Vyrábějte vlastní keramiku

Práce s kruhem

Na Toulcově dvoře se bude letos již podruhé pořádat keramický kurz. Během kurzu se lze naučit základy jedné z nejstarších technologií lidstva – výrobu keramiky.
Hrnčířská hlína je fascinující materiál, o kterém se vám bude po kurzu i zdát. Keramika se vypaluje dřevem při obrovském a nerovnoměrně rozloženém žáru dosahujícím až 1350 °C. Působí na ni nálety popela a další fyzikální procesy. Výpal keramiky v peci dodá výrobkům naprosto originální vzhled. Vyrobit dva stejné výrobky tak není vůbec snadné. Letos v létě budete mít i vy šanci být účastníkem celého tajuplného procesu – od oživení hlíny na hrnčířském kruhu až po samotný výpal a obsluhu dřevem vytápěné pece.

Pec naložená keramikou

Kopací i elektrický
Během kurzu se naučíte základům práce na hrnčířském kruhu, moderním elektrickém i klasickém kopacím. Každý si vyrobí několik kusů stolního nádobí z kameniny. Seznámíte se i s hmotou pro výrobu porcelánu. Výrobky opatříte přírodními glazurami, vyrobenými přímo u nás v Toulcově dvoře. Na závěr se zúčastníte výpalu v dřevem vytápěné peci.
Týdenní kurz bude probíhat v unikátním prostředí historického statku – ve Středisku ekologické výchovy Toulcův dvůr. Na několik dní tak zapomenete na okolní město a během přestávek budete moci relaxovat v třešňovém sadu či pozorovat naše zvířata z farmy. Na oběd si budete moci zajít do naší Zdravé jídelny, kde vaříme výborná a zdravá jídla. Zájemci si mohou zarezervovat ubytování v útulném Hostelu Toulcův dvůr.
Keramický kurz nabízí neopakovatelný zážitek a může vám zpříjemnit léto. S rezervací tedy určitě neváhejte. Veškeré informace o ceně, termínu, způsobu rezervace a další podrobnosti se dozvíte na  webu www.toulcuvdvur.cz.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

Vyrábějte vlastní keramiku