U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

UPLATNĚNÍ RŮŽÍ V ZAHRADÁCH

Kategorie: Zahrada | Autor:

* V předzahrádce nebudujeme žádný chodník, spíše jen šlapákovou cestičku. Nejlépe se zde vyjímá dobře udržovaný trávník s uváženou výsadbou růží nevyžadujících intenzivní ošetřování. Tak malý prostor bychom neměli přeplňovat a pravou eleganci hledáme v jednoduchosti.

Nízké mnohokvěté růže můžeme v hustém sponu sestavovat do podlouhlých záhonů podél vchodu nebo rovnoběžně se zdí domu. Úzké předzahrádce sluší úměrně úzké záhony, tzn. při třímetrové šířce předzahrádky stačí jen dvouřádkové. Z vyšších velkokvětých růží tvoříme menší skupiny jedné odrůdy. Nižší sadové růže se dobře uplatní v trávníku buď jako jednotlivý košatější keř nebo ve štíhlejší volné skupině tří růží stejné odrůdy.

Sadové růže včetně botanických se lépe vyjímají při nepravidelném rozmístění. Musíme v uvedeném případě vědět, jak vysoké a rozložité budou růžové keře až dorostou, aby nebyly pro malý prostor příliš rozměrné. V předzahrádce jsou působivé i stromkové růže, ale nesmíme je kombinovat s rostlinami přírodního charakteru. Pnoucí růže můžeme v předzahrádce rozvést po plotě nebo po zdi domu.

Chceme-li mít v předzahrádce časně zjara kvetoucí cibuloviny nebo trvalky, vysadíme je na zvláštní záhonek a druhovou skladbu a usazení podřídíme růžím. Rovněž v malé předzahrádce nekombinujeme růže s velkými okrasnými dřevinami, které bohatě kvetou a mají velké květy.

V přírodním prostředí zahrady u lesa nejsou vhodné velkokvěté růže, zde dáváme přednost sadovým a hlavně botanickým růžím.

* V zahradách bývá stejně jako v předzahrádkách hlavním spojovacím prvkem trávník, který umožní nenásilný přechod mezi záhonovými a sadovými růžemi, nízkými a vysokými keři. Do většího trávníku můžeme vysazovat skupiny nižších růží jako barevné ostrůvky v zeleni. Skupinky jsou tvořeny nejméně pěti keři stejné odrůdy na ploše minimálně 1 m2. Nepravidelně rozmístěné ostrůvky růží musí být od sebe vzdálené nejméně 1 m. Výhled do okolní krajiny může být orámován květy růží na pergole. Růže na trelážích nebo jako živé ploty mohou rozdělit okrasnou a užitkovou zahradu nebo zastínit odpočívadlo.

Mohutné keře růží některých druhů a odrůd můžeme použít jako volně rostoucí živé ploty. Takový živý plot je volným pokračováním zahradní kompozice a chatu v přírodním prostředí okrášlí tak, že neruší ráz krajiny. Vhodné jsou botanické růže, které vytvářejí po několika letech neprostupné ploty. Mohou zakrývat nevzhledná místa a ohraničovat zahradu. Nejlépe esteticky vynikne živý plot z jednoho druhu růží (růže šípková – Rosa canina, růže mnohokvětá – Rosa multiflora a další).

UPLATNĚNÍ RŮŽÍ V ZAHRADÁCH