Speciál Zahrada pro děti: nadzemní bazény

Nejsnazší cestou k pořízení domácí plovárny je nadzemní bazén. Můžete si vybrat z několika typů konstrukcí, nebo zvolit některý z dosud ne příliš rozšířených typů.

Obdélníkové nadzemní bazény s podpůrnou konstrukcí mohou uspokojit i poměrně náročné požadavky plavců

Nadzemní bazén je vždy kompromisem. Menší komfort koupání vyvažuje zpravidla výrazně nižší cena oproti zapuštěnému bazénu. Pro sézonní koupání na chalupě či pro případ, kdy se chcete vyhnout vyšší investici a poměrně náročné stavbě, je nadzemní bazén dobrým řešením.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Zahrada pro děti:

Romantická houpačka

Naučte děti zahradničit

Dejte prostor hrám

Hřiště na zahradě

Domky pro děti ve větvích

________________________________________________________________________

Zranitelný prstenec

Mezi nejlevnější a na stavbu nejsnazší patří kruhové bazény s nafukovacím prstencem. Bazény tohoto typu mají stěny z trojvrstvého PVC, poměrně pevné vinylové dno a samonosnou konstrukci, která se po nafouknutí prstence „zvedá“ vzhůru spolu s postupně napouštěnou vodou.

Nafukovací prstenec samonosného bazénu je měkký a bezpečný pro děti, ale snadno se poškodí

Na trhu jsou k dispozici v různých rozměrech a hloubkách, zpravidla od průměru 2,44 metru a hloubky 76 centimetrů až po téměř pětimetrový průměr kruhu s hloubkou 1,22 metru, který už skýtá možnost komfortního vykoupání. Snadno se staví a měkký prstenec s měkkými stěnami zajišťuje bezpečné koupání zvláště při divokých dětských hrátkách.

U prstencových bazénů je však třeba počítat i s některými nevýhodami. Nafukovací kruh je poměrně snadno zranitelný, protrhnout ho může ostřejší hrana dětské hračky, trn z blízkého keře nebo i kočičí drápky. Vyplatí se mít v dosahu lepicí soupravu. Bazén vyžaduje také dokonale rovnou plochu, jinak se měkké postranice „nalévají“ a vychylují. Příliš jednoduchá není ani manipulace s rozměrnějším typem bazénu po sézoně při balení a je třeba dát pozor, abyste ho při skládání a zimním skladování nepoškodili.

Celoroční Tereza

Zajímavým samonosným bazénem bez nutnosti stavby podpůrné konstrukce je typ Tereza (je k dostání např. na bazenyshop.cz). Tento bazén z polyesterové tkaniny se také staví pouze prostřednictvím postupně napouštěné vody, ale jeho konstrukce nevyžaduje nafukovací prstenec a díky extrémní pevnosti a teplotní odolnosti materiálu vydrží na zahradě celý rok, a to je velmi příjemné. Je rovněž možné zapustit jej do země.

Prodejce vám tento bazén dodá i s kartušovou nebo pískovou filtrací. Bazén Tereza se nabízí v rozměrech od 2 x 0,5 metru až po 4,5 x 1,2 metru a stojí od 6 do 32 tisíc korun.

Obdélníkový tvar

Je-li pro váš pozemek vhodnější bazén obdélníkového tvaru, můžete si vybrat typ s podpůrnou konstrukcí. Jde vlastně o jakýsi rám s opěrnými podstavci, do něhož je „zavěšena“ vana příslušné velikosti a hloubky. Tento typ bývá k dipozici v rozměrech od 2,59 x 1,70 x 0,61 metru až po obdélníkovou konstrukci o straně delší než čtyři metry a hloubce 1,22 metru.

Koupíte jej obvykle pod značkou Bestway, která ovšem zahrnuje i kruhové bazény s podpůrnou konstrukcí. V této katergorii můžete mít za necelých osmnáct tisíc korun například i bazén o průměru 5,49 metru a hloubce 1,32 metru.

Montáže bazénů s podpůrnou konstrukcí se není třeba obávat, ve dvou lidech ji lze snadno zvládnout a v případě nejasností najdete například na youtube.com srozumitelné instruktážní video.

Výhody plechu

Další variantu snadno postavitelných nadzemních bazénů představují kruhové a oválné bazény, jejichž stěny jsou vyrobeny z plechu s antikorozní ochranou. Mají řadu výhod. Při jejich stavbě není nutné počítat s rezervou na konstrukci či „vylití“ postranic a vnitřní fólie z měkkého PVC je dostatečně bezpečná i pro děti. Na některé typy plechových bazénů můžete umístit i dekorativní fólii, imitující například různé typy dřeva.

Kruhové bazény se stěnami z plechu nebo plastu a vnitřní fólií se osvědčily na mnoha zahradách

Kromě kruhu je k dispozici i ovál, např. Nuovo de Luxe o rozměrech 5,5 x 3,6 x 1,2 metru s pískovou filtrací za 33 400 korun. Ceny bazénů s plechovou konstrukcí začínají už na zhruba pěti tisících korun.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Save

Save

Uložit

Uložit

Speciál Zahrada pro děti: nadzemní bazény