Vikingské chleby s životabudičem Aztéků

Už po celá staletí je hvězdou mezi chleby a pečivem. Sází na zdravý životní styl a tradici, tentokrát ovšem v moderní a „mezinárodní“ úpravě. RACIO Knäckebroty Multigrain zaujmou vyznavače štíhlé linie, gurmety i příznivce polozapomenutých plodin.

 

 

Tradiční kulatý tvar přetrvává

 

Kdysi si „křupavý chléb“, jak zní doslovný název slova knäckebrot, vozili Vikingové na své dobyvačné výpravy. Učarovala jim nejen jeho chuť, ale především trvanlivost, nenáročnost skladování a nízká hmotnost. Tak, jak Vikingové dobývali nová území, získával si oblibu v podmaňovaných územích i knäckebrot a začal se pomalu rozšiřovat do celé Evropy.

 

 

Praktické balení

Co najdeme v knäckebrotu
Jedinečných vlastností knäckebrotů si ceníme i v dnešní uspěchané době. Tradiční kulatý tvar a původní receptura se staly základem pro knäckebroty v moderním, a tak trochu i multikulturním, hávu. RACIO Knäckebroty Multigrain tak obsahují hned několik druhů mouky – kromě žitné, která patří do „klasické“ skandinávské receptury, také pšeničnou, celozrnnou žitnou a pšeničnou sladovou. Navíc jsou obohacené o semínka sezamu, kmín a drcené žito. Pověstnou „třešinkou na dortu“ jsou však přidaná semínka chia, která jsou považována za hotový poklad Aztéků.

 

 

Zázračná semínka
Drobná semínka šalvěje hispánské (salvia hispanica) se vyskytovala hlavně v Latinské a Střední Americe a kdysi prý patřila k hlavním potravinám bájných Aztéků. Tito obyvatelé Ameriky oplývali skvělou fyzickou kondicí a zdravím. Aztéčtí králové semena chia vybírali jako pravidelný poplatek od porobených národů a konzumovali je, kdykoli potřebovali dokázat svou sílu a moc. Ze stejných důvodů je využívali také bojovníci a běžci. Malá černošedá semena v sobě ukrývají nebývalou energii a živiny, pro něž se v rámci zdravé výživy současnosti opět dostávají na výsluní.

 

 

Výhody RACIO Knackebrot
Spojení vikingské tradice, aztécké energie a moderní receptury v podobě RACIO Knackebrotů Multigrain představuje jedinečný chuťový zážitek. Budou skvělým křupavým doplňkem zeleninového salátu, pomazánky, či cottage cheese. Sytící efekt a nízký glykemický index nadchne vyznavače redukčních diet, obsah vlákniny (15 %), nízký obsah tuků, příznivý obsah minerálů, vitaminů a energie z chia semínek pak sportovce a milovníky zdravého životního stylu. Příjemná je také energetická hodnota: jeden plátek obsahuje pouhých 205 kJ.

 

Doporučená cena RACIO Knackebrotů Multigrain v balení o váze 250 g je 35,90 Kč.

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

 

 

 

 

 

 

 

 

Vikingské chleby s životabudičem Aztéků