Velikonoce v památkách

Brány hradů, zámků a dalších památek ve správě Národního památkového ústavu se sotva otevřely a už je zde první velký svátek – Velikonoce. Velikonoce 2012 jsou ve znamení květinových výstav a dětských či rodinných programů.

Květinové velikonoční aranžmá

Květinová aranžmá a tradiční programy pro celé rodiny ovládnou hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu na Velikonoce. Meteorologové sice neslibují vlídné jarní počasí, ale tím spíše je potřeba potěšit oči květinovou krásou v zámeckých pokojích, nebo nasbírat inspiraci pro zahřátí tradičními velikonočními pokrmy a dobrotami. Zde jsou tipy NPÚ, kam vyrazit na velikonoční výlet:

 

Zámek Hrádek u Nechanic (Královéhradecký kraj)

31. 3. 9. 4. 2012       Velikonoce na zámku – tematicky zaměřené prohlídky se speciálním programem, připomínka velikonočních tradic v historickém zámeckém prostředí. Ve zpřístupněné zámecké kuchyni bude možné ochutnat originální Sváteční zámecký likér.

9. 4. 2012 od 9 hod.     Velikonoce na zámku– mše svatá v zámecké kapli sv. Anny.

 

Zámek Bučovice (Jihomoravský kraj)

31. 3. – 9. 4. 2012       Jaro s tulipánem – květinová aranžmá v renesančních zámeckých interiérech a barokní kapli.

 

Hrad Šternberk (Olomoucký kraj)

3. – 5. 4. 2012       Velikonoční program pro školy. Speciální velikonoční prohlídka a dětská tvořivá dílna.

7. 4. 2012      Tradiční velikonoční jarmark pro děti (komponovaný program s dětskou tvořivou dílnou).

 

Zámek Lysice (Jihomoravský kraj)

5. – 9. 4. 2012      Jaro na zámku – tradiční výstava květin a aranžmá, otevřeno včetně velikonočního pondělí vždy od 10 – 17 hodin.

 

Zámek Buchlovice (Zlínský kraj)

6. 11. 4. 2012    Tulipománie III.tradiční výstava tulipánů v prostorách zámku.

 

Hrad Pernštejn (Jihomoravský kraj)

7. 9. 4. 2012      Velikonoce na hradě – velikonoční jídla našich předků (ochutnávka z černé kuchyně, pečení mazanců) – velikonoce v minulosti (malá výstava v prostorách sýpky) – dílny pro šikovné ruce malých i velkých (zdobení vajíček, výroba velikonočních aranžmá, pečení perníčků apod.) – vystoupení dětských souborů – prodej zboží s velikonoční tematikou.

Hrad Křivoklát (Středočeský kraj)

7. – 9. 4. 2012      Knížecí velikonoce na Křivoklátě. Opět nás navštíví knížecí rodina a zahájí velikonoční jarmark, koncerty, kejklíři, hudební a divadelní představení pro malé i velké, mše svatá. Jízdy parních vlaků z Prahy.

 

Soubor lidových staveb Vysočina (Pardubický kraj)

7. – 9. 4. 2012      Velikonoce na Veselém Kopci. Od Bílé soboty do Pondělí velikonočního budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů. Dozvědí se tu například o tom, proč se na Zelený čtvrtek peklo pečivo zvané jidáše, jaké byly tradiční způsoby zdobení kraslic na Horácku, nebo co lidé žijící před sto lety jedli na Boží hod velikonoční. Zajímavé jistě budou i ukázky zhotovování velikonočních předmětů například pletení pomlázek, zdobení kraslic různými technikami, včetně ukázek barvení kraslic přírodními barvivy, pečení a tvarování velikonočního pečiva.

 

Zámek Raduň (Moravskoslezský kraj)

7. 9. 4. a 14. 15. 4. 2012      Zámecké Velikonoce – výzdoba zámeckých interiérů s tematickými dekoracemi a květinovými aranžmá, orientovaný na prezentaci původu a proměn velikonočního zvykosloví.

 

Zámek Třeboň(Jihočeský kraj)

7. – 15. 4. 2012    Amarylis a holandský tulipán – květinová výstava v zámku doplněná o květinový trh, skupinu historických tanců Campanello či skupinu historického šermu Bibus Spiritus.

 

Zámek Mníšek pod Brdy (Středočeský kraj)

8. 4. 2012 od 9:30 Velikonoční veselice s Kuřetem – aneb Náš šermíř si dobude Vaše srdce (dětský program).

 

Hrad Buchlov (Zlínský kraj)

8. 9. 4. 2012      Velikonoce na Buchlově – výstavy kraslic, jarmark, dětská dílna zdobení vajíček a perníků, stloukání másla, pletení pomlázek, vystoupení svatého Pluka, atd.

 

Změna programu vyhrazena. Některé z památek nemají otevřeno v pondělí 9. 4. 2012, informujte se předem na pokladně či webu.

TEXT: REDAKCE
FOTO: SHUTTERSTOCK, WIKIPEDIA

 

 

 

Velikonoce v památkách