Vřes, srdeční záležitost

Jakmile začne kvést vřes, léto končí. Drobná kvítka obarví les do růžovo-fialkova v září, některé odrůdy vydrží kvést až do listopadu. Kulturní odrůdy pěstované v zahradách mají větvičky hustě pokrytými hrozínky malých zvonkovitých květů.

Koupili jste rostlinu v květináči? Pokud kvítka nespotřebujete k výrobě dekorativního aranžmá, je nutné se o vřes postarat

Vřes je dekorativní rostlinou, která doplní okrasná aranžmá v okenních truhlících, na schodech u vchodových dveří do domu, hodí se do mís zkrášlujících dvůr, uplatní se na hřbitovech. Nejdůležitější pro udržení krásné rostliny je pravidelná zálivka kyselou vodou, v žádném případě vápnitou! Pokud kořenový bal vyschne, opadají listy i květy.

Současné odrůdy mají květy v mnoha odstínech bílé, růžové, fialové a purpurové barvy

Pokud se v zahradě daří rododendronům a azalkám, tedy rostlinám, které milují kyselou zeminu, je to signál k založení vřesoviště. Přízemní koberce vřesů se hodí i jako předsadba zmiňovaných keřů. Aby se vřesům dařilo, podsypeme je rašelinou nebo lesní hrabankou. Naprosté většině kultivarů vyhovuje každoroční řez a odstraňování uschlých květenství.

Vřesem můžete doplnit výzdobu oken a dveří na podzim a v zimě, rostlinky, zejména kořeny, ale chraňte před mrazem


Kdy stříhat vřes

Aby vřes nedostal podobu nevzhledných vytáhlých keříků, je nutné ho stříhat. Vřes (Calluna), který kvete na podzim, se stříhá brzy zjara, vřesovec (Erica), kvetoucí na jaře, je nutné ostříhat hned po odkvětu. Na podzim už má nasazena poupata, která vykvetou další jaro. Keříky zkracujeme o 1/3 až ½ výšky.


Srdíčko vázané z vřesu

Připravíme si nastříhané snítky vřesu, zahradní nůžky, floristickou lepicí pásku, stužku, drát na korpus a gympu, což je snadno tvarovatelný drátek na cívce.

Nejdříve vytvarujeme drát do tvaru srdce, které poslouží jako podklad pro vazbu. Plánujeme-li srdce zavěsit, vytvoříme pomocí tužky očko.

Vytvarovaný drát omotáme floristickou lepicí páskou zelené barvy. Páska udrží snítky vřesu na místě, drát by příliš klouzal.

 Vřes nastříháme na malé větvičky, které klademe k drátěnému podkladu a postupně je gympou přivazujeme.

Konce drátu tvořícího korpus pevně svážeme a úhledně omotáme lurexovou stužkou, která by měla ladit s barvou květů vřesu. Pak srdíčko můžeme pověsit na jakýkoliv háček nebo malý hřebíček. Podklad pro srdíčko volíme v jemných tónech, které umožní vyniknout něžné kráse nenápadného vřesu.

Text: Martina Lžičařová

Foto: Shutterstock

 

Vřes, srdeční záležitost