U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

V únoru připomínáme…

Kategorie: únor | Autor: lom, foto autor a Jaroslav Našinec

* Vyséváme některé další letničky – begónie, salvie, lobelky a nestařec. Velká semena dáváme jednotlivě do malých květináčů či balíčků. Nádobu udržujeme při stálé pokojové teplotě a jen rosíme, přikryjeme sklem a přistíníme novinovým papírem.

* Prostříháme klematisy kvetoucí v létě a na podzim. Staré výhony zkrátíme na délku asi 30 cm a květy se objeví na nových, které z nich vyraší. Na pergolách krátíme jen některé výhony na různou délku od 50 do 100 cm.Když není půda zmrzlá a rozbahněná, můžeme již nyní vyšít mrkev, petržel, sázet cibuli sazečku a šalotku. U kořenové zeleniny máme navíc naději, že lépe vyklíčí, protože využije zimní vláhu.

* Předklíčíme rané brambory. Uznanou kvalitní sadbu naklademe asi šest týdnů před výsadbou v jedné nebo ve dvou vrstvách na lísky, korunkovou částí hlíz vzhůru, do prostoru se stálou teplotou 12-15 °C. Jakmile se vytvoří jeden až tři centimetry dlouhé klíčky, snížíme teplotu na 6-8 °C, aby se hlízy před výsadbou otužily.

Sourozenci artyčok a kardy

Artyčok zeleninový je vytrvalá, asi 150 cm vysoká, bodláku podobná bylina s krásnými květy. U nás se pěstuje méně, ale třeba ve Francii je velmi oblíbenou lahůdkou. Konzumují se především nerozvinuté květní úbory. Artyčok můžeme pěstovat jen v teplejších oblastech, na slunných a závětrných místech nebo ve skleníku. Podobné artyčoku jsou kardy a také se podobně pěstují, jen mají menší nároky na teplo. K jídlu se používají dužnaté řapíky a žebra listů, které se etiolují (bělí) – asi tři týdny před sklizní se listy svážou, obalí slámou nebo černou fólií a spodní část se přihrne zeminou. Špičky listů nesmí být zastíněny, aby rostlina mohla růst. Můžeme je také bělit ve sklepě nebo tmavé místnosti, kam je zakládáme i s kořenovými bály a sklízíme během zimy. Jsou jemnější, lepší chuti, hořkost se zmírní. Připravují se jako chřest. Květní úbory kardů se nekonzumují, protože jejich listeny jsou tuhé a suché. Listy kardy i artyčoku obsahují látky, které omezují cholesterol a cukry v krvi, příznivě působí na tvorbu žluče a vyprazdňování žlučníku, při arterioskleróze a byl potvrzen detoxikační účinek na játra.

Snad nejkrásnější květy v této době přináší hvězdník (Hippeastrum) Po zasazení cibulí do květináče vykvete během několika týdnů.

V únoru připomínáme…