U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
VYBAVENÍ CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKY
Kategorie: Speciál – léto ve znamení krásy a zdraví | Autor: pet
Léto je čas dovolených, které jsou často spojeny s delším cestováním, ať již po Čechách nebo do zahraničí.
V této souvislosti je dobré vybavit se určitým minimem, které by mělo tvořit cestovní lékárničku. Podobná lékárnička však může mít své stálé místo i na chatě nebo na chalupě.
Na cestovní nevolnost obvykle postačí Nokinal, Travel Gum či Kinedryl, zvlášť vhodný pro děti, protože je lehce uspávací. Právě o dovolené, kdy měníme svůj životní styl, se často ozývá bolest více namáhaných kloubů, zad a někdy (jako naschvál) i zubů. Pomoci vám může Paralen, Ibalgin a třeba Acylpyrin. Všechny tyto léky kromě tlumení bolesti snižují horečku. Začínající bolest a škrábání v krku můžete odstranit i bez prášků. Vystačíte si s cucavými pastilkami jako Septolete, Neo-Angin nebo se sprejem Jox. Na kašel je vhodný Mucosolvan a Bromhexin.
Břišní potíže
Na cestách „za hranice všedních dní“ se bohužel často dostavují zcela prozaické a někdy i dramatické průjmy. Úspěšnou zbraní proti nim bývá živočišné uhlí nebo Smecta, která nebarví a je účinná i na infekční průjmy. Dobrý je také Endiaron, zejména na obtíže způsobené mikroby.
Přeslunění a spáleniny
Nejlepší je samozřejmě prevence, ale u vody nebo na zahradě se to snadno podaří s opalováním přehnat. Tehdy je na zarudlou kůži vhodný Panthenol a Fenistil, kromě toho pomohou i na svědivé bodance od hmyzu a alergické pupínky.
Příliš vysušené nebo unavené oči prašným prostředím se vyplatí osvěžit očními kapkami. Použijte třeba Lacrisin (tzv. umělé slzy), Visine a OpthalmoSeptonex.
Úrazy a poranění
V lékárničce by neměl chybět Jodisol nebo peroxid vodíku na vyčištění ran. Poraněné místo překryjeme náplastí s polštářkem. Více krvácející rány stahujeme elastickým obinadlem, které můžeme použít i při vyvrknutí kotníku. Chybět by neměl ani obyčejný sterilní obvaz a šátek na fixaci zlomené končetiny.