U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

TEPELNÁ ČERPADLA – JISTOTA V NEJISTÉ DOBĚ?

Kategorie: Dům a úspory energie | Autor:

Tepelná čerpadla jako alternativní zdroj energie, mají v dnešní době svou stabilní pozici. Jsou ověřena řadou realizací, a tak jen další vývoj cen energií a nové technologie ukážou, jak silnou pozici si na českém trhu získají.

Kromě ekologického smýšlení a ochrany vyčerpatelných energetických zdrojů je pro naprostou většinu majitelů rodinných domů důvodem pro koupi tepelného čerpadla přání ušetřit na energiích, potřebných k provozu domu. Tepelné čerpadlo se používá k ohřevu či předehřevu topné vody, k ohřevu vody v bazénu, k přípravě teplé vody, k teplovzdušnému vytápění a podobně.

   Co volbu konkrétního typu tepelného čerpadla ovlivňuje? Výhodné je, pokud znáte tepelné ztráty objektu, důležitá je roční spotřeba energie pro vytápění, velikost vytápěného prostoru a počet osob v domě. Také je nutné přesně vědět, pro jaký účel budete tepelné čerpadlo využívat – zda pro vytápění rodinného domu, pro ohřev teplé vody, vody v bazénu a podobně. Roli hraje také volba typu doplňkového tepelného zdroje.

ZA JAK DLOUHO MŮŽEME POČÍTAT S NÁVRATNOSTÍ?

Výše vstupní investice přivádí otázku, za jak dlouho lze s návratností u tepelných čerpadel počítat? Ceny tepelných čerpadel se v průběhu posledních let snížily. Hlavním důvodem ale není snižování ceny samotného čerpadla, ale snižování potřebného výkonu. Zatímco zhruba před deseti lety měl běžný rodinný dům tepelnou ztrátu minimálně 18 kW, zásluhou důsledného zateplování a nových technologií lze hovořit o hodnotách kolem 10 kW. Díky tomu jsou používána menší tepelná čerpadla a cena za jejich pořízení je výrazně nižší.

   Zda se tepelné čerpadlo zaplatí, závisí na tom, kolik stojí a kolik ušetří. Také zde je nutné vycházet z konkrétní situace. Z informací obecnějšího charakteru lze vyvodit, že čerpadlo dokáže ročně ušetřit 20 až 30 tisíc na provozu domu. Při započítání růstu cen energií je návratnost čerpadla 7 – 9 let, někteří výrobci hovoří o návratnosti již po čtyřech letech provozu. Podle jiného obecného modelu se k teoretické výši úspor můžete dopočítat tak že sečtete částku, kterou zaplatíte ročně za zemní plyn, s částkou, kterou platíte nyní ročně za elektřinu. Od výsledku odečtěte 50 % a zbytek budete přibližně platit s tepelným čerpadlem ročně za celou domácnost. Obecně se udává, že pořízení tepelného čerpadla může přinést úspory na energiích na vytápění až ve výši 80 %.

RADY PRO VÝBĚR

Nikdy nekupujte tepelné čerpadlo samostatně. Vždy jen jako komplet i s montáží, projektem a uvedením do provozu. Tepelné čerpadlo kupujte od výrobce nebo prodejce, nikoliv například přes stavební firmu v rámci kompletní dodávky.

   Při porovnání cen nevybírejte nejlevnější. Informace v nabídce si dnes můžete snadno ověřit na internetových stránkách výrobce nebo dovozce.

   Také zde jsou nejlepší osobní reference někoho, kdo již tepelné čerpadlo využívá. Nezapomeňte se zeptat také na hlučnost.

STAVBA ROKU 2008 A TEPELNÁ ČERPADLA

Tepelná čerpadla se stále více uplatňují nejen v rodinných objektech, ale i v bytových domech. Ne náhodou obdržel v loňském roce prestižní cenu Stavba roku Obytný soubor Horní Počernice – V Lukách od společnosti Konhefr, stavby a interiéry, s.r.o.. Samostatný areál nízkoenergetických a nízkoprovozních domů, který tvoří 21 rodinných domů a jeden bytový dům je kromě jiného zajímavý tím, že využívá alternativního zdroje tepelné energie. Vytápění a ohřev tepelné užitkové vody je totiž zajištěn právě tepelným čerpadlem s vrtem – systém země-voda. Majitelé domů i bytů jsou tímto řešením nadšeni. V době, kdy neustále stoupají ceny energií, je spotřeba energie v jejich domácnostech minimální a úspory peněz velké. Kromě nízkých nákladů na provoz stavby bylo snahou společnosti Konhefr umožnit majitelům objektů co nejvíce splynout s okolním přírodním prostředím. Proto jsou objekty na pozemcích umístěny tak, aby byla maximálně využitá ozeleněná část pozemku. Propojení s okolní zelení je podpořené využitím popínavé zeleně na fasádách, balkonech, lodžiích, ale i ve vnitřních atriových prostorech. Vizuální propojení interiéru a exteriéru podporují francouzská okna a celoprosklené stěny. Zdravé bydlení doplňuje také větrací jednotka pro rekuperaci vzduchu. V současné době společnost Konhefr, stavby a interiéry, s.r.o. dokončila v Horních Počernicích další bytový komplex – Nové Počernice. I v tomto případě budou všechny bytové jednotky i rodinné domy nízkoenergetické a nízkoprovozní vytápěné tepelnými čerpadly.

Popisy k obrázkům

Tepelná čerpadla přispívají k ekonomickému i komfortnímu bydlení. Důležité je předem znát tepelné ztráty objektu a velikost vytápěného prostoru.

Řez tepelný čerpadlem IVT Greenline C s vestaveným bojlerem.

Jednodílná, kompaktní konstrukce z nerezových materiálů umožňuje umístit tepelné čerpadlo Master Therm BoxAir zcela mimo dům, takže nezabere žádné místo uvnitř. Díky nízkohlučným ventilátorům lze instalovat tepelné čerpadlo i v hustší zástavbě, aniž by svou hlučností obtěžovalo.

Na snímku tepelné čerpadlo společnosti IVT, odebírající teplo z plošného kolektoru.

Vytápění a ohřev vody pomocí tepelných čerpadel je samozřejmostí také v nízkoenergetických domech společnosti Konhefr.

Autor fotografií: Foto Filip Šlapal

TEPELNÁ ČERPADLA – JISTOTA V NEJISTÉ DOBĚ?