři hodiny denně (čas se samozřejmě liší v závislosti na ročním období). A tak závěrem připomeňme, že pro ně nemusíme na chalupě vymýšlet jen hry.

Protože děti rády napodobují dospělé, můžete v nich snadno vzbudit chuť vám pomáhat. Pořiďte jim malé nářadí, rýček, hrabičky, lopatku, konvičku, nebo dokonce i dětskou sekačku, a dovolte jim na záhoncích pracovat. Větší děti ocení, vyhradíte-li jim vlastní kousek, kde si budou moci vypěstovat své květiny. Nejvhodnější jsou ty, které poskytují atraktivní výsledky v krátké době. Zvolte například rychle rostoucí letničky, jako jsou slunečnice, lichořeřišnice, měsíček lékařský, afrikán, černucha.

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ

FOTO: MARTIN MAŠÍN, MARIE VOTAVOVÁ, IVA TVRZOVÁ A ARCHIV FIREM

Save

Save

Speciál Zahrada pro děti: dejte prostor hrám