Vyzrajte na chřipku!

Rubrika: Zdraví

Máte pocit, že vás právě přejel náklaďák, bolí vás svaly a klouby, teplota se vyšplhala nad devětatřicet a je vám naprosto příšerně? S největší pravděpodobností jste dostali chřipku. Jak si s ní poradit?

Víte, jaký je rozdíl mezi běžným nachlazením a chřipkou? Není to zase tak těžké rozlišit. Přestože mezi nimi existuje spousta podobností (a to i ve způsobu jejich léčení), nejsou stejné. Nejsilnější fáze nachlazení může trvat déle, ale chřipku doprovázejí mnohem silnější obecné příznaky. Chřipka je nemoc, která má tisíce podob, a stoprocentně účinný lék na ni bohužel neexistuje. I když známe pouze tři základní sérotypy (A, B a C), má chřipka schopnost zázračně mutovat.
„Virová onemocnění dýchacích cest patří mezi nejčastější infekce podzimních, zimních a jarních měsíců. Jsou vyvolávána širokým spektrem původců, tzv. respiračních virů. Klinický obraz je podobný, probíhají jako infekce horních a dolních cest dýchacích, nejčastěji jsou doprovázeny rýmou, pocitem ucpaného nosu, někdy zvýšenou teplotou a bolestí hlavy. Mnohé respirační infekce se mohou opakovat. Šíří se kapénkovou infekcí, ale i přímým kontaktem, tzv. přenosem infekčního nosního sekretu na ruce a předměty v okolí nemocného. Na rozdíl od akutních respiračních infekcí je chřipka daleko závažnější, a to jak svým průběhem, tak možnými komplikacemi.

Chřipka přichází náhle

To, že jste chytili chřipku, pravděpodobně poznáte. Schvácenost, bolest celého těla, hlava se vám může rozskočit – to jsou hlavní příznaky chřipky. Obvykle je její nástup velmi rychlý, třeba během několika hodin. Ráno jste v pořádku a po obědě už necítíte ani sval.
„Inkubační doba chřipky je krátká, většinou 18 – 24 hodin. Nákaza se šíří kapénkovou infekcí a kontaminovanými předměty. Onemocnění má náhlý začátek se zimnicí a rychle stoupající teplotou 38 – 40 stupňů Celsia, bolestmi svalů, kloubů a zad, bolestmi hlavy a celkovou schváceností a vyčerpáním. O něco později nastupují příznaky postižení dýchacích cest, především suchý dráždivý kašel s vykašláváním malého množství hlenu. Akutní obtíže a horečka většinou během čtyř až šesti dnů ustoupí, naopak slabost, pocení a únava přetrvávají dlouho, někdy i týdny,“ vysvětluje MUDr. Alena Koubová z infekční kliniky fakultní nemocnice v Plzni.
Diagnózu lze stanovit průkazem virových antigenů nebo pomocí PCR.
„K dispozici jsou i takzvané expresní testy, které poskytnou výsledek během několika minut, a mohou se tak použít přímo v ordinaci,“ říká MUDr. Koubová. Léčba chřipky je v podstatě stále stejná – klid na lůžku. Chodit s chřipkou do práce je naprostý nesmysl, je totiž velice nakažlivá a šíří se jako stepní požár. „V posteli zůstaňte po dobu trvání horečky a omezte fyzickou aktivitu v dalších dnech, užívejte antipyretika, analgetika, antitusika a další léky, pijte dostatek tekutin a nezapomeňte na vitamin C,“ doporučuje lékařka.

Očkování jako vhodná prevence

Chřipka je infekce velmi preventabilní, proti nemoci se můžete chránit očkováním. Názory na ně se sice značně liší, ale jak říká MUDr. Alena Koubová, protichřipkové vakcíny patří mezi bezpečné a dobře snášené očkovací látky.
„V České republice je proti ostatním evropským zemím proočkovanost proti chřipce stále nízká, pohybuje se kolem pěti až sedmi procent. Často je důvodem podcenění chřipky jako závažného onemocnění a nedůvěra v kvalifikovaný výběr vakcinačních kmenů. Rovněž tzv. nechřipkové virózy jsou často hodnoceny jako selhání vakcinace u očkovaných osob,“ domnívá se dr. Koubová. Ideální je nechat se očkovat na podzim nebo brzy na jaře a vakcinace je vhodná pro osoby s chronickým onemocněním, u nichž chřipka vede ke zhoršení jejich základního onemocnění, mívá pak těžší průběh a hrozí vysoké riziko komplikací.
„Rizikovou skupinou jsou osoby s chronickým onemocněním dýchacích cest, kardiovaskulárním onemocněním, cukrovkou a chronickým metabolickým onemocněním, s onemocněním ledvin. Očkování se doporučuje i lidem, kteří jsou v kontaktu s rizikovou skupinou a mohou chřipku snadno přenášet, například zdravotníci, zaměstnanci domovů důchodců a rodinní příslušníci rizikových osob,“ dodává lékařka.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Vyzrajte na chřipku!

Vyzrajte na chřipku!