U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Tady se nám volně dýchá

Kategorie: Návštěva | Autor: Petr Zhoř

Bývalá zemědělská usedlost, kterou David a Eva Šmoldasovi obývají, pochází z roku 1875. Opuštěné a zchátralé stavení koupil o sto let později otec Evy. Šmoldasovi jsou tak už druhou generací, která pokračuje v záchraně a budování statku.

Původně rekreační stavení se mladí manželé rozhodli v devadesátých letech využít k trvalému bydlení. Nabízela se totiž možnost vybudovat zde i keramickou dílnu. Tehdy čerství absolventi keramické školy v Bechyni se pustili do rozsáhlé rekonstrukce.

   Chalupa v Orlických horách byla už z nejhoršího venku. „Než rodiče chalupu koupili, byla totiž několik let přístupná všem, tudíž jak se říká ‘vybydlená’,“ vzpomíná paní Eva. Otec se hlavně snažil zprovoznit velkou světnici s kachlovými kamny. Pak zadaptoval také bývalý chlév. Říkáme té místnosti krbovka.“

Pěkně po etapách

U Šmoldasů se pro zjednodušení hovoří o etapách rekonstrukce. Obsah té první jsme naznačili. Ve druhé přišla na řadu stodola, kterou jinde nechávají chalupáři většinou až nakonec. Ale tady šlo o práci a finance na další přestavbu.

   „Nejdřív jsme zadaptovali polovinu stodoly. Vodu do malty a betonů jsme ještě tenkrát tahali kbelíkama ze studny. Na stavbě se podíleli místní řemeslníci, ale zapojili jsme i řadu přátel a kamarádů,“ vzpomínají Šmoldasovi.

   Dnes už je obnovena i druhá část stodoly, která plní funkci zázemí jejich řemesla. Jsou zde keramické pece a také automatický kotel na uhlí, ze kterého jde teplo i do dalších objektů.

Malé a velké jiskření

Podle obrázků můžete sami posoudit, že stavení roste do krásy. Jeho koncepci samozřejmě Šmoldasovi měnit nechtějí, ta je historicky dána. Ovšem při plánování to občas zajiskří. „Je fakt, že někdy nejsme schopni se dohodnout,“ přiznává Eva. „Já mám větší sklon dům modernizovat, prosklívat, a v tomhle je David trochu brzda. Ne že by byl takový obránce tradic, ale je hlavně praktický.“

   V současné době vedou spor o dostavbu podkroví. V etapě, kterou už lze označit jako čtvrtou, je na řadě střecha. Nejen krytina, ale i krovy a vše, co s tím souvisí. „Na funkci podkroví jsme se shodli bez problémů. Jenže já chci střechy prosklít ateliérovými okny – a David nemá střešní okna rád.“

   Jiskření bývá menší i bouřlivější – ale výsledek zpravidla velmi dobrý. Dnes už s úsměvem vzpomínají, jak se rodila třeba kuchyň. Účelnou variantu s policemi zabudovanými na míru navrhoval David hned na začátku. „Eva si pořád nedala říct, že to takhle bude nejlepší. Po dvou pokusech a spoustě řečí se kuchyň podařila až napotřetí. A tak to děláme pořád. A rádi,“ směje se David.

Což takhle dát si rybník

Pozemek, na němž statek stojí, má dnes hektar a další domky jsou v nedohlednu. „Je nám tady dobře, cítíme se tu svobodně. Nikdo nás v práci ani jinak neomezuje. Ale už se těšíme na léto, kdy k nám vždycky přijede na návštěvu spousta kamarádů. Pro děti je tu úplný ráj. A kde jinde bychom mohli chovat sedm bergamských ovčáků!? Je to paráda když se rozeběhnou kolem,“ pochvaluje si paní domu.

   Ale práce na zkrášlení chalupy a jejího okolí ještě nekončí. V další etapě jsou plánovány dva rybníky, jejichž břehy se už rýsují. Kdy dojde ke kolaudaci? To se ještě přesně neví. Šmoldasovi se totiž rozhodli, že si letos v létě odpočinou od veškeré práce. „Všechno stopnem a vyrazíme s dětmi někam na dovolenou. Musíme se taky někdy věnovat jenom sobě,“ prohlásili, tentokrát zcela svorně.

Popisy k obrázkům

Nejmladší ze Šmoldasů je se svým domovem také navýsost spokojen

U statku se zajímavými komíny, stojí stráž košatých lip

Šmolkové posezení v zeleni nemá chybu; a břehy jednoho z rybníků už naznačují, kam si rozehřátí stolovníci potom skočí…

Z bílé niky shlíží do zahrady Maria s děťátkem

Tradiční konstrukce chalupy se nenásilně snoubí s moderním zařízením

Nevelká kuchyňka je vybavena výrobky z vlastní dílny

Keramika se pěkně vyjímá v atypických policích, které sem truhlář dělal na míru

Kachlový sporák – jedno z nejoblíbenějších míst v chalupě

Ani krb, který pokojík s klenbami vyhřívá, neporušuje ladné bílé linie

Průhled vstupními dveřmi chalupy chválí paní domu za její lásku ke sklu

Klenby nacházejí odezvu i v nově budovaných prvcích

Ložnice v domku naproti hlavnímu stavení není přeplněna nábytkem -a přitom je velmi útulná

Výrazné barvy mají Šmoldasovi rádi nejen na keramice

Šmoldasovi se nemusí bát, že jim kolemjdoucí budou vidět do talíře; zdá se, že jim do nevadí…

Atrium, do něhož míří zajímavé dveřní otvory ze všech částí usedlostí, oživila keramická skulptura

Uzavřít tento výhled sebekrásnější dřevěnou výplní by jistě byla škoda

Malý řidič nedbá na pravidla a s velkou radostí vyvolává srážky

Autor fotografií: FOTO AUTOR

Tady se nám volně dýchá