U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VYZTUŽENÍ KOBERCE

Kategorie: Dílna | Autor: fx

Koberce světlé barvy jsou pěkné, ale snadno se ušpiní. Koberečky tkané z bavlněných proužků, tzv. hadráky, můžeme vyprat v pračce, ale pak změknou a jsou skutečně “jako hadr”. Stejně tak ručně vázané koberce z vlny – ty necháváme čistit v čistírně, ale může se stát, že koberec úplně ztratí apreturu. Poradíme vám starý recept, který kobercům vrátí pevnost.

Dva plátky želatiny dáme na 12 hodin nabobtnat do 1 l studené vody. Nemícháme. Pak vodu slijeme a rosol ohřátím rozpustíme. Bude mít konzistenci polořídké kaše. Tu pak kartáčem naneseme na rub koberce. Koberec musí být naprosto suchý a kaše teplá, ne však horká. Potom prkénkem nebo hranou pravítka plochu přejedeme tak, aby vrstva kaše byla stejnoměrně rozetřená. Nenanášíme jí však

příliš mnoho, aby neprosákla na líc. Koberec vyrovnáme a napneme do žádaného tvaru. Aby se při vysychání nepokrčil, můžeme jej na okrajích přiklepnout špendlíky nebo hřebíčky k podložce (na půdě např. k podlaze). Až koberec dokonale vyschne, můžeme ho položit. Budeme překvapeni, jak je apretura dokonalá.

VYZTUŽENÍ KOBERCE