Zdařilá renovace

Obě chalupy jsou z Krkonoš. První jsme objevili ve vsi na Benecku, druhou níž, mezi Jilemnicí a Vrchlabím.

Zdařilá renovace

Štít této chalupy, kterou jsme objevili v Krkonoších na Benecku, je zřejmě původní. Má neomylné členění s vyřezávanými sloupky vytvářejícími dojem podstávky a krajkové lemy kolem říms a oken. U nových eurooken dole je dodrženo stejné členění. Rezavá lazura tónem odpovídá hemoglobinu z volské krve, který se používal na ochranu dřeva kdysi. Chalupě by víc slušela v této oblasti doporučená stříbřitě šedá střecha.
Soudě podle hloubky zapuštění oken a obkladu nároží je stavba pod obkladem z fošen zateplená. Mohla to být klasická roubenka. Problém je, že jak dřevo sesychá, otevírají se spáry, které tradiční výplně po čase neutěsní. Zateplení je tady uděláno dobře. Lze zvolit polyuretanovou pěnu či desky nebo polystyren. Polyuretan má proti polystyrenu při stejné účinnosti poloviční tloušťku.
Chalupa má podlahu zřejmě až nad kamenným soklem, je tedy ochráněna proti ležícímu sněhu. Dešťový žlab vlevo chybí, vpravo je vytočený směrem k domu. Většinou to bývá obráceně, aby šla voda od stavení. Žlaby v Krkonoších působí problémy, protože v nich mrzne voda a led je často vylomí.
U dostavby vzadu je vidět, že jsou použity tvárnice, možná liaporové, které mívají izolaci uvnitř. Jsou do horského prostředí velmi vhodné, protože v nich izolace nezvlhne, a proto neplesniví. A je chvályhodné, že je u chalupy připraveno krmítko pro ptáčky.

Boj s vlhkostí

Majitelé této krkonošské chalupy mezi Jilemnicí a Vrchlabím zřejmě bojují s vlhkostí – ať už s tou ze silnice, nebo s vodou vzlínající z podzákladí. Kamenný sokl akumuluje chlad a obklad neprodyšným kabřincem tomu nepomůže. Je dobře, že obklad není dotažen až k zemi, sokl přece jen větrá. Není-li dům podsklepen, lze úroveň vlhkosti snížit pomocí anglického dvorku. To je ovšem opatření dost náročné na fyzickou práci.
Problémy může dělat i voda ze střechy. Tady okap končí chrličem, voda od něj jde zřejmě do silnice. Na druhé straně svod ústí do trávníku. A na arkýři je okap, který chrlí na nižší úroveň. Není to špatné řešení, ale neměla by být nepropustná jílovitá půda nebo půda vodu zadržující, například písčitá. Také vzadu je dešťový svod. Je to asi severní stěna, navíc pod svahem, proto je tam pro ochranu před sněhem ještě přístavba.
Stavení má krásné původní dveře a čtyřtabulková okna, možná také původní. Vpravo ve zdivu je panelákové trojdílné okno, poplatné době, kdy bylo do bývalého chléva osazeno. Pozoruhodná je bílo-zeleno-červená barevnost (víra, naděje a láska). Zřejmě jde o kombinaci původní, protože v současné době KRNAP doporučuje i v oblastech, které nejsou v chráněné krajinné oblasti, na střechy spíše šedý nebo zelený plech. Bubák na novém komíně je docela pěkný.

Text: Ing. arch. Karel Doubner
Foto: Marie Rubešová

Zdařilá renovace