Budeme svítit levněji

Rubrika: Dílna

Na barvu a teplotu osvětlení úspornými žárovkami je třeba si zvyknout

Nabídka úsporných žárovek je rozmanitá, ceny různé a platnost zákazu prodeje klasických žárovek se kvapem blíží. Správný výběr ekologické žárovky může spotřebiteli ušetřit peníze i nervy.

Od příštího roku vstoupí v platnost úplný zákaz prodeje klasických žárovek s čirým sklem a závitem typu E27. Nařízení, odhlasované v Evropském parlamentu, platí pro všechny státy Evropské unie a prodejci už teď nahrazují klasické vakuové žárovky ekologickými a úspornými. Podle Evropské komise díky úsporným zářivkám ušetří každý Evropan za elektřinu ročně mezi 25 až 50 eury, tedy zhruba 640 až 1280 korun. Běžné žárovky totiž spotřebují třikrát až pětkrát více elektřiny, než jejich úspornější alternativy.

Jako zdroj tepla

Existuje samozřejmě mnoho lidí, kteří s nařízením Unie nesouhlasí, ať už z principu či proto, že jim světlo úsporných žárovek nevyhovuje. Klasické žárovky se tedy v mnoha případech nakupují do zásoby a přinejmenším v Německu už prodejci přišli na to, jak prodeje vakuových žárovek obejít. Prodávají je totiž nikoli jako zdroj světla, ale jako zdroj tepla. A na výrobky v této kategorii se unijní zákaz prozatím nevztahuje. Ale ať už mají spotřebitelé k ekologickým zářivkám jakýkoli postoj, je nanejvýš pravděpodobné, že příští rok tradiční žárovky z regálu skutečně zmizí. A proto nebude od věci zorientovat se už teď v poměrně nepřehledné nabídce svítidel, spadajících do kategorie ekologických úsporných žárovek či zářivek, jejichž nabídka na trhu se s blížícím se koncem klasických žárovek stále více rozšiřuje.

Vydrží až dvacetkrát déle

Kompaktní zářivky se skládají ze zářivkové trubice a elektronického předřadníku, umístěného v plastovém pouzdru. Trubice, kterých je většinou několik, mají tvar U nebo jsou stočené do spirály. Vnitřní stěna trubice je pokryta luminoforem, trubice je plněna malým množstvím rtuti a inertním plynem. Kompaktní zářivka je opatřena paticí se závitem E27 nebo menším E14, stejně jako běžná žárovka.
Energetická účinnost těchto zářivek je oproti klasickým žárovkám několikanásobně vyšší. Úspora při svícení kompaktními zářivkami oproti klasickým žárovkám může činit až 80 procent a také životnost úsporných žárovek je výrazně delší.
Kvalitní kompaktní zářivka by měla průměrně vydržet až 20 tisíc hodin svícení, tedy 20krát více než obyčejná žárovka, a spotřebovat třikrát až pětkrát méně energie. Ovšem má i své nevýhody. Je mnohonásobně dražší a její životnost se velmi zkrátí v místnostech, kde se často rozsvěcí a zhasíná. V takových místech je podle odborníků výhodnější použít halogenové žárovky. Ty vydrží více cyklů, tedy počet zapnutí a vypnutí.
Vlastností úsporných zářivek je i delší doba, než se plně rozsvítí, což je například pro toalety a koupelny nepraktické. U nejkvalitnějších kompaktních zářivek se rozsvítí světlo na 90 procent své maximální hodnoty do dvou sekund. Běžné úsporné žárovky však mají dobu plného rozzáření několikavteřinovou až půlminutovou.
Další používanou technologií jsou světelné zdroje LED. Bývají obvykle složeny z několika vysoce svítivých diod. Mají velmi dlouhou životnost a nepatrný odběr. K dalším přednostem LED svítidel patří jejich malá velikost a velká mechanická odolnost. Do interiéru výrobci doporučují LED svítidla tam, kde není třeba velký výkon a je tedy možné využít slabší žárovky, u kterých je již cena velmi rozumná.

www.conrad.cz , www.svn.cz

TEXT: RICHARD GURYČA, FOTO: ARCHIV FIREM

Budeme svítit levněji