U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

UVOLNĚNÍ TĚLA I PSYCHIKY

Kategorie: Zdraví | Autor: Bohumil Ždichynec

ZDRAVÍ

Duševní zátěže mohou významnou měrou ovlivňovat činnost tělesných orgánů – například žaludku, střev, plic asamozřejmě také srdce. Nemusíme však vždy ke zklidnění auvolnění užívat syntetické léky. Kneippova medicína doporučuje kombinaci přírodní vodoléčby (střídavé střiky ve studené avlažné vodě, “šlapání ve studené vodě” či brouzdání vranní rose) abylin (třezalka akozlík ve formě dražé), ve spojení spsychorelaxačními technikami. Nejznámější takovou technikou je Schultzův autogenní trénink. Sjeho pomocí lze psychickým cvičením ovládat útrobní, na vůli jinak nezávislé, takzvané vegetativní nervstvo. To se významnou měrou uplatňuje na regulaci například rychlosti tepu, kolísání krevního tlaku, vyměšování žaludečních šťáv, pohybech střevních stěn a podobně.

Pohodlně si lehneme, nejlépe na zdravotní matraci a zavřeme oči. Pomalu si začneme uvědomovat, jak nám pravá ruka těžkne od konečků prstů až k rameni. Stejně tak se poté soustředíme na ruku levou. Při další fázi si cítíme, jak se nám rozlévá příjemné teplo od konečků prstů až k rameni, nejprve na pravé, pak na levé ruce. Uvědomíme si, že srdce “tepe zcela klidně a pravidelně” a “dech je klidný – dýchá nám to samo”. Po krátkém setrvání v těchto polohách (1 – 3 minuty) si uvědomíme, že se nám příjemné teplo rozlévá do sluneční pleteně na břiše, v okolí pupku. Čelo přitom zůstává příjemně chladné. Setrváme tak několik minut a poté povelem “otevřít oči a vstát” autogenní trénink ukončíme. Postačí denně, před spaním, setrvat asi 5 až 6 minut v této psychické relaxaci. Zklidníme tělo a připravíme ho na klidný a ničím nerušený spánek. Po zvládnutí klasické formy Schutzova autogenního tréninku můžeme postupně přejít k technikám mentální relaxace, relaxace jednotlivých svalových partií, během dne si pak zkusit tříminutové relaxační cvičení. Ve spojení s koenzymem Q 10 Plus se používají i ke zvyšování okamžitého duševního výkonu.

I. stupeň – Duševní relaxace, doba trvání 3 – 5 minut

Přerušte tok svých myšlenek, zkuste nemyslet na to, kde se právě nacházíte a soustřeďte se pouze na své dýchání. Dvakrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Snažte se dýchat pomocí břišních svalů. Přitom si řekněte: Krásně se uvolňuji. Vyhledejte na svém těle všechny zdroje napětí. Vnitřním zrakem zkontrolujte oblast lýtek, stehen a hýždí. Zjistíte-li sebemenší napětí, zbavte se jej. Pokračujte stejným způsobem od žaludku přes hruď k zádům. Nadechněte se a s výdechem nechte vyprchat všechno napětí. Nakonec postupte k ramenům, krku, čelistem, očím a čelu. Nyní by se mělo uvolnění šířit celým vaším tělem, od hlavy k patám. Zhruba na patnáct vteřin se soustřeďte na své ruce a pokuste se do nich přenést co nejvíce tepla. Měli byste cítit teplo na dlaních a obzvláště v konečcích prstů. Myslete na něco příjemného a zůstaňte u této vzpomínky alespoň pár vteřin. Znovu se zhluboka nadechněte a pak se klidně vraťte do své normální činnosti.

II. stupeň – Uvolnění svalstva, doba trvání 10 – 12 minut

Najděte si pohodlné místo a položte se na záda. Zujte si boty, položte ruce podél těla, roztáhněte nohy a zavřete oči. Řekněte si předtím: “Teď se zcela uvolním a až znovu vstanu, budu se cítit osvěžen”. Soustřeďte se na svá chodidla, zahýbejte prsty u nohou a zatočte chodidly v kotnících. Poté je zcela uvolněte. Nechte z nich vyprchat všechno napětí, až budou těžce a uvolněně spočívat na podlaze. Soustřeďte se na zbývající část nohou, kolena a stehna až po boky. Představujte si, jak se hlouběji zabořují do podlahy. Jsou těžké a uvolněné. Pak se soustřeďte na ruce od zápěstí dolů. Zahýbejte prsty, zatočte zápěstím a poté je uvolněte také. V další fázi svou pozornost přesuňte k předloktí, lokti a paži až po rameno. Představujte si, jak se všechno napětí zvolna rozpouští. Pokračujte v oblasti břicha. Uvolněte napětí a snažte se dýchat zhluboka, uvolněně a klidně. Dále se soustřeďte na žaludek a hruď až ke krku, pokračujte v hlubokém pravidelném dýchání a snažte se zbavit zbytků napětí. Poté věnujte pozornost hrdlu, krku a hlavě. Všechny tyto části těla by měly být zcela uvolněné a vláčné. Povolte obličejové svaly a nechte poklesnout spodní čelist. Ústa by měla být lehce pootevřená. Cítíte-li stále ještě v některé části těla napětí, přesuňte tam svou pozornost a zbavte se ho. V tomto stavu naprostého uvolnění setrvejte 5 až 10 minut. Můžete myslet na něco příjemného nebo jen prostě ležet a třeba i lehce podřimovat. Návrat do plné bdělosti započněte krouživými pohyby kotníků a pohyby prstů na noze. Poté zahýbejte prsty rukou a jemně protřepte zápěstí. Ohněte pravé koleno a poté koleno levé. Totéž proveďte s oběma rukama. Otevřete oči, jednu po druhé zvedněte ruce nad hlavu a pak pomalu vstaňte a znovu se protáhněte.

Zkracené relaxační cvičení, doba trvání 2 – 3 minuty

Najděte si pohodlnou pozici v sedu či polosedu. Zavřete oči a myslete na nějaké místo, které jste v minulosti navštívili a kde jste se fyzicky i psychicky cítili dobře. Nemůžete-li si takové místo vybavit, snažte se ho ve své fantazii vytvořit. Když jste nyní v duchu na takovém místě, vše vidíte v sytých barvách, slyšíte všechny zvuky, cítíte všechny vůně. V tomto klidu vychutnáváte a cítíte, jak se do vašeho těla vlévá čerstvá míza. Pak pomalu otevřete oči a protáhnete se. Jasně ucítíte, že se kdykoli můžete vrátit zpět na své místo ideálního odpočinku a znovu si užívat jeho klidu a ticha.

UVOLNĚNÍ TĚLA I PSYCHIKY