Zahradničení bez bolavých zad

Typická ohnutá záda nastavená slunci můžeme přenechat kresleným postavičkám zahradníků ze slavné knížky Karla Čapka, když svůj pěstitelský um přesuneme do vyšších sfér, tedy vyvýšených truhlíků, záhonů a na přesazovací stoly.

Kromě toho, že nám pomůžou vyzrát nad nepohodlnou a zdraví nepříliš prospívající pozicí při sázení, okopávání či pletí, umožní nám pěstování i tam, kde tomu podmínky nepřejí, například na betonu či dlažbě. Ochrání úrodu také před některými škůdci. Snadněji se při práci udržuje v čistotě okolí výsadby. Platí tu jedna zásada, čím vyšší záhon, tím snadnější je jeho údržba a rostliny jsou méně dostupné okusu. Zvýšené truhlíky a záhony současně mohou změnit vzhled terasy, balkonu či zahrady, neboť místu dodají úhlednost.

Truhlíky a skleníčky

Oproti těm klasickým mají truhlíky a skleníčky na nožkách výhodu v tom, že je můžeme umístit kdekoliv v prostoru. Díky ideální výšce se k nim nemusíme sklánět. Ocení je rodiče malých dětí nebo majitelé menších psů, králíčků, pro něž se to, co v nich roste, stane nedostupné, nehrozí proto ani pošramocení rostlinek, natož případná otrava.
Jako materiál se používá nejčastěji impregnované dřevo a plast imitující buď beton, nebo ratan. Uvnitř může být truhlík vyložen fólií nebo mít pěstební nádobu z plastu či ze zinkovaného plechu.

Stavebnicové záhony

Jednotlivé díly stavebnicových záhonů se k sobě upevňují spojovacími systémy, na kolíky, šrouby, drážku apod. Podle typu můžeme buď přidáváním prken, hranolů, kulatin, nebo desek podle potřeby zvyšovat či snižovat jejich výšku, rozšiřovat je nebo sestavovat do skupin a vytvářet tak rohové či stupňovité záhony. Svažitý pozemek jimi lze rozčlenit na terasy. Aby nepropadávala zemina a nehnilo dřevo v důsledku stálé vlhkosti, můžeme vnitřní strany dřevěných ohrádek izolovat od zeminy nopkovou fólií.

Nejpotřebnější náčiní můžeme na záhon zavěsit pomocí háčků

Vlastní výroba

S trochou šikovnosti a se základním nářadím si vyvýšený záhon postavíme i sami. Může mít formu pevné ohrádky nebo jej vymezíme několika kůly zatlučenými do země, o něž opřeme prkna nebo desky. Efektně budou vypadat stěny z výpletu z vrbových prutů. Ovšem ty mají omezenou životnost.

Správná skladba

Vzhledem k tomu, že se jedná o uzavřený prostor, musíme zajistit, aby mohla půda dýchat, neslehávala se, a aby ze záhonu mohla odtékat přebytečná voda. Dno proto vyložíme větvemi, druhou vrstvu budou tvořit nastříhané větvičky nebo štěpka, na ni rozložíme čerstvý hnůj, který bude mít za úkol zeminu od spodu zahřívat, poté nasypeme vrstvu vyzrálého kompostu a finální zhruba třetinu bude tvořit pěstební substrát. Pro bylinkový záhon volíme lehčí substrát nebo zeminu zlehčíme přidáním písku.

Před okusem domácími zvířaty ochrání rostliny otevírací plůtek

Přesazovací stoly

Nabídnou pohodlí při práci, přehlednou, rovnou a dobře čistitelnou plochu a pod ní podle typu větší či menší prostor pro uschování ručního zahradního nářadí, květináčů apod.

Výhody zvýšených záhonů

• Snazší obsluha i pro osoby s omezenou pohyblivostí.
• Jednoduchá výměna pěstebního substrátu, když se živiny po čase vyčerpají nebo chceme pěstovat jiné rostliny.
• Ochrana rostlin před okusem zvířaty.
• Rychlejší růst a dozrávání díky vyšší záhřevnosti půdy než na volném záhonu.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Zahradničení bez bolavých zad