Usedlost u kapličky

Rodinný dům byl postaven na místě původních vesnických domků a navozuje dojem srostlice historické zástavby. Jeho vnější výraz sedlovými střechami a klasickými okny citlivě reaguje na tradici místa.

Už na první pohled jde o jihočeský a přitom zřetelně soudobý dům. Doprovází ho řada budov, mezi nimiž vznikla různá zákoutí využitelná tak, aby život zde byl skutečně pohodlný pro všechny.

Ing. arch. Renata Rubešová dům navrhla jako přízemní s obytným podkrovím. Ačkoliv jako celek je pojednán tradičně, je obohacen o některé výrazné moderní prvky, například vikýře cele oplechované titanzinkem, úzká svislá okna ve štítech, velké nárožní prosklené okno v křídle s kamenným obkladem.

Sama obytná stavba v půdorysu nepravidelného T má logicky řešenou dispozici, dělenou na technické, společenské a rodinné prostory s možností vytváření samostatných bytových jednotek podle toho, jak to proměny uspořádání rodiny budou vyžadovat. Hlavní společenský prostor, tj. obývací pokoj a navazující jídelna s přímým východem na terasu, je umístěn do samostatného křídla vysunutého do zahrady. Tato koncová partie domu je v interiéru částečně bez stropu, je otevřena až do krovu a doplněna skleněnou lávkou − jakousi galerií.

Dům byl postaven z bloků Porotherm se systémovými keramickými stropy. Je nepodsklepený, založený na základových pásech a betonové desce. Střechu kryjí pálené tašky. Tradiční venkovský vzhled umocňuje střecha bez přesahů ve štítech.

Okna i dveře jsou dřevěná euro. Na podlahách v přízemí byla položena keramická dlažba, v podkroví je dřevěná plovoucí podlaha. Chodníky kolem domu a vjezd jsou zpevněny žulovou dlažbou. Na vnějším plášti domu se kombinuje omítka, obklad přírodním kamenem a dřevěný obklad. Kámen byl použit i na sloupky a podezdívku oplocení.

Text a foto: archiv

Usedlost u kapličky