V dílně si chraňte oči

práce v dílně

Důslednou ochranu zraku před odletujícími jiskrami a částečkami materiálu vyžaduje zejména broušení a řezání kovů. Foto: Shutterstock

Ochrana zraku je při práci s dílenským nářadím snad nejčastěji podceňovaným bezpečnostním opatřením. Pocit, že se nemůže nic stát, přitom často vede k nepříjemným úrazům a zraněním.

Základní radou pro bezpečné používání jakéhokoli nástroje či nářadí je varování před rutinním pocitem jistoty: nespoléhejte na to, že už máte vše vyzkoušeno a pevně v rukou. V takových chvílích polevuje pozornost a instinkt, který vás chrání před zraněním. A oči často nejde dostatečně účinně chránit ani v případě, že jste pozorní a pečliví na sto procent. Používejte proto ochranné prostředky. Ty nejjednodušší jsou snadno dostupné a levné, u některých prací se však vyplatí investovat i vyšší částky a chránit se přes určité nepohodlí, které přinášejí obličejový štít nebo svářečská kukla.

Prach, třísky i jiskry

ochranné brýle

I jednoduché a levné plastové pracovní brýle vaše oči ochrání dobře. Foto: Shutterstock

Zejména při broušení dřeva či kovů, ale i při řezání jakéhokoli materiálu rychlými rotujícími kotouči vzniká prach a také odletují třísky a jiskry. Prach oči nezraní, ale rozhodně jim neprospívá. Odletující drobné částečky materiálu však mohou oko zranit bolestivě a mnohdy i tak, že se nevyhnete nutnosti vyhledat lékařské ošetření. Značnou část rizika však v těchto případech eliminují i ty nejjednodušší plastové dílenské brýle. U nich jen dávejte pozor na to, aby nebyla „skla“ už příliš poškrábaná, protože omezené vidění k bezpečnosti taktéž nepřispívá.

Lepší jsou brýle s lemy, které zamezují zalétnutí jisker či špon za obroučky. Ideální je plastový obličejový štít, na který si sice musíte chvíli zvykat, ale později určitě oceníte jeho pohodlné nastavení i to, že chrání celý obličej včetně části vlasů.

Rizikové nářadí

Z hlediska možného poranění očí jsou nebezpečné zejména všechny rotační brusky. Soustředěnou práci vyžadují zejména brusky úhlové (flexy), ale pozor dávejte i při práci se stolními bruskami. Obezřetné zacházení a ochrana očí se určitě vyplatí u všech typů kotoučových, ale i řetězových pil, u nichž je používání obličejového štítu (včetně ochrany sluchu) zvláště namístě.

Zrak chraňte i při používání drtičů a štěpkovačů na větve. Pokud se nad štěrbinu s noži nakláníte, mohou vám do obličeje vyletět drobné ostré kousky dřeva. Nepříjemný „zásah“ kamínkem, kouskem dřeva nebo tvrdším stvolem můžete dostat i při sekání křovinořezem. U uvedené zahradní techniky lze brýle nebo obličejový štít jen doporučit.
Pozor i při práci s vrtačkou nebo ručními kotoučovými či kmitacími pilami, zvláště když s nimi pracujete ve výši očí nebo nad hlavou.

Dobré rady

  • Používejte brýle s manžetami proti zapadnutí nečistot za jejich obroučky.
  • Mějte po ruce lékárenské kapky na snadné propláchnutí očí od prachu.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

V dílně si chraňte oči