U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

V srpnu připomínáme …

Kategorie: Srpen | Autor: lom

• Zalévat, zalévat, zalévat – to je heslo letních měsíců, jestliže ovšem neprší. V suchých dnech musíme na 1 m2 osázeného záhonu vylít 15-22 litrů vody.

* Naposledy přihnojíme letničky, kterým pravidelně odstraňujeme uvadlé květy. Vybrané květy ponecháme, abychom mohli sklidit semena. V srpnu můžeme dělit trvalky kvetoucí na jaře, například kamzičníky, astřičky a čemeřici.

* Ještě máme stále možnost vysévat různé druhy zeleniny pro letošní sklizeň, například černou ředkev, ředkvičky, vodnici nebo špenát. Pro sklizeň na příští jaro vyséváme černý kořen.

* Plody rajčat z květů rozvitých koncem srpna už moc nenarostou, proto tyčkovým rajčatům zaštípneme růstový vrchol, aby zbývající plody mohly co nejvíce narůst a dozrát.

* Porozhlédneme se u sousedů, zda někdo nepěstuje kosatce. Tento měsíc je nejlepší na jejich dělení a rozsazování. Při této příležitosti bychom mohli pár hlíz této oblíbené trvalky získat. Sázíme je tak, aby vrchol hlíz byl nad zemí. Určitě jsme si na zahrádku opatřili letničky k sušení, aby bylo něco do zimní vázy. Takže je čas jejich sklizně. Řežeme je ne zcela rozvité a sušíme v průvanu hlavičkami dolů.

Perspektivní topinabur

Topinabur (Helianthus tuberosus) se v Evropě začal pěstovat asi před čtyřmi sty lety, podobně jako brambory. Původními pěstiteli byli kanadští a američtí Indiáni. Je podobný slunečnici. Je nejen velice plodný, odolný vůči mrazu (hlízy, nikoliv nať), s vysokou regenerační schopností, nevadí mu ani v monokultuře únava půdy, netrpí chorobami. Obejde se tudíž bez jakéhokoliv pesticidu a je ideální plodinou pro biologické zemědělství. Také většina zahrádkářů tedy má pro tuto plodinu vhodné podmínky. Perspektivní je i pro lidskou výživu. Na rozdíl od bramborů neobsahuje škrob, ale má vysoký obsah glycidů, především fruktózy, částečně glukózy a inulinu (vhodný pro diabetiky). Hlízy se jedí syrové celé nebo strouhané do salátů. Nemusí se loupat, škrábat, jsou velmi chutné. Podle stanoviště porost dosahuje výšky 150 až 200 cm, ale v “odpočaté zemi” podstatně více. Výška porostu v “první trati” může být až 4 m. Výnosově může předčit brambory. Sázet se může po celý rok, obvykle ale na jaře, jak půda trochu oschne. Hlízy se rozhodí (tři až pět na metr čtvereční) a zaořou. Okopávání (kopčeni) není nutné. Sklízíme obvykle na jaře a každoročně, jinak by topinabury přehoustly, degenerovaly až vyhynuly.

lom, foto Jan Krysí a archiv

V srpnu připomínáme …