U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Tohle nářadí umí kmitat!

Kategorie: Dílna | Autor: ml, foto FEIN

FEIN MULTIMASTER je elektrické nářadí, jehož patentovaný kmitavý pohyb dělá z nástroje perfektní trojhrannou brusku, škrabku nebo univerzální kmitavou pilu. Je to mnohostranné nářadí, poskytující při každém použití profesionální výsledky: při renovaci v domě, opravách auta, údržbě člunů nebo stavbě modelů. Nářadí nadchne profesionální uživatele stejně jako náročné modeláře a kutily.

Podle svých potřeb můžete FEIN Multimaster vybírat ze třech verzí: START, SELECT a TOP. Jejich užitná hodnota spočívá ve vybavení a příslušenství, které je od soupravy k soupravě rozsáhlejší. U vyšších variant je Multimaster vybaven elektronickou regulací otáček. Elektronika zvyšuje komfort ovládání při velmi jemných pracích (např. modelářství), ale i náročnějších operacích. Veškeré příslušenství lze dodatečně objednávat jednotlivě a používat u všech variant.

* MULTIMASTER START – obsahuje základní výbavu. Jde o nejdůležitější příslušenství pro nejčastěji se vyskytující práce: řezání, broušení a škrabání.

* MULTIMASTER SELECT – spektrum prací je díky rozšíření výbavy o segmentový kotouč z rychlořezné oceli a dále řezací kotouč z tvrdokovu větší a nabízí výrazně širší uplatnění pro uživatele.

* MULTIMASTER TOP – ve výbavě je obsažena brusná rašple z tvrdokovu, určená na broušení stavebního materiálu, kamene, ale i nátěrů atd. Při těchto pracech oceníte odsávací zařízení, které patří rovněž do výbavy. Novinkou je sada Mini-Cut s řezacími plátky, vhodná zvláště pro modeláře.

Jednoduché řezání

S řezacími plátky FEIN E-Cut jde řezat hluboko a přesně všude tam, kam jste se museli dříve dostávat s děrovkami, přímočarými pilami, ručními pilami a nebo okružními pilami. Řezací plátky dělají z nástroje FEIN Multimaster všestrannou pilku na dřevo, sádrokarton a plasty. Další výbavou je sada FEIN Mini-Cut, která se skládá z držáku řezacího plátku a dvou řezacích plátků různé šířky pro dřevo, sklolaminát, hliník a plast. Řezací systém Mini-Cut je vhodný například pro modelářství, při provádění vybrání a výřezů. S šířkou řezu pouhých

10 mm se i nejjemnější práce povedou rychle a jednoduše.

Snadná renovace oken

Jak použít FEIN Multimaster při renovaci oken? Zachovalá okna nejprve obrousíte materiály se zrnitostí 40 – 80. Pak povrch vyhladíte brusným výsekem o zrnitosti 120 – 180. Vysoký výkon nástroje při odběru materiálu se rychle postará o viditelné výsledky. Vyplatí se brousit obzvlášť pečlivě, neboť tím dosáhnete perfektního vzhledu a dlouhé životnosti. U oken s oprýskanými starými nátěry, poškozenými povrchy dřeva a poškozeným tmelem použijte rašpli z tvrdokovu. Její výkon je při odběru materiálu pětkrát vyšší než při použití brusných výseků.

Práce s podlahovými krytinami

I při odstraňování podlahových krytin a pokládání nebo renovaci parketových podlah FEIN Multimaster dobře poslouží. Podlahové krytiny, koberce, pryž, PVC nebo linoleum snadno odstraníte, rozřežou-li se předem na pásy. FEIN Multimaster se segmentovým nožem přitom v porovnání s nožem na koberce ušetří čas i námahu. Nerůznější zbytky krytin, lepidel nebo jiných starých vrstev seškrábnete stěrkovou čepelí. A na cement, beton a podobně tvrdé zbytky pak “nasadíte” rašpli z tvrdokovu.

Při údržbě parketových podlah je FEIN Multimaster jako trojhranná bruska v rozích a hranách ideálním doplněním stroje na broušení parket. S vhodnými řezacími kotouči můžete přesně přiříznout parkety nebo zkrátit dřevěné dveřní zárubně.

Svižně v interiérech

Ať už jde o sádrokarton, dřevo, plast atd. – všechny tyto materiály můžete pohodlně řezat před nebo po montáži, příp. dělat výřezy. Veškeré opravy a instalatérské práce si použitím FEIN Multimasteru zjednodušíte. Např. při řezání v rozích, ve kterých to nebylo dosud možné s žádnou pilou ani jiným nástrojem, se báječně uplatní řezací plátky E-Cut, a navíc je práce ještě mnohem rychlejší.

