Speciál Zahrada pro děti: naučte děti zahradničit

Pobyt v přírodě dětem prospívá, mohou se volně pohybovat a přirozeně rozvíjet svou motoriku. Od mala je dobré děti vést k péči o zeleň a práci (nejen) na zahradě, která přináší zaslouženou odměnu v podobě lahodných jahůdek nebo voňavých rajčátek. I malý zahradník si zaslouží profesionální nářadí, které bude s radostí používat.

 

 

Při volbě dětského zahradního nářadí je důležitá především bezpečnost. Inspirativní řada My First Fiskars je nejen bezpečná a kvalitní, ale také v hravých barvách, což malí zahradníci jistě ocení.
Tvar, rozměry, použitý materiál, barvy a hlavně design úchytů a rukojetí – všechny tyto vlastnosti byly upraveny a zlepšeny dle zpětné vazby dětí a četných pokusů přímo v terénu. K dispozici je barevné náčiní pro práci na zahradě ve všech ročních obdobích.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Zahrada pro děti:

Romantická houpačka

Nadzemní bazény

Dejte prostor hrám

Hřiště na zahradě

Domky pro děti ve větvích

________________________________________________________________________

 

Součástmi kufříku se sadou nářadí jsou  dvě lopatky, „pila“ (pro tvorbu řádek na sazenice nebo řezání sněhu či písku) a štětec  – to vše zajišťuje nekonečné možnosti pro kreativní děti při práci na zahradě. Oblý design rukojeti je speciálně navržen tak, aby poskytl dětem spoustu možností uchopení, a je doplněn neklouzavým materiálem, který zajišťuje, že nářadí se dobře drží v ruce. Samotný kufřík může sloužit jednak jako praktické přenosné úložiště na všechny nástroje nebo jako nádoba. Jeho černé víko můžete  použít jako podložku pro sezení či na klečení nebo v zimě na sněhu na sjíždění kopců.

 

Sada obsahuje také čtyři druhy nářadí (lopatu, rýč, hrábě na listí a koště) s dlouhými násadami, vyrobenými z hliníku, oblými oranžovými rukojeťmi a robustními pracovními hlavami z poly-propylenového plastu. U nářadí určeného ke kopání jsou ještě hlavy vyztužené skelnými vlákny a v ohybné části acetalovým termoplastem (POM) pro větší flexibilitu. Veškeré nářadí My First Fiskars® má CE certifikát, který zaručuje, že je vyrobeno v souladu se základními požadavky příslušných směrnic Evropského společenství.

 

Jak vést děti k lásce k zahradničení a přírodě?

 

1. Dopřejte jim vlastní záhon, který si budou moci osázet, čím budou samy chtít. Určitě by neměl být někde v rohu, ale pěkně viditelný, aby jej nikdo nepřehlédl a mohl malého šikulu pochválit a tím jej povzbudit v další práci. Vyberte místo, které neohrožují ostnaté keře nebo květiny jako růže. Jasně vyznačte hranice jeho „pozemku“, aby dítko mělo pocit, že je to „jeho království“.

 

2. Zasaďte rychle rostoucí rostliny, které se neustále proměňují a dopřejí dětem hmatatelnou a chutnou odměnu. Ideálně se hodí rajčátka, hrášek, fazolky, ale také dýně nebo cukety. Zeleninu můžete doplnit jedlými květinami jako lichořeřišnice nebo měsíček zahradní. I nejmenší děti mohou trhat oranžové květy léčivky a zdobit jimi letní saláty nebo koláče.

 

3. Ukazujte jim proměňující se svět zahrady a učte je poznávat zvířata a rostliny. Zahrada může být skvělou studnicí poznání. Nejmenší děti v ní naučíte rozpoznávat barvy, počítat, později poznávat různé malé živočichy, rostliny, chutě, vůně atd.

 

4. Dovolte dětem čas jen na hru. Děti si hlavně potřebují hrát. Vybudujte jim proto skrytá zákoutí, kam se budou moci uchýlit při hrách na víly a indiány. Vytvořit zelený úkryt je přitom tak snadné: do země zapíchejte dvoumetrové tyčky, které nahoře spojíte do tvaru kužele. Pak kolem celé základny vysejte rychle rostoucí fazole nebo jiné popínavky, které za pár týdnů vytvoří dokonalé útočiště.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: FISKARS

 

 

Save

Speciál Zahrada pro děti: naučte děti zahradničit