Bojujeme s hlodavci

Rubrika: Zahrada

Také vás trápí zahrada poničená krtkem, hryzcem, hrabošem či jiným hlodavcem?

Zahrada, kde se zabydlel krtek

Zahrádkáři zkouší různé metody, jak se nezvaných hostů zbavit – trávit je jedy, chytat do pastí, pouštět jim do nor plyn a ucpávat jim chodbičky skelnou vatou – ale většinou to není moc účinné. Navíc je to nehumánní a nešetrné vůči přírodě, hrozí i riziko nechtěného pozření návnady nebo zranění pastí jiným tvorem či dokonce malým dítětem.

Škůdce vyžeňte

Škůdců se můžeme zbavit, aniž bychom je zabíjeli – vyženeme je. Využijeme toho, co jim vadí: hluk, vibrace, průvan a zápach. Například do krtčích chodbiček můžeme dát látky, které uvolňují nepříjemné vůně nebo kouř (citronovou kůru, listy ořešáku, zapálené sirné tablety apod.).

Zvukový a vibrační odpuzovač hlodavců Cvrček (Deramax)

Na trhu jsou také různé elektronické odpuzovačeplašiče, které hmyzožravce a hlodavce, žijící v půdě – krtky, hraboše, rejsky, hryzce, myši či potkany – ze zahrady vyženou. Tyto odpuzovače vydávají zvuk velmi nízké frekvence (o kmitočtu 300 – 500 Hz). Dobře se šíří zemí a pro zmiňované tvory žijící v ní je natolik nepříjemný, že raději prostor opustí. Lidem ani domácím zvířatům však nevadí, nad zemí není téměř slyšet.

Někdy plašič vytváří prostřednictvím pouzdra přístroje ještě vibrace, které zvířátkům pod zemí také vadí. Aby si na monotónní zvukový signál nezvykli, a také kvůli úspoře energie a prodloužení intervalu pro výměnu baterií, je vhodné, když jsou zvuk a vibrace přerušované.

Kam plašič umístit

Nejvhodnější umístění plašiče je do středu chráněné plochy, protože zvukové vlny se šíří v kruhu. Nejlépe ho zapustit přímo do průsečíku chodeb vytvořených hlodavcem či hmyzožravcem a půdu kolem dobře udusat. Účinnost přístroje je totiž závislá na typu půdy, ve které je umístěn, a na její vlhkosti. Nejvhodnější je těžká, hutná, vlhčí půda. S kyprostí půdy se účinnost plašičů poněkud snižuje.

Použití odháněče Odk-H2 v praxi

Pokud nebudete s výsledky přístroje na prvním stanovišti spokojeni, přemístěte ho na jiné místo. Nebo ho používejte střídavě na dvou místech. Pamatujte také na to, že signál nemůže překonat některé překážky, jako základy staveb či kámen nebo skálu pod povrchem. Přístroje jsou napájeny bateriemi, které vydrží bez výměny několik měsíců až jeden rok. Pomůže Cvrček

Deramax-Cvrček je zvukový a vibrační odpuzovačplašič krtků, hryzců a dalších hlodavců. Účinná plocha odpuzovače je do 1000 m2, zvukové vlny a vibrace se šíří v kruhu kolem něj do vzdálenosti zhruba 18 metrů. Přístroj ve tvaru válce o průměru 10 cm a délce 21 cm se zapustí svisle do půdy, asi 5 cm zůstává nad terénem. Plašič je dokonale vodotěsný, se 4 velkými alkalickými monočlánky vydrží v provozu až rok. Cvrček úspěšně plaší i hady a krtonožky (hmyz okusující kořínky rostlin).

Pomocník OdK-H2

Elektronický odháněč OdK-H2 (Format 1) plaší především krtky a hryzce. Přístroj vydává přelaďované, nepravidelně dlouhé slyšitelné tóny s nepravidelně dlouhými přestávkami, které se šíří v půdě a neruší lidi na zahradě. Účinně působí na ploše asi 400 m2 a do vzdálenosti 10 až 12 m. Je vodotěsný, rozměry má 137 x 235 mm, napájí ho 6 středních monočlánků, jejich životnost je asi půl roku. *

TEXT: IVA TVRZOVÁ

FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Bojujeme s hlodavci