Týpí s lesními lázněmi

V malebném Posázaví nedaleko obce Stříbrná Skalice, leží osada Pyskočely. Milovníkům nevšedních zážitků toto místo není neznámé. Týpí uprostřed lesa je už druhým projektem nezvyklého prázdninového obydlí v této lokalitě.

Majitelka před pár lety nedaleko cíle naší dnešní návštěvy s velkým úspěchem zrealizovala domek v korunách stromů. Pozitivní ohlasy hostů ji samotnou překvapily, a tak na sebe další rekreační stavba nenechala dlouho čekat.
„Chtěli jsme pokračovat v myšlence co největšího propojení obydlí s překrásnou okolní přírodou a zároveň hostům nabídnout něco nevšedního a jedinečného,“ říká Lenka Hrnčiřík Hejduková, majitelka týpí. V prvotních úvahách se objevovala třeba i varianta jurty, tu ale Lenka později zavrhla. Na nápad stavby týpí ji nakonec přivedl syn jejího muže. Poměrně dlouhou dobu pak zjišťovali možnosti technického řešení a další podrobnosti ke stavbě. Když nalezli firmu, která uměla týpí vyrobit a postavit, bylo rozhodnuto. Díky pozemku s vlastní studnou pak bylo možné k týpí vybudovat také lesní lázně, které celý zážitek z nevšedního bydlení ještě více umocňují.

Od plánů k realizaci

Samotné týpí je postaveno z dlouhých smrkových kmenů překrytých plachtou. Na podlaze však nenajdete udusanou hlínu, jak by se dalo očekávat. Celé týpí stojí na základové desce, která je krytá masivní dřevěnou podlahou. Ve svažitém terénu je pak ještě schovaná technická místnost, ve které hosté naleznou všechny přístroje, které zajišťují v týpí současný komfort.
Vlastní realizace nakonec trvala více než půl roku, a stejně jako u jiných průkopnických projektů se neobešla zcela bez problémů. „Spoustu detailů jsme vymýšleli až v průběhu stavby,“ dodává Lenka. Během první sezóny se dolaďovaly poslední mouchy, které souvisely především s vytápěním.

Sluneční terasa před vstupem do týpí láká k odpočinku na pohodlných lehátkách

Pohodlí v létě i v zimě

Týpí překvapivě není pouze sezónním obydlím. Díky částečnému zateplení vnitřní textilní vrstvou zvanou „lining“ a naddimenzovanému topení je možné jej i během zimy obývat. Lenka od počátku chtěla týpí vybavit zdrojem tepla, jehož obsluha bude pro hosty, kteří nejsou zvyklí topit v kamnech na dřevo, co nejjednodušší a zároveň bude mít dostatečný výkon pro vytopení příbytku s plátěnými stěnami a vysokým stropem. Volba nakonec padla na automaticky regulovaná peletová kamna se zásobníkem, ke kterým ještě později přibyl elektrokotel jako záložní zdroj.

Odpočinek v srdci přírody

Přestože týpí stojí nedaleko dalších pyskočelských chat, žádné zvědavé pohledy sousedů sem nedolehnou a hosté si mohou vychutnávat pocit soukromí a klid přírody. Celé týpí obklopuje dřevěná terasa, jejíž krásnou kulisou je okolní les. Po schodech z terasy můžete ještě vystoupat na sluneční vyhlídku s posezením, ze které lze pozorovat západ slunce.
Když poodhrnete vstupní plachtu a vstoupíte dovnitř netypického obydlí, nadchne vás vysoký a světlý prostor. Bílá plachta propouští měkké světlo, které na ni dopadá skrz koruny stromů. Podlahu tvoří masivní smrková prkna, na nichž leží přírodní kožešiny. Místnosti dodávají pocit útulnosti. Celému interiéru dominují přírodní materiály. Pozornost při vstupu upoutá zejména prostorná postel z přirozeně rostlých kůlů, jejíž čelo tvoří dřevěná příčka v prostoru. Tímto řešením vznikla na její druhé straně komfortní koupelna, která je vybavena umyvadlem, WC a sprchou. I další vybavení v týpí včetně kuchyňského koutu s ledničkou a myčkou či rozkládací postele je dílem místních řemeslníků a je laděno do přírodního stylu.

Otvor ve stropě je krytý slídou a skýtá okouzlující pohled na hvězdy

Venkovní lázně

Týpí je ze všech stran obklopeno pouze lesem, takže si hosté mohou naplno užívat wellness zónu v otevřeném prostoru, a přesto zcela nerušeni okolím. Přímo na terase se nachází luxusní vířivka z krásně zbarveného cedrového dřeva, kterou hosté rádi využívají i v chladnějších dnech, neboť vodu v ní lze ohřát kamny na dřevo. Hned vedle stojí cedrová sauna představující další možnost relaxace, jež si lze dopřávat v průběhu celého roku. Cedrový koupací sud pak slouží jako ochlazovací káď.

Dokonalý zážitek

Lenka dobře ví, že k výjimečným zážitkům patří i dobré jídlo. Pro své hosty tedy na přání zajišťuje také vybrané speciality místních dodavatelů nebo maso přímo ze svého chovu skotského náhorního skotu. A ani vaření zde není nuda. Součástí terasy je velkorysý gril Taranis, na kterém je příprava večeře o mnoho zábavnější než v kuchyni u plotny.

Když se řekne

Glamping

Slovo glamping vzniklo z anglických výrazů „glamour“ a „camping“ a představuje spojení krásy a luxusu s kempováním. Je určen pro ty, kdo milují kempování a chtějí být v bezprostředním kontaktu s přírodou, ale současně si chtějí užívat luxusu a moderních vymožeností, na které jsou zvyklí.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Jaroslav Hejzlar

Uložit

Týpí s lesními lázněmi