Když se někdy dostanete do velmi stísněného místa, nebo chcete vyříznout velmi malé vybrání, pomohou obzvlášť malé řezací plátky Mini-Cut. To se může stát třeba při montáži vestavěných skříní nebo nábytku do kuchyně. Ale i při opravách či restaurování nábytku nebo starožitností se Multimaster hodí. Se správným příslušenstvím, např. brusným trnem, je možné broušení i na stísněných místech až do nejmenšího koutku.

Výměna obkládaček

K nejžádanějšímu příslušenství FEIN Multimasteru patří diamantové řezací plátky a kotouče z tvrdokovu. Při výměně poškozených obkládaček nebo dlažby vyfrézujete všechny drážky v mramoru, epoxidové pryskyřici nebo cementu s minimální tvorbou prachu. Jelikož řezný kotouč kmitá a nerotuje, nevytváří přístroj žádnou vlastní dynamiku a zcela klidně spočívá v ruce. Poškození sousedících obkládaček je tak prakticky vyloučeno. Před vsazením nové obkládačky nejdříve vyjmete zbytky staré a pak odstraníte staré lepidlo rašplí z tvrdokovu nebo stěrkovou čepelí. Diamantové nebo tvrdokovové kotouče se také hodí při drážkování v omítce, plynosilikátu a dalších materiálech.

Broušení zcela bez prachu

Zdravotní rizika při odbrušování laků a barev lze vyloučit. Vysavač pro FEIN Multimaster slouží k tomu, abyste mohli normálně dýchat. Prach je odsáván přímo přes děrované brusné desky a jejich pomocné otvory. A výsledek? Téměř bezprašná práce a zvýšená životnost brusných výseků. Příruční vysavač pro suché i mokré vysávání se zapínací automatikou je ideálním doplňkem pro FEIN Multimaster.

Opravy auta

Zvláštní schopnosti nástroje se projevují při přesných řezech prováděných řezacími kotouči v plechu karoserie nebo plastových dílech aut. Linie řezu široké jen 0,5 mm jsou zcela bez otřepů a protažení, při řezání nevznikají jiskry. Vniknutí do opracovávaného materiálu je možné na kterémkoliv místě karoserie bez předchozích úprav. V případě potřeby je možné stanovit hloubku řezu pomocí hloubkového dorazu. Pomocí pevné stěrkové čepele můžeme navíc před svařováním odstranit ochrannou vrstvu na podvozku.

Pro pořádek na palubě

Profesionální stavitele lodí, ale i majitele jachet bude zajímat, že s řezacími kotouči z rychlořezné oceli lze řezat všechny materiály obvyklé při stavbě lodí, např. dřevo nebo plasty zpevněné skelnými a uhlíkovými vlákny. Při řezání dřeva a sklolaminátů doporučujeme řezací plátky FEIN E-Cut, které se vyznačují vysokou rychlostí při řezání. V těžko přístupných místech jsou vhodné plátky Mini-Cut.

Speciálním nástrojem pro opravy lodí je řezací nůž na plnivo palubních spár. Při sanaci paluby deset metrů dlouhého člunu byla při testu naměřena úspora pracovního času 80 hodin oproti obvyklým metodám.

Výhody Multimastru

* S jediným nástrojem lze profesionálně řezat, brousit, škrabat, oddělovat, rašplovat, leštit, řezat, zhutňovat beton…

* Ergonomický design a nízká hmotnost umožňuje optimální manipulaci i pro ženy.

* Díky kmitavému pohybu jsou možnosti pohybu neomezené.

* Klidný chod bez vibrací a zpětných rázů vlastního nástroje.

* Vysoký výkon při odběru materiálu téměř bez přítlačného tlaku.

* Velmi bezpečná manipulace.

FOTO 1 – S řezacími plátky E-Cut řežete přesně i v koutech a rozích, ve kterých to nebylo dosud možné s žádnou pilou

FOTO 2 – Rašple z tvrdokovu jsou nepřekonatelné ve výkonu při odběru materiálu a životnosti nástroje

FOTO 3 – S řezacími kotouči odstraníte tmel u jednoduchého i dvojitého zasklení bez nebezpečí, že sklo praskne a bez pracných příprav

FOTO 4 – K řezání parket jsou určeny různé řezací plátky včetně zalomených a v segmentovém tvaru

FOTO 5 – S pevnou stěrkou lze odstranit celou poškozenou vrstvu nebo jen zbytky lepidla

FOTO 6 – Tvrdokovový segmentový řezací kotouč je hospodárnou alternativou v porovnání s diamantovými nástroji. Umožňuje řezání spár obkladů přímo u podlahy bez porušení dlaždic

FOTO 7 – Zalomené řezné kotouče umožňují pracovat rovnoběžně s povrchem. Při segmentování se řezy provádějí v pravém úhlu bez hloubkového proříznutí

FOTO 8 – Řezací nůž pro rychlé a spolehlivé odstraňování plniv spár paluby a na problematických místech jako jsou nástavby kajut, palubní takeláž, palubní okraje, rohatinky a křivky

Tohle nářadí umí kmitat!