U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Slovo architekta

Kategorie: Teplo domova | Autor:

Bez kamen? Ne! “Nejsem pro megalomanská obydlí a pětadvacet stupňů v pokoji,” prohlašuje ing. architektka Alice Čermáková. V domech, které navrhuje, se moderně vrací ke kořenům. Její domy však rozhodně neznamenají studený odchov a malé prostory.

“Miluji v interiéru domu kamna. Nemusí být nutné kachlová, historická, obrovská, ale i menší, v moderním designu. Dávají pocit zabydlenosti, v zimě útulnosti a navíc jsou zajímavým architektonickým doplňkem interiéru,” vysvětluje architektka s dovětkem, že zvlášť v zimě není nic romantičtějšího než praskání dřeva v otevřeném krbu či pohled do plamenů ve slídových kamnech. Považuje takový typ vytápění za doplňkový. Nicméně dodává, že topení dřevem není škodlivé a je i levné. Samozřejmě je třeba mít prostor pro uskladnění otopu a počítat s tím, že toto topení mírně práší, žádá větší obsluhu a pozornost. Přesto prý stoji za pohodu, která se vytvoří. “V jižní Francii a Itálii je tohle topení pro dům jediné možné. To jsou však už ty sálavé, uzavřené typy krbů,” doplňuje inženýrka Čermáková, která fandí i americkým Musgraves kamnům, jež lze koupit originál v bazaru a renovovat. Preferuje i malá skandinávská litinová kamínka Jotul.

   Na co komín?

“Podle toho, jak si klienti představují topení, bezpečně poznám, zda bydleli v domku nebo přecházejí do domu z panelového bytu,” komentuje Alice Čermáková. Nejeden z těch, který “jde” do domku prvně netuší, proč by měl mít vůbec v domě vlastně komín, proč je dobré mít tzv.záložní topení a proč se musí dům dobře zaizolovat, zateplit… “Dokonalé zateplení domu je jednou cestou ke snížení nákladů na topení stejně jako využití tzv. pasivní vytápění. To spočívá v logické úvaze, třeba v tom, že velké prosklené plochy budou orientovány na jih, a naopak na sever povedou malá okénka. Prostě je třeba vyřešit dispozici domu s ohledem na světové strany a využít sluneční energii. K udržení tepla v domě je třeba volit i dobré stavební materiály a nešetřit na tepelných izolacích jak v podlaze, tak i ve střešním plášti. Vše je na dohodě s klientem, on je zadavatelem požadavků, investorem, já mu mohu jen doporučovat,” přiznává architektka a připomíná, že nadměrná velikost i efektní otevření dispozice do krovu je pro vytápění nevýhodná, náročná. Sama zmiňuje, že dbá-li architekt při stavbě na ono pasivní vytápění, vsadí-li na dokonalé izolace, kvalitní okna, pak nemůže majitel domu moc protopit. “Pokud člověk nadměrně neplýtvá, nemůže ho topení minovat,” krčí rameny. Základní věcí podle jejích slov je, aby se klient rozhodnul čím a jak bude nový dům vytápět už v době zadání stavby. Změny v již vybudovaném představují zvýšení nákladů i omezení volby.

   Topeni v podlaze je bomba

Pozitivně vnímá podlahové topení pod dlažbou, která se nejčastěji klade do kuchyní, chodeb a koupelen. “Tak zvaná teplá dlažba je zejména v koupelně ideální řešení. Je příjemné na nohy, a pak, když někdo nacáká pár kapek vody, záhy oschnou. A je tu i další pozitivum, je jím eliminace těles radiátorů, která často zabírají místo a překážejí,” míní inženýrka Pro získání více volného místa volí architektka v dalších místnostech topení zapuštěné do podlahy, a to de facto formou registrů. “Ať už jde o topení na plyn či elektřinu, je to prvek praktický. Úžasnost vidím v tom, že nepřekáží a nebrání ve výhledu z francouzských oken. Navíc ho kryjí esteticky pojaté mřížky z nejrůznějších materiálů,” vypočítává plusy odbornice. Za dobrou věc považuje také otopný žebřík, který se instaluje do koupelen a je ideální hlavně na topné mezidobí: na jaro a podzim. “Teplovodní žebříky napojené na rozvody lze přepnout i na elektřinu, což je ideální pro přechodná období, pro mírnou temperaci. V čase, když ještě netopí kotel, jím lze přitopit v koupelně a sušit ručníky,” radí architektka. Zkušenosti, které ing.arch. Alice Čermáková v oblasti vytápění domů s klienty udělala, se dají shrnout: klient se nechce o topení starat a chce, aby topil levně. “Jako hlavní topení do domu vidím dnes tepelná čerpadla, jejichž pořizovací hodnota je ovšem vyšší, pak plyn nebo elektřinu. Plyn, pokud je dostupný, je žádanější… Osobně nemám ráda přetopené místnosti, ani nechodím doma v zimě bosá a nepovažuji to ani za zdravé. Jsou ovšem lidé, kteří si na teplo potrpí a vytápějí i na pětadvacet stupňů, to se pak projeví na spotřebě plynu i elektrické energie. Nepovažuji to za zdravé, jde o silné plýtvavý život. Nejsem staromil, jen vidím, co naši předkové dělali dobře, a v čem si vycházeli vstříc s přírodou,” uzavírá architektka Čermáková.

***

Ing. Arch. Alice Čermáková

narozena 1958, studium FA ČVUT v letech 1977 -1982

Větší realizace:

* rekonstrukce vlastní vily Řevnice 1996

* novostavba 2 rodinných domů v Dobřichovicích, 1997 a 1998

* stavební úpravy polyfunkčního domu č, p. 1 na náměstí v Řevnicích

* stavba soukromého venkovního krytého bazénu s celoročním provozem -1999

* rekonstrukce, přístavba prodejny a nástavba vily v Dobíichovicich – 2000

* areál výroby a skladování vzduchotechnických výrobků firmy AREA ve výrobní zóně v Dobřichovicích – 2003

* vestavba tří půdních bytů v bytovém domě Mladá Boleslav – 2005

Popisy k obrázkům

Slovo architekta