U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ŠKRABKY NA NÁTĚRY

Kategorie: Dílna | Autor: PETR PETŘÍČEK

Při renovaci dveří, oken, zábradlí, plotu, nábytku a dalších předmětů novým nátěrem se musíme nejdříve zbavit nátěru starého, případně koroze nebo lepidel. K tomu nám dobře poslouží speciální škrabky.

Nejčastěji starý nátěr odstraňujeme broušením, opalováním nebo chemickými odstraňovači. Pro odstraňování nátěrů na velkých rovných plochách jsou výhodné elektrické vibrační nebo kotoučové brusky. Opalování horkovzdušnou pistolí je vhodné hlavně při zbavování se tlustých vrstev starých nátěrů z hladkých ploch bez plastických ozdob na dřevě, zdivu a kovech. Při takové práci můžeme použít starou stěrku, nebo malířskou škrabku. Chemické odstraňovače-rozpouštědla jsou vhodné na tenčí vrstvy nátěrů. Také v tomto případě, jedná-li se o rovné plochy, můžeme pracovat se špachtlí, anebo použít speciální škrabku.

Speciální škrabky

Tyto speciální ruční škrabky jsou navrženy pro přesné práce jako například odstraňování starých barev z okenních rámů, tvarovaných lišt, pro odstraňování laků, lepidel a koroze nejen ze dřeva, kovu, ale třeba i z betonu. Jejich břity jsou ze slinutého karbitu a zůstávají ostré a funkční až 50krát déle než běžné břity ocelové. Některé škrabky mají břity kulaté nebo ve tvaru kapky či hrušky. Břity bývají vyměnitelné a vyráběné v různých zakřiveních a šířkách 25, 50 a 65 mm. Ergonomická rukojeť škrabek umožňuje pohodlnější úchop a práci.

   Například firma Bahco Tools nabízí tři druhy škrabek – škrabku 625, u které je možné měnit tvary břitů a dobře se s nimi dostanete i do úzkých žlábků kulatého nebo trojúhelníkového profilu. Další škrabka 650 je vhodná na větší rovné plochy a třetí škrabku 665 můžete pohodlně používat obouruč. Firma Steinel zase nabízí pětidílnou soupravu škrabek na odstraňování nátěrů 010317 – kompletní sadu včetně držáku náhradních škrabek a špachtlí na barvu.

   Skil nabízí i elektrickou škrabku 7710 Multiscraper se čtyřmi díly příslušenství, s nimiž lze škrábat povrchy různých materiálů nebo např. odstranit lepidlo na dlaždicích. *

Popisy k obrázkům

1 Elektrická škrabka Skil 7710 Multiscraper 2 Škrabka Bahco 650 na větší rovné plochy 3 Škrabku Bahco 665 můžete pohodlně používat obouruč 4 Vyměnitelné břity umožňují zvolit pro práci optimální nástroj 5 Při práci s odstraňovačem starých nátěrů můžeme použít i špachtli 6Vyměnitelné břity umožňují snadnou práci v různě profilovaných drážkách

Autor fotografií: FOTO: BAHCO TOOLS, STEINEL A ARCHIV

ŠKRABKY NA NÁTĚRY