U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

TRAVNÍ sekačky “NA MÍRU”

Kategorie: Peníze | Autor: Podle TEST DNES

Nabízet sekačky na objednávku podle konkrétní velikosti zahrady, eventuálně postavy, to je samozřejmě utopie. Přesto lze se znalostí jejich předností a nedostatků a charakteru lokality, pro kterou jsou určeny, koupit téměř na míru a možná levněji, než když vycházíte z toho, jakou má kamarád. Jestli o koupi uvažujete, ještě se to pro letošek vyplatí, vždyť sekat budete až do října. Měli bychom vycházet hlavně z velikosti pozemku, sklonu terénu, typu porostu, tedy z toho, zda náš trávník slouží jen jako místo pro odpočinek a hry, anebo se posekaná tráva používá jako krmení. S tím souvisí také otázka, jak často budeme sekat a zda bude se sekačkou pracovat muž či žena (nebo oba). V neposlední řadě si musíme uvědomit vzdálenost nejen od vlastního obydlí, ale i od nejbližších sousedů.

Výhody elektrického pohonu

Elektrické sekačky jsou na první pohled výhodné zejména proto, že jsou v porovnání se stroji s benzinovým pohonem levnější (lze je koupit za ceny kolem 4000 Kč, benzinové přijdou na dvojnásobek až čtyřnásobek; superlevné se ani v prvním ani druhém případě nevyplatí). Také jejich provoz je levnější – a růst cen benzinu tento rozdíl ještě zdramatizoval. Pokud chcete sekat pozemek vzdálenější než 30 metrů od zásuvky, přestaňte o elektrické sekačce uvažovat. I když lze koupit i delší prodlužovačky, nad tuto délku už dochází ke zbytečným ztrátám energie. Je také větší nebezpečí, že se při manipulaci zamotáme do nějakého stromku nebo keře, vyšší je i pravděpodobnost přejetí a poškození šňůry. Elektrické sekačky jsou však podstatně tišší než benzinové, což ocení isoused, pokud k nám má blízko. Příjemné pro vás i sousedy je fakt, že sekačky s elektrickým pohonem nevypouštějí žádné výfukové plyny. Jsou také lehčí, snáze se ovládají a udržují než jejich konkurentky.

Na dlouhou procházku

Obrovskou výhodou sekaček s benzinovým pohonem je jejich volný pohyb po trávníku, což ocení majitelé velkých zahrad. Mají výkonný motor, takže lze posekat vysokou, hustou nebo mokrou trávu. Některé typy se sběrným košem zaručují vzhledem k této výkonnosti dokonalejší sběr posekané trávy ispadaného listí. Pro větší členitou zahradu je vhodné vybrat některou ze samochodných benzinových sekaček. Jsou sice dražší, kvalitní jdou přes 20 tis. Kč, ale lze využít i zajímavých krátkodobých slev. Práci v kopcovitém terénu si bez ní nelze dost dobře představit. Zahrádkáři, kteří sečou trávník nepravidelně, buď nejezdí na chatu či chalupu často, anebo třeba chovají králíky, pro které je rozdrcená tráva z rotačních sekaček nevhodná, mají na výběr benzinovou sekačku bubnovou nebo lištovou. Bubnové jsou určeny k sekání mezi stromy, keři a dalšími překážkami. Bývají opatřeny rámem, který umožňuje bezpečně osekat trávu kolem stromů, u zdí a plotů. Sekačku opatřenou lištami ocení hlavně králíkáři, protože posekaná tráva není rozdrcená a hodí se dobře ke krmení i sušení. Samostatnou kapitolu tvoří strunové sekačky, které se nejčastěji používají jako doplněk k těm rotačním. V každé zahradě jsou místa, kam se s rotační sekačkou nedostaneme a právě tam najdou uplatnění stroje opatřené strunou. Dobrou pomůckou k výběru sekačky vám bude tabulka, v níž se uvažuje o vhodnosti jednotlivých druhů sekaček na pozemcích různých vlastností.

Doporučené použití sekaček

Použití a vlastnosti    S benzinovým pohonem     S elektromotorem    Bez

   
   
   
   
   
   
   
    motoru

   
   SAMOCHODNÉ    
   BEZ POHONU KOL

   
   rotační lištová bubnová rotační strunová rotační strunová vřetenová

Rozloha zahrady    velká    velká    velká    střední    střední    střední    malá    malá

Svažitý pozemek    * * *    * * *    * * *    * + +    * * *    * * +    * * *    * * *

Porost na krmivo    + + +    * * *    * * *    + + +   * * +    + + +   * + +    + + +

Časté sekání    * * *    * * +    * * +    * * *    * + +    * * *    * + +    * * *

Nepřístup. místa    + + +   + + +   * + +    + + +   * * *    + + +   * * *    * + +

Obsluha: žena,

starší člověk    * * *    * * +    * * +    * + +    * * +    * * *    * * *    * * *

Poznámka: zahrada označená jako “velká” má rozlohu do 4000 metrů čtverečních

Hodnocení: od velmi vhodné * * * po nevhodné + + +

TRAVNÍ sekačky “NA MÍRU”