U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Více barev, více života

Kategorie: Barvy, laky, nátěrové hmoty | Autor:

Všimli jste si, jak bohatý a pestrý je sortiment nejrůznějších barev, laků, mořidel, lazur, napouštěcích vosků a olejů? Také vás už napadla otázka, zda je vůbec v silách obyčejného člověka se v tak obrovském množství vyznat? Odpověď zní zcela jednoznačně: není! Většina výrobců se sice neustále předhání v nejrůznějších inovacích a nové přípravky také často vynikají vyšší účinností i trvanlivostí. Průměrný kutil je však tvor velice konzervativní, a tak ve zmatku mezi přeplněnými regály nakonec raději sáhne po nátěru, který se mu již osvědčil.

Podobný přístup je na jednu stranu chvályhodný. Důkladná znalost základních zákonitostí a dobré zkušenosti bývají zpravidla předpokladem dlouhodobé spokojenosti. Nic ale netrvá věčně a platí to rovněž v oblasti nátěrových hmot. Kdyby však nebylo inovátorské činnosti jednotlivých výrobců, asi těžko bychom někdy poznali například vodou ředitelné barvy, jež jsou šetrnější k životnímu prostředí a také práce s nimi je pohodlnější (nezapáchají, dobře se roztírají, snadnější je i čistění použitých štětců). A tak se nakonec může stát, že prostředek nový, kvalitnější a dokonce i levnější přejdeme v obchodě zcela bez povšimnutí. Na druhou stranu ne všechno, co provází bouřlivá reklamní kampaň, je opravdu kvalitní a dobré. Jak tedy z tohoto začarovaného kruhu ven? Rada první zní: nedejte ve všem na reklamu. Tak jako tak se vždy podrobně informujte u prodávajícího personálu. Chtějte však skutečně zasvěcenou obsluhu. Pokud vám v obchodě nejsou schopni vysvětlit, k čemu která barva slouží a jaké jsou její parametry, pak jděte raději jinam. Je dnes již vcelku běžná věc, že se personál velkých hobby marketů svěří zákazníkovi se svým vlastním názorem bez ohledu na obchodní zájem. Důležitým vodítkem jsou rovněž zkušenosti přátel a známých. Výsledek jejich práce však může být poznamenaný chybami. Koneckonců známá je i pravda, že každému se osvědčilo něco jiného. A tak nakonec nezbývá, než vsadit na vlastní zkušenost a prostě to zkusit, třeba jen na malém kousku, jediném okenním rámu či radiátoru.

Bez nátěrů to nejde

Důvody, pro které se na různé podklady nanášejí různé nátěrové hmoty, jsou v zásadě dva: mají funkci ochrannou a estetickou. Současné materiály dokáží většinou zastat obě na-jednou. Ochranu dřevěných povrchů před důsledky povětrnosti (střídání teplot, vlhko, UV záření, dřevokazné houby a škůdci) zajistí impregnační lazury, které dokáží mnohdy také zlepšit výsledný vzhled materiálu. V případě kovů jsou to nejrůznější antikorozní nátěry, ve výrazně agresivním prostředí se používají speciální dvousložkové přípravky. Dřevěný nábytek či podlahy ochrání před otěrem a poškozením různé vosky a laky, které jsou hygienicky nezávadné. Co se estetické funkce týče, barevně lze dřevo a dřevěné povrchy upravit s pomocí mořidel a speciálních kryvých nátěrů, vysoký lesk či naopak příjemný sametový vzhled zajistí některé laky. Výjimkou nejsou ani speciální efekty s použitím přípravků, které jsou speciálně určeny právě pro tyto účely.

FOTO – Může se to zdát nepravděpodobné, ale různými nátěrovými hmotami upravené povrchy nás obklopují doslova na každém kroku. Stačí pohlédnout na stěny pokoje, podlahu, okna, dveře, schody, nábytek, bytové doplňky…

Více barev, více života